Kamer wil debat over mondkapjesdeal, maar zonder Hugo de Jonge
DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil een debat over de vermeende betrokkenheid van oud-zorgminister Hugo de Jonge bij de omstreden en veelbesproken mondkapjesdeal tussen zijn toenmalige ministerie en Sywert van Lienden. Maar op aandringen van de regeringspartijen hoeft De Jonge, nu minister voor Volkshuisvesting, daar zelf niet bij te zijn.
De Kamer zal het debat voeren met de huidige minister Conny Helder (Langdurige Zorg). Dat vinden de coalitiepartijen "staatsrechtelijk zuiver". En eerst komt er een briefing waarin adviesbureau Deloitte, dat onderzoek doet naar de kwestie, de stand van zaken toelicht.
Het debatverzoek was ingediend door Attje Kuiken (PvdA). Zij wil volgende week een debat, waarbij zowel Helder als De Jonge aanwezig moeten zijn. Dat vindt ook de rest van de oppositie. Coalitiepartijen VVD, D66, CDA en ChristenUnie willen wel een debat, maar alleen met Helder.
Verantwoordelijk
"De Jonge maakt zich zelf verantwoordelijk", aldus Kuiken. Daarbij refereerde ze naar de korte verklaring van De Jonge aan journalisten, nadat de Volkskrant eind vorige week app-verkeer tussen De Jonge en een topambtenaar had onthuld. Daaruit komt naar voren dat De Jonge wel degelijk bemoeienis met de mondkapjesdeal had, terwijl hij dat altijd heeft ontkend.
De Jonge wilde aan de opgetrommelde journalisten niet meer kwijt dan dat de berichtgeving in de Volkskrant niet klopt. Wat er niet deugt, liet hij in het midden. Pas na publicatie van het onderzoek naar de deal dat Deloitte uitvoert, wil hij reageren.
GroenLinks eist opnieuw een feitenrelaas. De fractie had daar vorige week ook al om gevraagd, maar kreeg maandag van Helder te horen dat ook zij het volledige onderzoek van Deloitte afwacht. GroenLinks-voorman Jesse Klaver wil dat het feitenrelaas er voor woensdag 12.00 uur alsnog ligt. Daaruit moet onder meer duidelijk worden of De Jonge de Kamer wel juist heeft geïnformeerd.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Chemiebedrijf Chemours uit Dordrecht moet een boete van maximaal bijna 20 miljoen euro betalen als het de regels voor zogeheten F-gassen blijft overtreden. Deze fluorkoolwaterstoffen zijn zeer krachtige broeikasgassen, die versneld zorgen voor klimaatverandering en opwarming van de aarde.
17 minuten geledenHALSTEREN (ANP) - De sanering van de met chemische stoffen verontreinigde drugsafvalput bij het Brabantse Halsteren stopt. De bodem is nog niet helemaal schoon, daar moet de natuur de komende jaren voor zorgen. De provincie Noord-Brabant volgt via speciale technieken nog een jaar of organismen in de bodem de rest van de vervuiling afbreken. Het zal nog tientallen jaren duren voordat het bos op deze plek in het beschermde natuurgebied de Brabantse Wal weer vol leven staat zoals het was voor de lozingen van het drugsafval, aldus gedeputeerde Hagar Roijackers (natuur en milieu).
20 minuten geledenARNHEM (ANP) - In Arnhem zijn monumentale keldergewelven gesloopt terwijl dit niet had mogen gebeuren, zo laat de gemeente weten. Na de grote brand in het centrum van de stad vorig jaar is juist geprobeerd om de restanten van de historische panden zoveel mogelijk te bewaren. De gemeente noemt de sloop illegaal, pijnlijk en tot nu toe ook onbegrijpelijk.
1 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - De KLM-vlucht met gestrande Nederlandse reizigers vanuit Oman is "heel goed gegaan", zegt Eimerd Bult, hoofd vliegdienst van de luchtvaartmaatschappij. Het toestel landde woensdagochtend met vertraging op Schiphol. Volgens Bult was het een uitdaging om Muscat op tijd te verlaten. KLM vliegt normaal gesproken niet op het land, waardoor alles met de hand moest worden gedaan.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De gemeente Amsterdam haalde vorig jaar opnieuw het doel voor de bouw van nieuwe huizen niet. In 2025 werd begonnen met de bouw van 6053 woningen en 660 tijdelijke woningen in de hoofdstad, terwijl de gemeente eigenlijk streeft naar 7500 huizen per jaar.
3 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Het KLM-vliegtuig met gestrande reizigers uit het Midden-Oosten is woensdagochtend om 08.00 uur geland op Schiphol. Het toestel KL9896 vertrok even na middernacht uit Oman. Door de oorlog in Iran wordt er momenteel amper gevlogen naar de regio en zitten veel Nederlanders vast.
4 uur geledenMUSCAT (ANP) - Het KLM-toestel KL9896 met de eerste te repatriëren Nederlanders is van het vliegveld van Muscat in Oman opgestegen.
10 uur geleden