Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kamer wil dat VWS sneller zijn financieel beheer op orde brengt

Kamer wil dat VWS sneller zijn financieel beheer op orde brengt

DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil meer tempo van het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport (VWS) om het financieel beheer op orde te krijgen. Al drie jaar op rij is dat onvoldoende, en de laatste twee jaar zelfs zwaar onvoldoende, oordeelde de Algemene Rekenkamer. De Kamer gruwt daarnaast van de hoge winstmarges die bedrijven tijdens de coronacrisis hebben kunnen maken en ook van het feit dat de rechtmatigheid van veel corona-uitgaven niet kunnen worden vastgesteld, zo werd duidelijk in een debat met de Kamer.

PVV-Kamerlid Fleur Agema diende "met pijn in het hart" een motie van wantrouwen in tegen minister Conny Helder (Langdurige Zorg). Het is de tweede motie van wantrouwen die Agema in haar zeventienjarig Kamerlidmaatschap indiende. Helder is in het kabinet verantwoordelijk voor onder meer de onderzoeken naar de inkoop van persoonlijke beschermingsmiddelen (pbm), zoals mondkapjes, tijdens de coronacrisis. Uit onafhankelijke onderzoeken blijkt dat niet alleen Sywert van Lienden en zijn zakenpartners tientallen miljoenen euro winst hebben gemaakt na een omstreden deal met VWS, maar ook dat veel andere leveranciers hoge winstmarges hebben kunnen maken.

Omdat VWS bij alle deals betrokken was en uit de onderzoeken naar voren komt dat er bij een aantal inkooporders sprake is van netwerkcorruptie "kunnen we deze malversaties niet door de vingers zien", zei Agema. Donderdag wordt over deze motie gestemd.

Opvallend kritisch

Coalitiepartijen VVD, CDA en D66 waren opvallend kritisch over het zwaar tekortschietende financiële beheer door VWS. Over 2022 kon de rechtmatigheid van 5,1 miljard euro aan uitgaven door VWS niet door de Algemene Rekenkamer worden vastgesteld. "VWS is verantwoordelijk voor 12,5 procent van het geld dat we in Nederland met elkaar verdienen. Ik erger me aan het tempo van de verbeteringen", zei CDA-Kamerlid Joba van den Berg.

Ook de rest van de Kamer ziet nog te weinig verbeteringen. Hoewel minister Ernst Kuipers (VWS) eerder in het debat zei dat hij, zijn collega bewindslieden en de top van het departement zich hebben gecommitteerd aan het op orde brengen van het financieel beheer, diende VVD-Kamerlid Judith Tielen toch een motie in om de druk er op te houden.

De VVD wil dat het ministerie de Kamer twee keer per jaar informeert over de voortgang van de verbeteringen. Ook moet het ministerie de Kamer periodiek informeren over risico's en onrechtmatigheden. Over deze motie wordt volgende week dinsdag gestemd.

Meer uit Politiek

Geen nieuwe medische evacuatie uit Gaza, wel extra geld voor hulp

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet gaat niet opnieuw kinderen uit Gaza evacueren voor medische hulp in Nederland. Daartoe is besloten na advies van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO). Wel maakt minister Sjoerd Sjoerdsma (Ontwikkelingssamenwerking, D66) 12 miljoen euro vrij voor medische hulp aan Gaza en omliggende landen.

18 uur geleden
Vertraging dreigt bij toeslagenherstel, Palmen grijpt weer in

DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Sandra Palmen (Herstel Toeslagen) moet opnieuw ingrijpen in de hersteloperatie voor slachtoffers van het schandaal rond de kinderopvangtoeslag. Anders dreigt de doelstelling van het kabinet om alle gedupeerden met recht op extra compensatie eind volgend jaar een voorstel te hebben gedaan, niet te worden gehaald. Dat schrijft de partijloze bewindsvrouw aan de Tweede Kamer.

18 uur geleden
Jetten: grote herschikking troepen nodig bij vertrek Amerikanen

DEN HAAG (ANP) - Een mogelijk vertrek van tienduizenden Amerikaanse militairen uit Europa zou een "grotere herschikking" van de troepen op het continent vragen, denkt premier Rob Jetten. Bij de Amerikaanse regering zou opnieuw een plan op tafel liggen om tot 25.000 manschappen uit Europa weg te halen.

18 uur geleden
Brabant schort voorlopig besluit over intrekken vergunningen op

DEN BOSCH (ANP) - De provincie Noord-Brabant neemt meer tijd om een besluit te nemen over het mogelijke intrekken van de vergunning van vijf pluimveebedrijven. De provincie wilde uiterlijk 1 oktober een ontwerpbesluit publiceren, maar stelt dat uit. Er wordt gesproken met de betrokken ondernemers en er is echt meer tijd nodig, aldus gedeputeerde Saskia Boelema (vergunningen).

19 uur geleden
Kabinet wil pas later verder praten met BBB na wantrouwenmotie

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil nu niet verder praten met de BBB over steun voor de begroting, omdat de partij een motie van wantrouwen tegen het kabinet steunde. Eerst worden andere partijen uitgenodigd voor gesprekken, zei premier Rob Jetten op zijn wekelijkse persconferentie.

19 uur geleden
Yeşilgöz hoopt dat BBB na motie van wantrouwen wel aan tafel komt

DEN HAAG (ANP) - Vicepremier Dilan Yeşilgöz (VVD) hoopt dat de BBB wel nog aan tafel komt nadat de partij donderdag een motie van wantrouwen tegen het kabinet steunde. Ze vond de steun "verrassend". Tegelijkertijd was Yeşilgöz "blij" dat ze gehoord meent te hebben dat BBB-leider Henk Vermeer alsnog wil onderhandelen over de kabinetsplannen.

20 uur geleden
Schilderij Van Goyen terug naar erfgenaam Goudstikker na verzoek

DEN HAAG (ANP) - Een schilderij van kunstschilder Jan van Goyen dat in het Mauritshuis in Den Haag hangt, wordt teruggegeven aan de erfgenaam of erfgenamen van de Joodse kunsthandelaar Jacques Goudstikker. Dat besluit heeft de minister van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap genomen, meldt de Restitutiecommissie. Deze commissie adviseerde teruggave, zo werd vrijdag bekendgemaakt. Het gaat om het doek Vissers aan de oevers van een plas.

21 uur geleden