Kamer wil dat VWS sneller zijn financieel beheer op orde brengt
DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil meer tempo van het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport (VWS) om het financieel beheer op orde te krijgen. Al drie jaar op rij is dat onvoldoende, en de laatste twee jaar zelfs zwaar onvoldoende, oordeelde de Algemene Rekenkamer. De Kamer gruwt daarnaast van de hoge winstmarges die bedrijven tijdens de coronacrisis hebben kunnen maken en ook van het feit dat de rechtmatigheid van veel corona-uitgaven niet kunnen worden vastgesteld, zo werd duidelijk in een debat met de Kamer.
PVV-Kamerlid Fleur Agema diende "met pijn in het hart" een motie van wantrouwen in tegen minister Conny Helder (Langdurige Zorg). Het is de tweede motie van wantrouwen die Agema in haar zeventienjarig Kamerlidmaatschap indiende. Helder is in het kabinet verantwoordelijk voor onder meer de onderzoeken naar de inkoop van persoonlijke beschermingsmiddelen (pbm), zoals mondkapjes, tijdens de coronacrisis. Uit onafhankelijke onderzoeken blijkt dat niet alleen Sywert van Lienden en zijn zakenpartners tientallen miljoenen euro winst hebben gemaakt na een omstreden deal met VWS, maar ook dat veel andere leveranciers hoge winstmarges hebben kunnen maken.
Omdat VWS bij alle deals betrokken was en uit de onderzoeken naar voren komt dat er bij een aantal inkooporders sprake is van netwerkcorruptie "kunnen we deze malversaties niet door de vingers zien", zei Agema. Donderdag wordt over deze motie gestemd.
Opvallend kritisch
Coalitiepartijen VVD, CDA en D66 waren opvallend kritisch over het zwaar tekortschietende financiële beheer door VWS. Over 2022 kon de rechtmatigheid van 5,1 miljard euro aan uitgaven door VWS niet door de Algemene Rekenkamer worden vastgesteld. "VWS is verantwoordelijk voor 12,5 procent van het geld dat we in Nederland met elkaar verdienen. Ik erger me aan het tempo van de verbeteringen", zei CDA-Kamerlid Joba van den Berg.
Ook de rest van de Kamer ziet nog te weinig verbeteringen. Hoewel minister Ernst Kuipers (VWS) eerder in het debat zei dat hij, zijn collega bewindslieden en de top van het departement zich hebben gecommitteerd aan het op orde brengen van het financieel beheer, diende VVD-Kamerlid Judith Tielen toch een motie in om de druk er op te houden.
De VVD wil dat het ministerie de Kamer twee keer per jaar informeert over de voortgang van de verbeteringen. Ook moet het ministerie de Kamer periodiek informeren over risico's en onrechtmatigheden. Over deze motie wordt volgende week dinsdag gestemd.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet moet actie ondernemen tegen de "extreemrechtse groep" die demonstraties zoals die in Loosdrecht tegen asielzoekerscentra "kaapt", vindt de VVD. Volgens Kamerlid Ulysse Ellian leidt het geweld door die groep, die volgens hem rondreist naar gemeenten met demonstraties om daar te rellen, af van de zorgen van bewoners.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister-president Rob Jetten gaat de zaak van het ontvoerde meisje Insiya aan de orde stellen tijdens het gesprek met zijn Indiase collega Narendra Modi, die dit weekend Nederland bezoekt. Ook stuurt het kabinet een ambtelijke delegatie naar India in de hoop een ontmoeting daar te kunnen regelen tussen de moeder en Insiya.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Gidi Markuszower kreeg woensdagmiddag tijdens een debat kritiek van alle kanten bij een debat over de asieldemonstraties die de afgelopen weken geregeld uit de hand liepen. De kritiek kwam ook van coalitiepartijen CDA en D66, die de hulp van zijn fractie eerder juist goed konden gebruiken, bijvoorbeeld als het ging over de verhoging van de AOW-leeftijd. CDA'er Jeltje Straatman suggereerde bijvoorbeeld dat hij extreemrechts gedachtegoed legitimeerde door zich te laten zien bij asieldemonstraties in Loosdrecht.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het ligt volgens minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) niet aan Nederland dat bijna vijftig Palestijnen uit Gaza met een werk- of studievergunning voor Nederland de verwoeste kuststrook nog niet hebben kunnen verlaten. De aanvraag is al ingediend bij de Israëlische autoriteiten, aldus de bewindsman.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Adviseur Klaas Knot heeft in de Tweede Kamer zijn pleidooi herhaald voor aanleg van de Lelylijn, een snelle spoorlijn tussen de Randstad en Noord-Nederland. De voordelen van die spoorlijn zijn moeilijk in cijfers uit te drukken, zei hij. Erop inzetten heeft dus met "geloof" te maken.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink (CDA) vindt dat politici eraan moeten bijdragen dat de rust terugkeert in plaatsen zoals Loosdrecht, waar mensen zich met geweld verzetten tegen de komst van asielzoekers. In Loosdrecht werd dinsdagavond brand gesticht bij een asielzoekerscentrum. In de weken daarvoor bezochten verschillende rechtse politici, zoals Lidewij de Vos (Forum voor Democratie), Gidi Markuszower (voorheen PVV) en Mona Keijzer (voorheen BBB) het dorp om de bewoners te steunen in hun protest.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet komt niet met extra maatregelen na de rellen bij mogelijke asielzoekerslocaties, zegt minister David van Weel (Justitie en Veiligheid, VVD). Een demonstratie bij een noodopvang in Loosdrecht liep dinsdagavond volledig uit de hand. Er werd onder meer brand gesticht en de politie werd bekogeld.
14 uur geleden