Kamer wil dat VWS sneller zijn financieel beheer op orde brengt
DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil meer tempo van het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport (VWS) om het financieel beheer op orde te krijgen. Al drie jaar op rij is dat onvoldoende, en de laatste twee jaar zelfs zwaar onvoldoende, oordeelde de Algemene Rekenkamer. De Kamer gruwt daarnaast van de hoge winstmarges die bedrijven tijdens de coronacrisis hebben kunnen maken en ook van het feit dat de rechtmatigheid van veel corona-uitgaven niet kunnen worden vastgesteld, zo werd duidelijk in een debat met de Kamer.
PVV-Kamerlid Fleur Agema diende "met pijn in het hart" een motie van wantrouwen in tegen minister Conny Helder (Langdurige Zorg). Het is de tweede motie van wantrouwen die Agema in haar zeventienjarig Kamerlidmaatschap indiende. Helder is in het kabinet verantwoordelijk voor onder meer de onderzoeken naar de inkoop van persoonlijke beschermingsmiddelen (pbm), zoals mondkapjes, tijdens de coronacrisis. Uit onafhankelijke onderzoeken blijkt dat niet alleen Sywert van Lienden en zijn zakenpartners tientallen miljoenen euro winst hebben gemaakt na een omstreden deal met VWS, maar ook dat veel andere leveranciers hoge winstmarges hebben kunnen maken.
Omdat VWS bij alle deals betrokken was en uit de onderzoeken naar voren komt dat er bij een aantal inkooporders sprake is van netwerkcorruptie "kunnen we deze malversaties niet door de vingers zien", zei Agema. Donderdag wordt over deze motie gestemd.
Opvallend kritisch
Coalitiepartijen VVD, CDA en D66 waren opvallend kritisch over het zwaar tekortschietende financiële beheer door VWS. Over 2022 kon de rechtmatigheid van 5,1 miljard euro aan uitgaven door VWS niet door de Algemene Rekenkamer worden vastgesteld. "VWS is verantwoordelijk voor 12,5 procent van het geld dat we in Nederland met elkaar verdienen. Ik erger me aan het tempo van de verbeteringen", zei CDA-Kamerlid Joba van den Berg.
Ook de rest van de Kamer ziet nog te weinig verbeteringen. Hoewel minister Ernst Kuipers (VWS) eerder in het debat zei dat hij, zijn collega bewindslieden en de top van het departement zich hebben gecommitteerd aan het op orde brengen van het financieel beheer, diende VVD-Kamerlid Judith Tielen toch een motie in om de druk er op te houden.
De VVD wil dat het ministerie de Kamer twee keer per jaar informeert over de voortgang van de verbeteringen. Ook moet het ministerie de Kamer periodiek informeren over risico's en onrechtmatigheden. Over deze motie wordt volgende week dinsdag gestemd.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - GroenLinks-PvdA staat voortaan als Progressief Nederland (PRO) in de registers voor landelijke en Europese verkiezingen. De Kiesraad heeft geoordeeld dat de nieuwe naam van de fusiepartij voldoet aan de eisen. Dat betekent dat bij nieuwe verkiezingen Progressief Nederland op het stembiljet staat. Ook het nieuwe logo is geregistreerd.
44 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet gaat aan vrouwen die in het verleden gedwongen afstand hebben moeten doen van hun kind excuses aanbieden voor de rol die de overheid daarin heeft gespeeld. Ook de afgestane kinderen krijgen excuses. Dat meldt staatssecretaris Claudia van Bruggen (Rechtsbescherming, D66) aan de Tweede Kamer.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Defensieminister Dilan Yeşilgöz ziet niet voor zich dat Nederland meedoet aan het Amerikaanse plan om scheepvaart van en naar Iran te blokkeren. De Amerikaanse president Donald Trump kondigde de blokkade in de Straat van Hormuz zondag aan, terwijl tot nu toe Iran de zeestraat zelf heeft afgesloten. Blokkeren zou "averechts" werken, zei de VVD-minister in radioprogramma Sven Op 1.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De verkiezingsoverwinning van Péter Magyar "markeert een nieuwe stap voor Hongarije en de EU, met hoop op herstel van de democratie, rechtsstaat en Europese samenwerking", schrijft premier Rob Jetten op X. Hij feliciteert de oppositieleider, die volgens eerste tellingen van het Kiesbureau premier Viktor Orbán ruimschoots verslaat.
20 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Kamerleden uit coalitiepartijen VVD en CDA hebben verheugd gereageerd op het bericht dat de Hongaarse oppositieleider Péter Magyar de verkiezingsoverwinning heeft geclaimd. Eerste tellingen van het Kiesbureau wijzen erop dat hij de zittende premier Viktor Orbán ruimschoots verslaat. "De Hongaren hebben luid en duidelijk gesproken!", reageert Ruben Brekelmans van de VVD op X.
20 uur geledenGORINCHEM (ANP) - De stempassen voor de herverkiezingen in Gorinchem zijn eerder dan verwacht verstuurd. De gemeente dacht de passen voor de herstemming op 20 april bij alle kiesgerechtigden te bezorgen, maar dat wordt 15 april nadat "samen met de drukker alles op alles is gezet", aldus een gemeentewoordvoerder.
3 dagen geledenDEN HAAG/ISLAMABAD (ANP) - Buitenlandminister Tom Berendsen heeft met de bemiddelaar van het staakt-het-vuren in het Midden-Oosten zijn zorgen gedeeld over de schending daarvan in Libanon. Berendsen belde vrijdag met zijn ambtgenoot in Pakistan, dat hielp het bestand tussen Iran en de Verenigde Staten tot stand te brengen.
3 dagen geleden