Kamer wil dat vuurwerkverbod pas na volgende jaarwisseling ingaat
DEN HAAG (ANP) - De meerderheid van de Tweede Kamer wil dat het landelijke vuurwerkverbod pas na de volgende jaarwisseling ingaat. Dit verzoek is gedaan in een motie van JA21 en de BoerBurgerBeweging. De partijen vrezen dat ondernemers die al vuurwerk hebben ingekocht hard worden geraakt als het verbod de komende jaarwisseling al van kracht wordt. De wet die het verbod regelt, werd zoals verwacht aangenomen.
Bij het vervolg van het debat over het verbod liet staatssecretaris Chris Jansen (Milieu, PVV) vorige week weten dat het niet lukt om dit vuurwerkverbod de komende jaarwisseling al in te voeren. Hij zei zeker anderhalf jaar nodig te hebben om de lagere wetgeving uit te werken. ChristenUnie-leider Mirjam Bikker was daar niet van overtuigd en maande de bewindsman om haast te maken. Partijen als GroenLinks-PvdA, PvdD en ChristenUnie vrezen chaotische praktijken als vuurwerk nog één laatste keer is toegestaan.
Het verzoek van CU en CDA om de lagere wetgeving "zo spoedig mogelijk" uit te werken, is ook gesteund door een Kamermeerderheid. De partijen willen dat het verbod niet wordt vertraagd. Bij lagere wetgeving gaat het bijvoorbeeld om de uitwerking van het plan van de ChristenUnie om dorps- en buurtverenigingen toe te staan vuurwerk af te steken.
Spoed
VVD en SP stemden allebei voor het verzoek om spoed en voor het verzoek om het verbod op zijn vroegst pas in 2026 in te laten gaan. Zo kon het dat beide moties - waarvan een verschillend signaal lijkt uit te gaan - steun kregen van een Kamermeerderheid.
Aan de stemming voor het vuurwerkverbod ging een lange politieke discussie vooraf. De initiatiefnemers GroenLinks (inmiddels GL-PvdA) en ChristenUnie deden hun voorstel in 2020 en hebben het debat hierover jaren op pauze gezet om de tijd te nemen om tegenstanders te overtuigen. Vorige week voegde na VVD en CDA ook NSC zich bij de voorstanders. Het verbod ligt gevoelig in de coalitie. PVV en BBB zijn namelijk uitgesproken tegenstanders.
Als volgende stap behandelt de Eerste Kamer het voorstel. Ook daar hebben de voorstanders een meerderheid.
Meer uit Binnenland
BEIROET (ANP/AFP) - Israëlische aanvallen in Zuid-Libanon hebben opnieuw dodelijke slachtoffers gemaakt. Volgens de Israëlische krijgsmacht IDF heeft het leger dit weekend "meer dan vijftien Hezbollah-terroristen gedood", aldus een IDF-bericht op Telegram. Het Libanese ministerie van Volksgezondheid bevestigt vier doden, zonder te vermelden of het daarbij inderdaad om Hezbollah-strijders gaat. Er geldt sinds midden april een staakt-het-vuren in Libanon.
6 uur geledenUTRECHT (ANP) - Bij de wegblokkade op de A12 van Extinction Rebellion (XR) zijn aanzienlijk meer mensen aangehouden dan eerder gemeld. In totaal werden tussen de 400 en 450 activisten meegenomen door de politie.
6 uur geledenISLAMABAD (ANP/RTR/AFP) - De Iraanse delegatie heeft Pakistan verlaten na daar de hele dag topoverleg te hebben gevoerd, bericht onder meer nieuwszender Al Jazeera. De Iraniërs zouden Pakistaanse leiders een lijst hebben gegeven met hun voorwaarden voor het beëindigen van de oorlog met de VS en Israël.
6 uur geledenUTRECHT (ANP) - De politie heeft ruim tweehonderd demonstranten aangehouden na de wegblokkade van Extinction Rebellion (XR) op de A12 bij De Meern. Dat meldt de politie. Ook zijn er tot nu toe zes bestuurders van auto's aangehouden die het verkeer ophielden door de weg te blokkeren. Het gaat om mannen tussen de 40 en 79 jaar. Hun voertuigen zijn in beslag genomen.
7 uur geledenDE MEERN (ANP) - De politie is zaterdag begonnen met het ontruimen van een deel van de A12, dat door klimaatactivisten van XR is bezet. Die liepen zaterdagochtend de snelweg op ter hoogte van De Meern, vlak bij Utrecht.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ondanks verzet in de Tweede Kamer verlengt het kabinet begin volgende maand het contract met Solvinity, het bedrijf dat ervoor zorgt dat DigiD kan draaien. Dat schrijft verantwoordelijk staatssecretaris Eric van der Burg (Binnenlandse Zaken) op vragen van JA21 aan de Kamer.
10 uur geledenUTRECHT (ANP) - De politie bereidt zich voor op het verwijderen van de demonstranten en op het opheffen van de blokkade op de A12. Dat meldt de gemeente Utrecht op X. Klimaatdemonstranten van XR zijn bij De Meern de snelweg opgelopen. De politie wist ze niet tegen te houden.
10 uur geleden