Kamer wil dat stichting Laurentien doorgaat met toeslagenherstel
DEN HAAG (ANP) - Een ruime meerderheid in de Tweede Kamer wil graag verder met een alternatieve route om ernstig gedupeerden in het schandaal rond de kinderopvangtoeslag te compenseren. Demissionair staatssecretaris Aukje de Vries (Toeslagen) hoopt nog voor de zomer duidelijk te kunnen maken onder welke voorwaarden dat kan, en hoeveel extra geld daarvoor nodig is.
De aanpak van de door prinses Laurentien opgezette Stichting (Gelijk)waardig Herstel (SGH) is afgelopen jaar bij zo'n driehonderd gedupeerden uitgeprobeerd. Het idee erachter is dat ouders zelf hun verhaal doen, waarna experts aan de hand van een soort afvinklijst met vaste bedragen per schadepost bepalen hoeveel aanvullende schade zij hebben geleden.
De proef heeft uitgewezen dat de methode voor ouders werkt. Wel moeten eerst strakkere afspraken worden gemaakt voordat die op grotere schaal kan worden toegepast, meldde De Vries twee weken geleden. Prinses Laurentien reageerde in een veelbesproken videoboodschap fel op deze pauze, die wat de staatssecretaris betreft evenwel zo kort mogelijk duurt.
Meerkosten
In een Kamerdebat spoorden diverse partijen de staatssecretaris aan er snel voor te zorgen dat de stichting door kan met haar werk. De meeste partijen zijn het wel met haar eens dat de aan de gedupeerden uitgekeerde bedragen uitlegbaar moeten zijn. Maar de Kamer is ook klaar met de trage afhandeling door de Commissie Werkelijke Schade, die nu nog de meeste dossiers behandelt.
Over eventuele meerkosten lopen de meningen uiteen. De Vries zegt met een aanvulling op de begroting te komen waarin die uiteen worden gezet, maar de PVV trekt daarbij al op voorhand aan de rem. Kamerlid Edgar Mulder vindt dat het ook moet kunnen met de bijna 10 miljard euro die nu al voor het toeslagenherstel gereserveerd staat. De stichting zal immers de Commissie Werkelijke Schade werk uit handen nemen zodat die met minder toe kan, is zijn redenering.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Partijen in de Tweede Kamer hebben dinsdagavond veel vragen over de wens van het kabinet om Lelystad Airport eind volgend jaar te openen. Met name linkse oppositie is kritisch. "Deze minister wil héél graag een lintje knippen", zei Suzanne Kröger (GroenLinks-PvdA). "Maar alle seinen staan op rood."
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het bedrag voor beveiliging van Joodse gebouwen en instellingen wordt voor 2026 met 700.000 euro verhoogd tot 2 miljoen euro. Minister David van Weel van Justitie en Veiligheid maakte dit bekend in een debat over onveiligheid van de Joodse gemeenschap in Nederland.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - ChristenUnie-leider Mirjam Bikker wil dat de Nederlandse overheid betaalt voor de beveiliging van Joodse instellingen en gebouwen. Nu moeten die organisaties dat nog zelf betalen, maar volgens Bikker is veiligheid een kerntaak van de overheid. Ze noemt de situatie schrijnend.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - D66-premier Rob Jetten heeft "boven op" de asielwetten gezeten, vindt D66-fractieleider Jan Paternotte. "Ik denk dat hij juist enorm zijn best heeft gedaan in zijn rol als premier," zegt hij in reactie op verwijten jegens Jetten van met name rechtse partijen zoals PVV en JA21.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Geert Wilders (PVV) weigert verantwoordelijkheid te nemen voor het verwerpen van de asielnoodmaatregelenwet in de Eerste Kamer. Zijn partij maakte vorige week een draai in de Eerste Kamer en besloot tegen een aanpassing van de wet te stemmen, waardoor uiteindelijk CDA en SGP de wet niet meer steunden.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - VVD-fractievoorzitter in de Tweede Kamer Ruben Brekelmans is "verbijsterd" over het stemgedrag van met name D66 in de senaat over de strenge asielwetten. De partij zocht volgens hem naar redenen om tegen te stemmen. "Ik heb daar geen woorden voor."
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Voormalig PVV-parlementariër Gidi Markuszower is woedend op zijn oude partij omdat die met haar stemgedrag in de Eerste Kamer de strenge asielwetten van de eigen ex-minister Marjolein Faber heeft laten stranden. Hij spreekt van "politiek theater" en noemt de gang van zaken "schandalig".
9 uur geleden