
Kamer wil dat minister toch stopt met sluiten politiebureaus
DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil dat minister David van Weel (Justitie en Veiligheid) alsnog "een pas op de plaats maakt" met de sluiting van politiebureaus. Een motie van de SP die daartoe oproept was al eerder aangenomen, maar de minister wil daar niet aan. Hij vindt dat er andere manieren zijn om de zichtbaarheid en bereikbaarheid van de politie overeind te houden, onder meer met de inzet van digitale middelen en nieuwe kleine locaties, zoals politieloketten op treinstations.
Coalitie- en oppositiepartijen gaan niet akkoord met de weigering en houden vast aan de uitvoering van hun verzoek, bleek donderdag tijdens een Kamerdebat. De afgelopen vijf jaar werd bijna een kwart van de politiebureaus in het land opgedoekt. De VVD vindt dat er niet nog meer politiebureaus mogen sluiten als er nog geen goede alternatieven zijn. Voor buitengebieden heeft het verdwijnen van politiebureaus ook effect op de aanrijtijd van de politie bij calamiteiten, benadrukte Ingrid Michon (VVD). Ook NSC en BBB houden er volop aan vast om de huidige volwaardige politiebureaus te behouden. PVV deed niet mee aan het debat.
Van Weel wijst erop dat het volgend jaar 10 miljoen euro meer kost om de bureaus open te houden die volgend jaar zouden moeten sluiten en dat die kosten daarna verder oplopen. Hij wil dat geld liever besteden aan de vergroting van "de slagkracht" van de politie, zoals meer agenten op straat. Als hij de motie uitvoert, leidt dat volgens hem tot grotere financiële problemen en minder inzetbare operationele capaciteit, terwijl er al een tekort is aan politiemensen.
Volgens de bewindsman zijn er lokaal goede afspraken gemaakt over welke bureaus kunnen sluiten. Door de komst van digitale mogelijkheden om bijvoorbeeld aangifte te doen, zijn agenten steeds minder gebonden aan een specifieke locatie. Ook wordt er onderzoek gedaan naar kleinere posten en zijn er initiatieven zoals op Utrecht CS waar een kleine politiepost zit waar mensen kunnen videobellen en waar een medewerker mensen wegwijs maakt. Hoewel dat geen agenten zijn, worden mensen wel geholpen, benadrukte Van Weel. Hij beloofde de Kamer zo snel mogelijk een brief te sturen waarin hij uitlegt hoe hij de zichtbaarheid en bereikbaarheid van de politie op peil kan houden.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Demissionair minister-president Dick Schoof had PVV-leider Geert Wilders terecht moeten wijzen toen die in het debat over de miljoenennota onder meer de in de Grondwet verankerde vrijheid van godsdienst ter discussie stelde. Partijleiders Frans Timmermans (GroenLinks-PvdA) en Rob Jetten (D66) misten "normerend optreden" van de partijloze premier.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Mona Keijzer (Asiel, BBB) gaat in gesprek met COA-baas Milo Schoenmaker over het aantal asielzoekers in het aanmeldcentrum in Ter Apel. Dat was afgelopen nacht voor de vierde keer in korte tijd boven de grens van 2000 uitgestegen, waardoor de boete die de asielopvangorganisatie moet betalen, is opgelopen naar 200.000 euro. "Ik vind echt dat we alles uit de kast moeten halen om te zorgen dat het én onder de 2000 blijft én dat we Ter Apel ontlasten van de overlastgevers."
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Tijdens de Algemene Politieke Beschouwingen hebben meerdere partijen Joost Eerdmans aangevallen vanwege de wens van JA21 om op termijn weer naar gas te boren in Groningen. SP-fractievoorzitter Jimmy Dijk noemde Eerdmans onbetrouwbaar, omdat de Groningers was beloofd dat er nooit meer naar gas geboord zou worden.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Partijleider Joost Eerdmans (JA21) is in harde aanvaring gekomen met BBB-leider Caroline van der Plas vanwege het nieuwe pensioenstelsel. Van der Plas verweet hem geen inspraak te willen regelen voor pensioengerechtigden die zich willen uitspreken tegen het nieuwe stelsel. Het voorstel van Kamerlid Agnes Joseph, die van NSC overstapte naar de BBB, wilde daar de wet voor aanpassen. Volgens Van der Plas was de stem van Eerdmans doorslaggevend.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - D66-leider Rob Jetten verwijt Joost Eerdmans van JA21 dat hij in Europa op de nee-stand staat. Hij zegt "nee tegen Europese samenwerking om ons veilig te houden", zei Jetten tijdens de tweede dag van de Algemene Politieke Beschouwingen. Eerdmans antwoordde dat hij wel degelijk voor meer samenwerking is, maar dat hij een Europees leger of gezamenlijke schulden niet ziet zitten.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bij het vervolg van de Algemene Politieke Beschouwingen hielden de overgebleven kleine partijen die woensdag niet aan de beurt kwamen zonder veel discussie hun betoog. Pas na drie kwartier stond het eerste Tweede Kamerlid bij de interruptiemicrofoon. BBB-leider Caroline van der Plas vroeg Mirjam Bikker van de ChristenUnie of ze landbouwonderwerpen ook niet meer wil behandelen voor de verkiezingen. Andere partijen willen dat, tot onvrede van BBB.
5 uur geledenHILVERSUM (ANP) - VVD, D66 en JA21 kruipen in zeteltal naar elkaar toe in een nieuwe peiling van Ipsos I&O. De drie liberale partijen staan ongeveer op gelijke hoogte, nu de VVD is gezakt naar 14 virtuele zetels (nu 24 in de Kamer). De sociaalliberale D66 stijgt naar 13 zetels (nu 9) en het conservatief-liberale JA21 volgt met 12 zetels. De partij van de huidige eenling Joost Eerdmans blijft flink in de lift met weer 3 zetels erbij sinds begin september.
17 uur geleden