Kamer wil dat banden worden aangehaald met Taiwan
DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil dat het kabinet de banden met Taiwan "op elke mogelijke wijze" gaat versterken. Een motie met die oproep van D66 en SGP kreeg dinsdag een ruime meerderheid. Nederland onderhoudt geen diplomatieke relaties met Taiwan.
De laatste jaren is de Kamer steeds kritischer geworden over China dat Taiwan als een afvallige provincie beschouwt. En de laatste jaren groeit de steun in de volksvertegenwoordiging voor Taiwan. Zeker sinds de Chinese dreiging richting Taiwan is toegenomen.
De Chinese behandeling van de moslimminderheid in Xinjiang leidde tot woede in de Kamer. Die nam vorig jaar een motie aan waarin wordt verklaard dat China volkerenmoord op de Oeigoerse moslimminderheid in Xinjiang pleegt. Het kabinet wil nog niet van volkerenmoord spreken.
Afhankelijkheid China
Het kabinet moet ook in de EU proberen de banden aan te halen met Taiwan, vindt de Kamer. Daarover wordt in de EU nog wel verschillend gedacht. Wel wil de Europese Commissie minder afhankelijk worden van China. Dat moet gebeuren door meer zaken in de EU te produceren of alternatieve leveranciers te vinden.
Regeringspartij D66 wil ook dat China alvast hoort welke strafmaatregelen volgen mocht het land Taiwan aanvallen. Het kabinet wil niet zo ver gaan. D66 staat ook open voor training en kennisuitwisseling met het leger van Taiwan, zei D66'er Sjoerd Sjoerdsma vorige week in de Kamer.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet moet actie ondernemen tegen de "extreemrechtse groep" die demonstraties zoals die in Loosdrecht tegen asielzoekerscentra "kaapt", vindt de VVD. Volgens Kamerlid Ulysse Ellian leidt het geweld door die groep, die volgens hem rondreist naar gemeenten met demonstraties om daar te rellen, af van de zorgen van bewoners.
22 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister-president Rob Jetten gaat de zaak van het ontvoerde meisje Insiya aan de orde stellen tijdens het gesprek met zijn Indiase collega Narendra Modi, die dit weekend Nederland bezoekt. Ook stuurt het kabinet een ambtelijke delegatie naar India in de hoop een ontmoeting daar te kunnen regelen tussen de moeder en Insiya.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Gidi Markuszower kreeg woensdagmiddag tijdens een debat kritiek van alle kanten bij een debat over de asieldemonstraties die de afgelopen weken geregeld uit de hand liepen. De kritiek kwam ook van coalitiepartijen CDA en D66, die de hulp van zijn fractie eerder juist goed konden gebruiken, bijvoorbeeld als het ging over de verhoging van de AOW-leeftijd. CDA'er Jeltje Straatman suggereerde bijvoorbeeld dat hij extreemrechts gedachtegoed legitimeerde door zich te laten zien bij asieldemonstraties in Loosdrecht.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het ligt volgens minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) niet aan Nederland dat bijna vijftig Palestijnen uit Gaza met een werk- of studievergunning voor Nederland de verwoeste kuststrook nog niet hebben kunnen verlaten. De aanvraag is al ingediend bij de Israëlische autoriteiten, aldus de bewindsman.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Adviseur Klaas Knot heeft in de Tweede Kamer zijn pleidooi herhaald voor aanleg van de Lelylijn, een snelle spoorlijn tussen de Randstad en Noord-Nederland. De voordelen van die spoorlijn zijn moeilijk in cijfers uit te drukken, zei hij. Erop inzetten heeft dus met "geloof" te maken.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink (CDA) vindt dat politici eraan moeten bijdragen dat de rust terugkeert in plaatsen zoals Loosdrecht, waar mensen zich met geweld verzetten tegen de komst van asielzoekers. In Loosdrecht werd dinsdagavond brand gesticht bij een asielzoekerscentrum. In de weken daarvoor bezochten verschillende rechtse politici, zoals Lidewij de Vos (Forum voor Democratie), Gidi Markuszower (voorheen PVV) en Mona Keijzer (voorheen BBB) het dorp om de bewoners te steunen in hun protest.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet komt niet met extra maatregelen na de rellen bij mogelijke asielzoekerslocaties, zegt minister David van Weel (Justitie en Veiligheid, VVD). Een demonstratie bij een noodopvang in Loosdrecht liep dinsdagavond volledig uit de hand. Er werd onder meer brand gesticht en de politie werd bekogeld.
1 dag geleden