Kamer wil daden van Slob tegen antihomoverklaring
DEN HAAG (ANP) - Meerdere partijen willen vooral daden zien van onderwijsminister Arie Slob, die mogelijk de wet wil aanpassen zodat scholen niet langer een antihomoverklaring van ouders kunnen eisen. De minister kwam maandag onder vuur nadat hij geen afstand nam van reformatorische scholen die leerlingen zonder zo'n ondertekende verklaring weigeren.
"Heel goed. Meteen aan de slag met mijn voorstel dan om deze verklaringen te schrappen", zegt SP-er Peter Kwint. Hij kwam maandag met een motie om "met spoed een einde te maken aan dit soort verklaringen". Een meerderheid van de Tweede Kamer steunt deze motie, waar volgende week over gestemd wordt.
Slob gaf maandag aan deze motie niet uit te kunnen voeren omdat scholen een grondrecht hebben hier om te vragen. Dinsdag zei hij toch te kijken of er ruimte voor een verbod is, hoewel hij eerst de verklaringen die de scholen eisen verder wil onderzoeken.
Niet overtuigd
D66-Kamerlid Paul van Meenen zegt op Twitter dat hij "nog niet overtuigd" is door de woorden van de minister. "Identiteitsverklaring zorgt voor onveiligheid. Dat is geen vraag maar een feit."
SGP-voorman Kees van der Staaij zegt dat scholieren "een veilige school verdienen". Maar scholen moeten ook "de vrijheid hebben om de klassiek-christelijke opvattingen over huwelijk en seksualiteit te vertolken. Dit moeten we niet tegen elkaar uitspelen, maar bij elkaar houden", zegt de streng christelijke partijleider.
Veilige plek
GroenLinks vindt het goed dat de regering haar standpunt wijzigt. "Maar dat moet meer zijn dan alleen mooie woorden", vindt Lisa Westerveld. "De school moet een veilige plek zijn voor iedere leerling. Dus we zien graag wat er nu concreet gaat gebeuren."
Volgens de VVD roepen de uitspraken van Slob veel vragen op. Rudmer Heerema wil weten of en hoe Slob bereid is in te grijpen als scholen toch dergelijke verklaringen vragen. "Staan we nu pal voor veiligheid of niet? Stoppen we nu met die onzinnige antihomo-verklaring of niet?"
Verboden
Het CDA vindt het goed als de anti-homoverklaringen die de reformatorische scholen vragen, verboden worden. "Het gaat hier immers om de identiteit van jongeren", zegt Michel Rog. Een verder verbod op alle identiteitsverklaringen ziet de partij niet zitten. Volgens het CDA mogen scholen vragen dat leerlingen en ouders een bepaalde identiteit onderschrijven. "Maar dit specifieke geval, daar zijn wij tegen."
Een eerdere motie van de SP, die opriep tot concrete maatregelen tegen scholen die niet genoeg aandacht besteden aan seksuele diversiteit, werd dinsdag al wel aangenomen. "Slob kan gelijk aan de bak", aldus indiener Jasper van Dijk.
Meer uit Binnenland
DEN BOSCH (ANP) - De politierechter in Den Bosch heeft maandag twee mannen van 41 en 43 jaar oud bestraft voor de mishandeling van een vrouw. Het slachtoffer saboteerde volgens de mannen in het naast Den Bosch gelegen dorp Engelen protesten tegen de komst van een asielopvang. Zij zou onder meer vlaggen en protestborden hebben vernield of beklad.
11 uur geledenANTWERPEN (ANP) - In Antwerpen is een Nederlandse vader (47) veroordeeld tot een gevangenisstraf van 23 jaar voor de moord op zijn 14-jarige zoon. In januari 2022 overleed de jongen in het huis van zijn vader in Turnhout, waar hij pas acht weken later door de politie werd gevonden. Al die tijd wisten zijn moeder en broers niet waar hij was. In het lichaam van de jongen werd ketamine gevonden.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Dat een fotograaf zaterdag bij rellen op het Malieveld volgens de politie in het water belandde om werkruimte voor agenten te creëren, noemt de Nederlandse Vereniging van Journalisten "een niet plausibele verklaring". "Dat valt niet te rijmen met het beeldmateriaal dat publiekelijk te zien is", stelt Paul Teixeira van de NVJ.
12 uur geledenIJMUIDEN (ANP) - Op het terrein van Tata Steel in IJmuiden heeft maandagmiddag een grote brand gewoed, waar veel rook vanaf kwam. Tata zelf laat weten dat het vuur na zo'n veertig minuten blussen onder controle was. Zowel de bedrijfsbrandweer van het staalbedrijf als de reguliere brandweer rukte uit. Niemand raakte gewond.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie moet nog beslissen wat er gebeurt met de meeste van de 24 verdachten die zaterdag zijn aangehouden bij rellen op het Malieveld. Volgens een woordvoerder is van twee minderjarigen, die werden gepakt om vuurwerk, wel bekend wat er met ze gaat gebeuren.
13 uur geledenIJMUIDEN (ANP) - Op het terrein van Tata Steel in IJmuiden woedt maandagmiddag een zeer grote brand. Dat meldt de veiligheidsregio. Het gaat om een brand bij een transportband. De brand veroorzaakt veel rook.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Dat er zaterdag een fotograaf een duw kreeg van een agent en in het water belandde bij rellen op het Malieveld, is het "gevolg van het creëren van werkruimte" voor de arrestatie-eenheid van de politie. Dat laat de politie Den Haag weten. Volgens een woordvoerder ging het om een "heftige inzet", waarbij de politie "snel moest handelen".
13 uur geleden