Kamer wil controles aan Hongaarse grens om toelating Russen
DEN HAAG (ANP) - Nederland moet controles aan de Hongaarse grens door zijn buurlanden steunen, vindt de Tweede Kamer. Die moeten voorkomen dat Russische spionnen of saboteurs naar andere EU-landen reizen nu Hongarije de deur voor hen heeft opengezet. Ook maatregelen van de Europese Commissie, die in het uiterste geval het vrije reizen van en naar Hongarije tijdelijk zou kunnen opschorten, verdienen volgens een Kamermeerderheid steun.
Veel EU-landen maken zich zorgen om de sluiproute die Hongarije, de nauwste bondgenoot van Rusland in de Europese Unie, volgens hen heeft geopend voor Russen met kwaad in de zin. De soepele visumregels voor Russen en Belarussen die Hongarije afgelopen zomer heeft ingevoerd, zijn "een acuut veiligheidsrisico", vindt ook de Tweede Kamer. Daar lijkt in het uiterste geval zelfs steun om het land te schorsen uit het Schengengebied, waarbinnen mensen zonder controles de grens over kunnen. Maar een Kamermeerderheid zou liever zien dat zo'n ingrijpende stap niet nodig blijkt.
De Kamer vraagt onder aanvoering van VVD, NSC en ChristenUnie aan het kabinet om zijn steun uit te spreken voor de grenscontroles waarover buurlanden als Duitsland en Slovenië nu denken. "En verdergaande maatregelen indien de Europese Commissie daartoe besluit." Premier Dick Schoof treft donderdag en vrijdag zijn collega's van de andere EU-lidstaten op een EU-top in Brussel.
Meer uit Binnenland
DE BILT (ANP) - Afgezien van de provincies Limburg en Zeeland geldt zondag in heel het land ergens gedurende de dag code geel door gladheid. In het zuidwesten en westen is het nu al plaatselijk glad door sneeuwval. De sneeuw en gladheid breiden zich de komende uren oostwaarts uit. Daardoor is het uiteindelijk in heel de westelijke helft van het land, met uitzondering van Zeeland, plaatselijk glad in de ochtend. Die gladheid verdwijnt pas halverwege de ochtend, meldt het KNMI.
16 minuten geledenNOORDWIJK (ANP) - De Koninklijke Nederlandse Redding Maatschappij (KNRM) heeft tijdens haar jaarlijkse benefietgala in Noordwijk 1.848.000 euro opgehaald. Dat is ruim 30.000 euro meer dan vorig jaar en daarmee een nieuw recordbedrag. Het was de negentiende keer dat het benefietgala werd georganiseerd. Er schoven 650 gasten aan.
6 uur geledenHet televisieprogramma Even tot hier heeft naast de Amerikaanse militaire begraafplaats Margraten de twee panelen teruggeplaatst die eerder deze maand door de Amerikaanse beheerder werden verwijderd. De panelen belichten de rol van 'zwarte bevrijders' in de Tweede Wereldoorlog. Ook maakten presentatoren Niels van der Laan en Jeroen Woe zaterdag aan het einde van hun uitzending bekend dat zij rondom de teruggeplaatste panelen ook een aanvullende "tentoonstelling" laten bouwen.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het vliegverkeer van en naar Eindhoven is zaterdagavond stilgelegd, nadat bij het vliegveld meerdere drones waren gesignaleerd. Het vliegveld van Eindhoven is niet alleen een luchthaven, maar op het terrein zit ook een luchtmachtbasis. Daarom is zowel het civiele als het militaire vliegverkeer opgeschort, laat demissionair minister Ruben Brekelmans (Defensie) weten.
10 uur geledenJOHANNESBURG (ANP) - Demissionair premier Dick Schoof heeft zorgen over de beperkingen van het Oekraïense leger die in het zogenoemde 28-puntenplan staan, want "als het gaat over de veiligheid van Oekraïne, gaat het immers ook om de veiligheid van Europa." Dat zegt hij tegen het ANP nadat hij heeft gebeld met Oekraïense president Volodymyr Zelensky. Schoof wil "elk initiatief dat vrede dichterbij kan brengen serieus nemen."
15 uur geledenDEURNE (ANP) - Frank van Pamelen heeft zaterdag bij de prominenten Het Groot Dictee der Nederlandse Taal gewonnen. De schrijver, dichter, cabaretier en columnist deed het met slechts vijf fouten beter dan de andere bekende deelnemers, onder wie cabaretier Katinka Polderman en zangeres Leoni Jansen.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Tientallen jongeren demonstreren zaterdagmiddag op de Koekamp in Den Haag omdat zij als volwaardige slachtoffers van het toeslagenschandaal erkend willen worden, met dezelfde rechten als hun ouders. Dat meldt een woordvoerder van het Onafhankelijk Jongerenpanel Toeslagen (OJPT). Zij legt uit dat de jongeren eerder te horen kregen dat er geen politiek draagvlak is voor hun eisen en "daarom creëren we dat draagvlak zelf".
16 uur geleden