Kamer wil controles aan Hongaarse grens om toelating Russen
DEN HAAG (ANP) - Nederland moet controles aan de Hongaarse grens door zijn buurlanden steunen, vindt de Tweede Kamer. Die moeten voorkomen dat Russische spionnen of saboteurs naar andere EU-landen reizen nu Hongarije de deur voor hen heeft opengezet. Ook maatregelen van de Europese Commissie, die in het uiterste geval het vrije reizen van en naar Hongarije tijdelijk zou kunnen opschorten, verdienen volgens een Kamermeerderheid steun.
Veel EU-landen maken zich zorgen om de sluiproute die Hongarije, de nauwste bondgenoot van Rusland in de Europese Unie, volgens hen heeft geopend voor Russen met kwaad in de zin. De soepele visumregels voor Russen en Belarussen die Hongarije afgelopen zomer heeft ingevoerd, zijn "een acuut veiligheidsrisico", vindt ook de Tweede Kamer. Daar lijkt in het uiterste geval zelfs steun om het land te schorsen uit het Schengengebied, waarbinnen mensen zonder controles de grens over kunnen. Maar een Kamermeerderheid zou liever zien dat zo'n ingrijpende stap niet nodig blijkt.
De Kamer vraagt onder aanvoering van VVD, NSC en ChristenUnie aan het kabinet om zijn steun uit te spreken voor de grenscontroles waarover buurlanden als Duitsland en Slovenië nu denken. "En verdergaande maatregelen indien de Europese Commissie daartoe besluit." Premier Dick Schoof treft donderdag en vrijdag zijn collega's van de andere EU-lidstaten op een EU-top in Brussel.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Nederland ligt niet op schema met de invoering van een Europees systeem voor grenscontroles. Dat heeft minister Bart van den Brink (Asiel en Migratie, CDA) gezegd in een debat met de Tweede Kamer. "Het is een enorm grote en complexe opgave."
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De ongeveer 1700 politiemedewerkers die in interne systemen informatie hebben opgezocht over de dood van de 17-jarige Lisa uit Abcoude werkten in het hele land. "Er is informatie opgezocht in Amsterdam en in de omgeving van Lisa's woonplaats, maar ook in andere delen van het land", aldus een politiewoordvoerder.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De KLM vliegt dinsdagavond met reizigers terug die gestrand zijn in het Midden-Oosten door de oorlog in Iran. Dat zei minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) in de Tweede Kamer. Aan boord zijn 83 Nederlanders. In de regio zitten vermoedelijk duizenden Nederlanders vast.
10 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De rechtbank in Amsterdam heeft dinsdag een 26-jarige man vrijgesproken van het leveren van het wapen waarmee rapper Bigidagoe is doodgeschoten. De verdachte was op 18 februari al op vrije voeten gesteld, een dag na de inhoudelijke behandeling van de zaak. Het Openbaar Ministerie had tien jaar cel geëist. De rechtbank vindt dat er niet genoeg bewijs is voor een veroordeling.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De familie van de vermoorde 17-jarige Lisa vindt het "heel pijnlijk en moeilijk te bevatten" dat zo'n 1700 politiemedewerkers zonder goede reden in de interne systemen informatie hebben opgezocht over de gewelddadige dood van de jonge vrouw. Zij werd in augustus vermoord toen ze vanuit Amsterdam naar huis fietste.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De vrijspraak in een twintig jaar oude zaak over de moord op Tamara Wolvers in Alphen aan den Rijn dient voor advies te worden voorgelegd aan het Europees Hof voor de Rechten van de Mens (EHRM). Dat adviseerde procureur-generaal (PG) Edwin Bleichrodt dinsdag aan de Hoge Raad.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ongeveer 1700 politiemedewerkers hebben in de interne systemen informatie opgezocht over de gewelddadige dood van de 17-jarige Lisa uit Abcoude, zonder goede reden. Justitieminister David van Weel (VVD) meldt dat de korpschef hem daarover heeft geïnformeerd na onderzoek van het Landelijk Team Interne Onderzoeken. "Ik vind het onacceptabel dat dit gebeurd is", aldus de bewindsman.
11 uur geleden