Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kamer wil bezuinigingsplannen ouderenzorg niet meer behandelen

Kamer wil bezuinigingsplannen ouderenzorg niet meer behandelen

DEN HAAG (ANP) - De bezuinigingen op de ouderenzorg en de plannen voor de acute zorg zijn door een Kamermeerderheid controversieel verklaard. Die onderwerpen kunnen niet meer door het demissionair kabinet worden behandeld. Dat gebeurde in de procedurevergadering van de vaste Kamercommissie voor Volksgezondheid, Welzijn en Sport (VWS). De Tweede Kamer neemt volgende week in een plenaire vergadering een definitief besluit.

De diverse maatregelen die demissionair minister Conny Helder (Langdurige Zorg) wil nemen in de ouderenzorg, waaronder verpleeghuiszorg, zijn zo vergaand dat de Kamerleden vinden dat kabinet en Kamer niet meer over hun graf heen moeten regeren. Het gaat onder meer om honderden miljoenen aan bezuinigingen die het inmiddels demissionaire kabinet-Rutte IV wil doorvoeren.

Ook de plannen van zorgminister Ernst Kuipers rond de acute zorg worden niet meer behandeld. Kuipers wil onder meer afstappen van de huidige 45-minutennorm waarbinnen een ambulance een patiënt naar een spoedeisende hulppost (SEH) moet brengen.

Gevoelige onderwerpen

Diverse verzoeken om onderwerpen controversieel te verklaren, haalden het net niet. Zo deden PvdA en GroenLinks een klemmend beroep op de Kamer om de hervormingsplannen van het eigen risico voor medische specialistische zorg niet meer te behandelen. De SGP en de ChristenUnie wilden een aantal medisch-ethische kwesties vooruitschuiven, maar ook die wens werd niet door een meerderheid gehonoreerd.

Over een aantal debatten wordt later besloten of deze Kamer die nog gaat voeren met het demissionaire kabinet. Het gaat vooral over politiek gevoelige onderwerpen, zoals een debat over de omstreden mondkapjesdeal tussen het ministerie van VWS en Sywert van Lienden.

Zoals eerder aangekondigd steunde D66 geen enkel voorstel om een onderwerp controversieel te verklaren. De zorg moet doorgaan, ook al is het kabinet demissionair, zei D66-Kamerlid Wieke Paulusma. Die houding leidde tot kritiek bij Kees van der Staaij (SGP). Hij vindt dat D66 net doet of het kabinet niet is gevallen. Het is gebruikelijk om een nieuwe Kamer en een nieuw kabinet over vergaande voorstellen te laten besluiten, zei hij. Dat getuigt bovendien van respect voor de democratie.

Meer uit Gezond

WHO: ebola-uitbraak Congo en Oeganda is wereldwijde noodsituatie

GENÈVE (ANP/RTR/DPA) - De Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) heeft de ebola-uitbraak, veroorzaakt door het Bundibugyo-virus, in de Democratische Republiek Congo en Oeganda zondag uitgeroepen tot een internationale noodsituatie op het gebied van de volksgezondheid. Volgens de WHO voldoet de uitbraak echter nog niet aan de criteria voor een pandemische noodsituatie.

2 dagen geleden
WHO: risico op hantavirus voor wereldbevolking blijft laag

GENÈVE (ANP) - Het risico op hantavirus voor de wereldbevolking blijft laag. Dat laat topman Tedros Adhanom Ghebreyesus van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) vrijdagavond op X weten.

3 dagen geleden
WHO: geen nieuwe verdachte gevallen op Hondius na hanta-uitbraak

GENÈVE (ANP) - Op het cruiseschip m/v Hondius zijn onderweg naar Nederland vooralsnog geen nieuwe mogelijke gevallen van hanta gemeld. Dat liet topman Tedros Adhanom Ghebreyesus van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) weten na contact met de kapitein van het vaartuig.

3 dagen geleden
RIVM: passagiers 2e en 3e repatriëringsvlucht Hondius negatief

BILTHOVEN (ANP) - De opvarenden van het cruiseschip Hondius die eerder deze week op de tweede en derde repatriëringsvlucht naar Eindhoven zaten, zijn negatief getest op het hantavirus. Bij aankomst zijn monsters afgenomen, meldt het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM).

5 dagen geleden
WHO-directeur: werk nog niet klaar na evacuatie Hondius

GENÈVE (ANP/AFP) - De evacuatie van het cruiseschip Hondius na de dodelijke uitbraak van het hantavirus is afgerond, maar "ons werk is nog niet klaar", benadrukt de directeur van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus.

6 dagen geleden
Vereniging scheepsartsen: sneller mondkapjes op aan boord

DEN HAAG (ANP) - De uitbraak van het hantavirus op de Hondius is geen reden om het ziekteprotocol op schepen aan te scherpen, maar het zou wel goed zijn om aan boord sneller mondkapjes te gebruiken bij vermoedens van luchtweginfecties bij opvarenden. Dat zegt Arend Jansen, voorzitter van het Nederlands Medisch Nautisch Genootschap, de vereniging van haven- en scheepsartsen.

6 dagen geleden
Akkoord over aanpak geneesmiddelentekort EU

BRUSSEL (ANP/DPA) - Het Europees Parlement en de lidstaten zijn tot een akkoord gekomen over de productie van essentiële geneesmiddelen. De nieuwe regels moeten het makkelijker maken om productie van medicijnen in Europa met overheidsgeld te ondersteunen.

1 week geleden