Kamer wil beter toezicht en aanpak van misbruik van zorggeld
DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil dat niet alleen misbruik van zorggeld beter wordt aangepakt, maar ook legale "excessieve" winsten die sommige aanbieders van zorg maken. De partijen dringen aan op beter toezicht en eenduidige regels voor zorginstanties om te voorkomen dat "zorgcowboys" steeds bedrijfjes oprichten en zorggeld opstrijken terwijl ze slechte of helemaal geen zorg leveren.
Minister Conny Helder (Langdurige Zorg) erkende tijdens een debat over zorgfraude dat het toezicht op meerdere terrein in de zorg nog niet goed loopt. Gemeenten hebben dit vaak niet goed op orde bij bijvoorbeeld de jeugdzorg of maatschappelijke zorg, blijkt uit onderzoek. Ze zegde de Kamer toe dat gemeenten meer ondersteuning krijgen bij het toezicht en de aanpak van fraude.
Misbruik van zorggelden noemde de nieuwe minister "onacceptabel". Ze wees erop dat er al veel stappen zijn gezet om malafide zorgverleners aan te pakken en dat er nog wetsvoorstellen aan komen, waarvan er een ook al een tijd bij de Tweede Kamer ligt voor behandeling. Het gaat volgens haar om een kleine groep zorgaanbieders waarbij sprake is van fraude of belangenverstrengeling.
Regeldruk
Tegelijk is ze huiverig om zoveel controle in te voeren dat de regeldruk voor zorgaanbieders toeneemt. Ook de Tweede Kamer waarschuwt voor te veel administratieve rompslomp in de bedrijfsvoering. Daar moet een goede balans in komen. Wel wezen partijen erop dat de drempels om nu iets nieuws te beginnen in de zorg laag zijn, zodat mensen met slechte intenties mogelijk te makkelijk een zorgbedrijfje kunnen beginnen. Minister Helder wil kijken naar de regels voor toetreding en beter kunnen sturen op een "integere bedrijfsvoering".
De SP wil helemaal af van winstuitkeringen in de zorg, omdat dit misbruik in de hand zou werken. De PVV dringt er ook op aan om "het leegroven van de zorgruif" tegen te gaan, ook al gaat het om legale winsten. PVV'er Fleur Agema wees op onderzoek waarin staat dat zorginstellingen soms winsten maken van 20 procent en dat dit per definitie niet goed kan zijn. De minister en ook de VVD zijn tegen excessieve winsten maar maakten niet duidelijk welk winstpercentage wel acceptabel zou zijn.
Meer uit Binnenland
STADSKANAAL (ANP) - De Groningse gemeente Stadskanaal gaat opnieuw asielzoekers voor een nacht opvangen die vrijdag buiten bij het overvolle aanmeldcentrum in Ter Apel stonden te wachten. De gemeente laat weten dat het om ongeveer tachtig mensen gaat.
58 minuten geledenTER APEL (ANP) - Tientallen asielzoekers zitten rond 19.00 uur nog buiten de poort van het aanmeldcentrum in Ter Apel. Vooralsnog is er geen locatie gevonden waar deze mensen de nacht door kunnen brengen, laat een woordvoerder van het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) weten.
5 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Drie Nederlandse deelnemers aan de Global Sumud Flotilla zijn vrijdagmiddag uit Istanbul aangekomen op Schiphol. Israël onderschepte hen op de Middellandse Zee toen ze in een vloot met tientallen boten op weg waren naar Gaza om hulpgoederen te brengen. Een vierde opvarende heeft de vlucht gemist en zal naar verwachting later op de avond naar Nederland terugkeren.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Spoorbeheerder ProRail krijgt een boete van 2,75 miljoen euro van het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat omdat er in 2025 te veel 'impactvolle storingen' waren. Dat staat in een Kamerbrief van staatssecretaris Annet Bertram (OV, CDA). De grens is 520 van zulke storingen, maar het waren er 586.
7 uur geledenDE BILT (ANP) - In De Bilt is het vrijdag 25,0 graden geworden en daarmee is de eerste officiële zomerse dag van het jaar een feit. Deze zomerse dag, waarop de temperatuur minimaal 25 graden moet aantikken, valt volgens Weeronline een week later dan gebruikelijk.
8 uur geledenNIJMEGEN (ANP) - In het Radboudumc in Nijmegen is een patiënt opgenomen met een lage verdenking op ebola. Dat bevestigt zowel een woordvoerder van het RIVM als van het ziekenhuis aan het ANP. De patiënt ligt op een speciaal ingerichte afdeling voor ernstige infectieziekten zoals ebola.
8 uur geledenBILTHOVEN (ANP) - De persoon bij wie recent het hantavirus is vastgesteld, zat in Nederland in thuisquarantaine. Uit voorzorg is diegene opgenomen in het ziekenhuis, meldt het RIVM. Het bemanningslid had nauw contact met zieke mensen met het andesvirus aan boord van het cruiseschip Hondius.
9 uur geleden