Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kamer wil advies over staatssecretarissen die ook Kamerlid zijn

Kamer wil advies over staatssecretarissen die ook Kamerlid zijn

DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil dat de Raad van State zich buigt over de vraag of de onlangs benoemde nieuwe staatssecretarissen hun Kamerzetel mogen behouden. Na ontvangst van dat advies komt er een debat over de kwestie met demissionair premier Mark Rutte.

Sinds de Tweede Kamerverkiezingen in maart zijn de Kamerleden Dilan Yeşilgöz (VVD), Dennis Wiersma (VVD) en Steven van Weyenberg (D66) als staatssecretaris toegetreden tot het demissionaire kabinet. Sommige partijen vinden dat zij hun zetel moeten opgeven, omdat bewindspersonen volgens de Grondwet niet ook parlementariër kunnen zijn.

Een uitzondering geldt voor demissionaire bewindspersonen en die is volgens premier Mark Rutte ook van toepassing op de nieuw aangestelde staatssecretarissen. Zij mogen wel Kamerlid zijn maar niet het woord voeren in debatten waar andere kabinetsleden beleid verdedigen, een stemverklaring afleggen of optreden als plaatsvervangend voorzitter.

Grondwet uitleggen

Kamervoorzitter Vera Bergkamp zei afgelopen weekeinde dat op basis van de Grondwet niet zonder meer gesteld kan worden dat de demissionaire staatssecretarissen hun Kamerlidmaatschap moeten opgeven. Zij opperde daarbij wel dat de Kamer de Raad van State kan vragen hoe het betreffende artikel in de Grondwet moet worden uitgelegd. Op voorstel van de SGP gebeurt dat nu ook. Kenners van het staatsrecht Wim Voermans en Bert van den Braak waren eerder kritisch over de gang van zaken.

Wat SP, PVV en BIJ1 betreft zouden de staatssecretarissen ook zelf uitleg moeten komen geven in de Tweede Kamer. Maar een ruime meerderheid besloot dat het voldoende is als Rutte bij het debat aanwezig is. Bergkamp zal de Raad van State vragen snel met het advies te komen zodat de Kamer er snel over kan spreken.

Meer uit Binnenland

Vito Shukrula mag weer aan de slag als advocaat

AMSTERDAM (ANP) - De voormalige advocaat van Ridouan Taghi, Vito Shukrula, mag onder voorwaarden weer aan de slag als advocaat. Dat meldt zijn verdediging na een beslissing van de Raad van Discipline maandag. Shukrula werd afgelopen april aangehouden. Hij wordt verdacht van deelname aan de criminele organisatie van Taghi. Volgens justitie heeft Shukrula berichten doorgespeeld van zijn voormalige cliënt.

5 minuten geleden
Freek de Jonge zwijgt over WK 2026: Ik hou me erbuiten

DEN HAAG (ANP) - Freek de Jonge gaat zich niet bemoeien met het WK voetbal in 2026. De cabaretier was in het verleden meermaals kritisch op de gastlanden van het eindtoernooi en riep op tot boycots. Inmiddels komen er wel andere stemmen op om het WK in de Verenigde Staten te boycotten om de acties van president Donald Trump.

1 uur geleden
Schutter gevangenis Alphen nog voortvluchtig

ALPHEN AAN DEN RIJN (ANP) - De persoon die vrijdagochtend iemand heeft beschoten op het parkeerterrein van de gevangenis in Alphen aan den Rijn is nog altijd voortvluchtig. Er is nog niemand aangehouden, laat de politie maandag weten. Een woordvoerder wil niets zeggen over een motief voor het schietincident en op wie er is geschoten. "Er waren meerdere personen op de locatie, we kunnen nog niet duiden wie het beoogde doelwit was", zegt een woordvoerster.

1 uur geleden
OM: moordslachtoffer Tijn uit Alkmaar in België verbrand

HAARLEM (ANP) - Het Openbaar Ministerie verdenkt de twee Alkmaarse broers Mike (32) en Sander (39) W. ervan dat ze in september vorig jaar de 25-jarige Tijn in Alkmaar hebben vermoord. Ze hebben zijn lichaam midden in de nacht in een gehuurde boedelbak vervoerd naar België, waar zijn lichaamsdelen volgens het OM in een olievat zijn verbrand.

1 uur geleden
Nederlandse militairen maandag terug na verkenning Groenland

DEN HAAG (ANP) - De twee Nederlandse militairen die op Groenland deelnamen aan een Europese verkenningsmissie, keren maandag terug naar Nederland. Ze zijn klaar met hun onderzoek op het door de Verenigde Staten opgeëiste eiland, laat Defensie weten.

2 uur geleden
Rond de tien Utrechters kunnen nog niet naar huis na explosie

UTRECHT (ANP) - Ongeveer tien inwoners van Utrecht kunnen nog niet terugkeren naar hun woning, nadat een explosie afgelopen donderdag voor flinke schade aan hun huizen zorgde. Dat meldt een medewerker van stichting Salvage. Maandag heeft de stichting de verantwoordelijkheid voor het vergoeden van hun onderdak overgedragen aan verzekeraars, zegt hij.

3 uur geleden
Advocaat verdachte zedenzaak Barendrecht bepleit lagere celstraf

ROTTERDAM (ANP) - De advocaat van Mels van B., verdachte in de geruchtmakende Barendrechtse zedenzaak, heeft de rechtbank maandag tijdens haar pleidooi verzocht niet meer dan acht jaar gevangenisstraf op te leggen. Vrijdag eiste het Openbaar Ministerie veertien jaar cel en tbs met dwangverpleging tegen de 46-jarige Van B., voor onder meer het ernstig seksueel misbruiken van achttien jonge meisjes.

3 uur geleden