Kamer voor studentenlimiet Engelstalige variant opleiding
DEN HAAG (ANP) - Het moet mogelijk worden om alleen voor de Engelstalige variant van een opleiding aan een hogeschool of universiteit een numerus fixus in te stellen, vindt een meerderheid van de Tweede Kamer. Dit voorstel van de VVD heeft voldoende steun gekregen, tot onvrede van D66. De liberalen vonden het namelijk geen goed idee om te stemmen over dit plan zonder dat erover gedebatteerd is.
Het plan moet onderwijsinstellingen mogelijkheden geven om minder internationale studenten toe te laten. Tot nu toe was het alleen mogelijk om een maximum te stellen aan zowel de Engelstalige als de Nederlandstalige variant van een opleiding.
Claire Martens van de VVD heeft dit plan ingediend als een kleine wijziging (amendement) van de begroting van het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap (OCW). Jan Paternotte (D66) spreekt van een "staatsrechtelijke janboel". Op deze manier doorloopt de Kamer namelijk niet de gebruikelijke wetgevingsprocedure. Daarin geeft de Raad van State advies en voert de Kamer - in de woorden van Paternotte - een "fatsoenlijk debat". Bovendien kan de Eerste Kamer geen wijzigingen aanbrengen in het voorstel zonder de hele begroting van het ministerie van OCW weg te stemmen.
Amendement
De Tweede Kamer heeft niet ingestemd met het voorstel van Paternotte om het amendement niet ter stemming te brengen.
Demissionair onderwijsminister Robbert Dijkgraaf heeft een wet in de maak met het doel minder internationale studenten toe te laten op hogescholen en universiteiten. De VVD wil hier niet op wachten en heeft daarom het amendement ingediend. De bewindsman zegt met onderwijsinstellingen en uitvoerende organisaties in gesprek te gaan over de uitvoering ervan.
De woordvoerder van Dijkgraaf zegt dat het overigens de vraag is of de Tweede Kamer wel echt tijdwinst boekt door dit amendement aan te nemen. De kans is volgens hem groot dat de nieuwe wet namelijk al is ingevoerd tegen de tijd dat hogescholen en universiteiten op zijn vroegst een studentenlimiet kunnen instellen voor Engelstalige opleidingen.
Meer uit Binnenland
GELEEN (ANP) - De politie heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag een minderjarige jongen uit de gemeente Sittard-Geleen aangehouden voor zware mishandeling. De jongen wordt verdacht van het gooien van zwaar vuurwerk afgelopen zondag op de Markt in Sittard.
2 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Het Familiediner stopt na een kwart eeuw op de Nederlandse televisie. Dat hebben de EO en presentator Bert van Leeuwen bekendgemaakt. "Ik heb goed en slecht nieuws. Het slechte nieuws is: Het Familiediner stopt. Echt waar", zegt Van Leeuwen op sociale media. "Maar het goede nieuws is: we maken nog één serie, dus grijp je kans, voordat het te laat is."
4 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Bij een ongeval tussen een auto en een fietser op het Oostmolenerf in Rotterdam is in de nacht van vrijdag op zaterdag een 40-jarige Rotterdammer overleden. Dat meldt de Rotterdamse politie.
10 uur geledenUTRECHT (ANP) - Truly Naked is de grote winnaar geworden bij de uitreiking van de Gouden Kalveren, de belangrijkste filmprijzen van Nederland. De film verzilverde maar liefst zes van de zeven nominaties, waaronder die van beste film, beste regie en beste scenario, werd vrijdag duidelijk tijdens de slotavond van het Nederlands Film Festival in de Stadsschouwburg in Utrecht.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Mensen hebben in de afgelopen week iets meer dan 1600 kilo vuurwerk ingeleverd. Dat kon bij speciale inzamelpunten van de overheid. Volgens cijfers van het ministerie van Justitie en Veiligheid kwam 528 kilo binnen in Zwolle, 342,1 kilo in Amsterdam, 254 kilo in Haarlem en 179,5 kilo in Leiden.
21 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Er komen geen nieuwe herstelbetalingen naar aanleiding van het onderzoek naar de koloniale rol van de Oranjes, zei premier Rob Jetten in zijn wekelijkse persconferentie. Volgens de minister-president loopt er al een meerjarenprogramma sinds de excuses voor het slavernijverleden.
22 uur geledenSANAA (ANP/RTR) - Een recordaantal Jemenieten in door de regering gecontroleerde gebieden kon dit jaar niet zijn voedselbehoefte vervullen, volgens het Wereldvoedselprogramma. Dit volgt op het oplaaien van het geweld tussen Saudi-Arabië en de door Iran gesteunde Houthi's.
23 uur geleden