Kamer voor studentenlimiet Engelstalige variant opleiding
DEN HAAG (ANP) - Het moet mogelijk worden om alleen voor de Engelstalige variant van een opleiding aan een hogeschool of universiteit een numerus fixus in te stellen, vindt een meerderheid van de Tweede Kamer. Dit voorstel van de VVD heeft voldoende steun gekregen, tot onvrede van D66. De liberalen vonden het namelijk geen goed idee om te stemmen over dit plan zonder dat erover gedebatteerd is.
Het plan moet onderwijsinstellingen mogelijkheden geven om minder internationale studenten toe te laten. Tot nu toe was het alleen mogelijk om een maximum te stellen aan zowel de Engelstalige als de Nederlandstalige variant van een opleiding.
Claire Martens van de VVD heeft dit plan ingediend als een kleine wijziging (amendement) van de begroting van het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap (OCW). Jan Paternotte (D66) spreekt van een "staatsrechtelijke janboel". Op deze manier doorloopt de Kamer namelijk niet de gebruikelijke wetgevingsprocedure. Daarin geeft de Raad van State advies en voert de Kamer - in de woorden van Paternotte - een "fatsoenlijk debat". Bovendien kan de Eerste Kamer geen wijzigingen aanbrengen in het voorstel zonder de hele begroting van het ministerie van OCW weg te stemmen.
Amendement
De Tweede Kamer heeft niet ingestemd met het voorstel van Paternotte om het amendement niet ter stemming te brengen.
Demissionair onderwijsminister Robbert Dijkgraaf heeft een wet in de maak met het doel minder internationale studenten toe te laten op hogescholen en universiteiten. De VVD wil hier niet op wachten en heeft daarom het amendement ingediend. De bewindsman zegt met onderwijsinstellingen en uitvoerende organisaties in gesprek te gaan over de uitvoering ervan.
De woordvoerder van Dijkgraaf zegt dat het overigens de vraag is of de Tweede Kamer wel echt tijdwinst boekt door dit amendement aan te nemen. De kans is volgens hem groot dat de nieuwe wet namelijk al is ingevoerd tegen de tijd dat hogescholen en universiteiten op zijn vroegst een studentenlimiet kunnen instellen voor Engelstalige opleidingen.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De harde kern van Eredivisieclub ADO Den Haag heeft op Instagram aangekondigd zaterdag de stad te zullen "beschermen" tegen eventueel geweld door de aangekondigde jongerendemonstratie op het Malieveld. Het is onduidelijk wie de initiatiefnemers van het protest zijn.
36 minuten geledenLAUWERSOOG (ANP) - Het Werelderfgoedcentrum Waddenzee (WEC) stelt zijn faillissementsaanvraag voorlopig uit. Dat heeft het bestuur van het WEC vrijdagavond bekendgemaakt. Door "overweldigende steun vanuit de samenleving" kan het zeehondencentrum voorlopig doordraaien en rustig zoeken naar "nieuwe mogelijkheden voor de toekomst". De afgelopen drie weken werd 1,3 miljoen euro ingezameld.
1 uur geledenSINT-MICHIELSGESTEL (ANP) - De politie heeft een 57-jarige man uit Helmond aangehouden die ervan wordt verdacht op de vroege avond van 30 mei 1994 een tienermeisje in de Brabantse gemeente Sint-Michielsgestel te hebben verkracht. Daarmee is er een doorbraak in een coldcaseonderzoek.
3 uur geledenVUGHT (ANP) - Het stationsgebouw van Vught is verplaatst naar de nieuwe bestemming, 13,6 meter verder naar het oosten dan waar het gebouw en de kelder oorspronkelijk stonden. Het gebouw is over stalen sporen verschoven, om plaats te maken voor de perrons van het vernieuwde, deels verdiepte station. Dat moet in 2030 klaar zijn.
4 uur geledenDUIVEN (ANP) - Een bezoekster van de kerstshow Santafia van de Intratuin in het Gelderse Duiven, die donderdagmiddag gewond raakte na een val bij de roltrap, is vrijdag overleden. Dat laat de politie weten. De politie gaat na onderzoek uit van een noodlottig ongeval.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een 36-jarige politiemedewerker in Den Haag is deze week aangehouden. De man wordt ervan verdacht ongeoorloofd het politiesysteem te hebben geraadpleegd. Hij zou de politie-informatie hebben verkocht aan anderen.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Provincies gaan een DNA-onderzoek na een wolvenaanval op (vee)dieren minder leidend maken om een schadevergoeding te krijgen. Zo'n onderzoek is nu verplicht om met zekerheid te kunnen zeggen dat een wolf de dader was. Deskundigen kunnen door opgedane ervaring in veel gevallen al eerder uitsluitsel geven, zegt een woordvoerder van het Interprovinciaal Overleg (IPO).
5 uur geleden