Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kamer voor studentenlimiet Engelstalige variant opleiding

Kamer voor studentenlimiet Engelstalige variant opleiding

DEN HAAG (ANP) - Het moet mogelijk worden om alleen voor de Engelstalige variant van een opleiding aan een hogeschool of universiteit een numerus fixus in te stellen, vindt een meerderheid van de Tweede Kamer. Dit voorstel van de VVD heeft voldoende steun gekregen, tot onvrede van D66. De liberalen vonden het namelijk geen goed idee om te stemmen over dit plan zonder dat erover gedebatteerd is.

Het plan moet onderwijsinstellingen mogelijkheden geven om minder internationale studenten toe te laten. Tot nu toe was het alleen mogelijk om een maximum te stellen aan zowel de Engelstalige als de Nederlandstalige variant van een opleiding.

Claire Martens van de VVD heeft dit plan ingediend als een kleine wijziging (amendement) van de begroting van het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap (OCW). Jan Paternotte (D66) spreekt van een "staatsrechtelijke janboel". Op deze manier doorloopt de Kamer namelijk niet de gebruikelijke wetgevingsprocedure. Daarin geeft de Raad van State advies en voert de Kamer - in de woorden van Paternotte - een "fatsoenlijk debat". Bovendien kan de Eerste Kamer geen wijzigingen aanbrengen in het voorstel zonder de hele begroting van het ministerie van OCW weg te stemmen.

Amendement

De Tweede Kamer heeft niet ingestemd met het voorstel van Paternotte om het amendement niet ter stemming te brengen.

Demissionair onderwijsminister Robbert Dijkgraaf heeft een wet in de maak met het doel minder internationale studenten toe te laten op hogescholen en universiteiten. De VVD wil hier niet op wachten en heeft daarom het amendement ingediend. De bewindsman zegt met onderwijsinstellingen en uitvoerende organisaties in gesprek te gaan over de uitvoering ervan.

De woordvoerder van Dijkgraaf zegt dat het overigens de vraag is of de Tweede Kamer wel echt tijdwinst boekt door dit amendement aan te nemen. De kans is volgens hem groot dat de nieuwe wet namelijk al is ingevoerd tegen de tijd dat hogescholen en universiteiten op zijn vroegst een studentenlimiet kunnen instellen voor Engelstalige opleidingen.

Meer uit Binnenland

Persoon overleden bij aanhouding Rotterdam

ROTTERDAM (ANP) - Een man is zaterdagavond overleden bij een aanhouding door de politie in Rotterdam. Hij werd op de Vaarnerkamp in Rotterdam-Zuid aangehouden na een controle op zijn identiteitsbewijs. "Agenten hielden hem aan na een melding over een gestolen fatbike. Hij kon geen id-bewijs tonen", aldus de politiewoordvoerder.

5 uur geleden
Dertien betrokkenen busongeluk Zwitserland terug naar Nederland

DEN HAAG (ANP) - Dertien personen die zijn getroffen door het ongeluk met een Nederlandse bus in Zwitserland, zijn teruggekeerd naar Nederland. Dat meldt alarmcentrale Eurocross.

6 uur geleden
Surfer (76) overleden aan de kust bij Noordwijk

NOORDWIJK (ANP) - Aan de kust bij Noordwijk is zaterdagmiddag een 76-jarige surfer overleden. De politie vermoedt dat het om een ongeval gaat. De man is door getuigen nog op het water gezien, maar toen hij niet terugkeerde aan wal is een zoekactie gestart. Daarbij is een helikopter ingezet.

9 uur geleden
Ambassadeur legt bloemen op plek busongeluk Zwitserland

SUSCH (ANP) - De Nederlandse ambassadeur in Zwitserland, Karin Mössenlechner, heeft bloemen gelegd op de plek waar donderdag een Nederlandse bus verongelukte. Ook bezocht ze een bijeenkomst waar ze hulpverleners heeft bedankt voor hun inzet. Bij het ongeval met een Nederlandse touringcar in het Zwitserse Susch kwamen vier vrouwen en een man om het leven.

10 uur geleden
Organisatie: tienduizenden deelnemers aan klimaatmars Amsterdam

AMSTERDAM (ANP) - Tienduizenden mensen hebben in Amsterdam meegedaan met de klimaatmars, meldt de organisatie, die stelt dat er meer dan 40.000 deelnemers uit alle hoeken van de samenleving op de been waren. Dat zijn er een stuk minder dan de 85.000 die tijdens de editie in 2023 meeliepen in de mars van de Dam naar het Museumplein. De politie en gemeente zeggen geen uitspraken te kunnen doen over aantallen.

15 uur geleden
Dam stroomt vol met deelnemers klimaatmars

AMSTERDAM (ANP) - De Dam in Amsterdam stroomt zaterdagmiddag vol met mensen die meedoen aan de klimaatmars, die iets voor 14.00 uur begint. Veel deelnemers hebben spandoeken of protestborden bij zich. De teksten op veel van die borden hebben betrekking op de hitterecords van afgelopen zomer, ziet een verslaggever. 'Dit was de koudste zomer van de rest van je leven', staat bijvoorbeeld op een bord van Greenpeace.

17 uur geleden
Prentenboek over slavernijverleden wint Thea Beckmanprijs 2026

ALPHEN AAN DEN RIJN (ANP) - Het prentenboek Het meisje met zaadjes in het haar van Nancy Bosmans is dit jaar bekroond met de Thea Beckmanprijs. De uitreiking vond zaterdagochtend plaats in het Archeon in Alphen aan den Rijn.

17 uur geleden