Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kamer valt over lauwe reactie kabinet stijging zorgpremie

Kamer valt over lauwe reactie kabinet stijging zorgpremie

DEN HAAG (ANP) - Zowel de oppositie als de coalitie in de Tweede Kamer heeft geen goed woord over voor de lauwe reactie van het kabinet over de verwachte stijging van de zorgpremie. Het Centraal Planbureau (CPB) verwacht dat die in 2027 per maand 175 euro gaat kosten. Dat is nu 138 euro per maand. "Het gaat om een raming van het CPB. We willen niet vooruitlopen op een eventuele premiestijging", antwoordde staatssecretaris Maarten van Ooijen (Volksgezondheid) op vragen van SP-Kamerlid Maarten Hijink. Dat antwoord schoot bij heel veel fracties in het verkeerde keelgat.

Van Ooijen zei dat het kabinet op verschillende manieren de zorgkosten in de hand probeert te houden. Ook benadrukte de staatssecretaris tijdens het wekelijks vragenuurtje van de Kamer dat de zorgtoeslag blijft bestaan, waardoor zorgpremies voor mensen met een laag inkomen betaalbaar blijven. Bij een stijging worden zij daarvoor financieel gecompenseerd.

Volgens Hijink hebben heel veel mensen daar echter niets aan. Het zorgstelsel is volgens hem te duur door onder meer doorgeschoten marktwerking en bureaucratie. De SP wil dat de zorgpremies worden bevroren en het eigen risico wordt geschrapt.

Teleurstelling

De SGP vindt dat het kabinet "zijn kop in het zand steekt" door te zeggen dat de verwachte stijging van de zorgpremie "maar een raming van het CPB is", zei Chris Stoffer. "Dit gaat de middeninkomens hard raken." Ook PvdA en GroenLinks verwachten meer actie van het kabinet om de zorgkosten in de hand te houden en daarmee de stijging van de zorgpremie. GroenLinks vindt dat gekeken moet worden naar een andere financiering van de zorg, zei Corinne Ellemeet.

De oproep van de oppositie tot meer actie van het kabinet krijgt steun van coalitiepartijen D66, VVD, CDA en ChristenUnie. CDA-Kamerlid Joba van den Berg is "teleurgesteld" in de reactie van het kabinet. Ook Nico Drost (ChristenUnie) vindt dat het kabinet de "waarschuwingsvlag" van het CPB niet kan negeren. De raming zegt "wel degelijk" iets over de verwachte premiestijging, zei Drost. "We willen juist van het kabinet horen hoe we de zorgkosten in de tang kunnen houden", zei CDA-Kamerlid Joba van den Berg.

Volgens Van Ooijen heeft het kabinet de afgelopen tijd diverse zorgakkoorden gesloten, zoals het Integraal Zorgakkoord (IZA), die stijging van de zorgkosten zo veel mogelijk moeten voorkomen. Het kabinet houdt "de vinger aan de pols" om te kijken of de doelen uit de verschillende akkoorden worden gehaald. "Eventuele aanvullende maatregelen zullen we niet schuwen."

Meer uit Politiek

Heinen voelt niets voor lenen op kapitaalmarkt voor Oekraïne

BRUSSEL (ANP) - Demissionair minister Eelco Heinen (Financiën) voelt niets voor de optie om als EU geld uit de kapitaalmarkt op te halen om Oekraïne financieel te steunen. Hij geeft de voorkeur aan het gebruik van de Russische bevroren tegoeden voor een lening aan Oekraïne of aan bilaterale leningen of giften via de nationale begrotingen aan Oekraïne. Dat zei hij voor het begin van de vergadering van EU-ministers van Financiën in Brussel.

11 minuten geleden
Sybrand Buma wordt informateur namens CDA

DEN HAAG (ANP) - Voormalig CDA-leider Sybrand Buma wordt informateur naast Hans Wijers, die D66 zal voordragen. Dat bevestigen ingewijden na berichtgeving van RTL Nieuws en BNR. Buma is momenteel burgemeester van Leeuwarden. Hij zal de gesprekken met beide partijen gaan leiden de komende drie weken.

17 uur geleden
D66 gaat Hans Wijers aanwijzen als informateur

DEN HAAG (ANP) - D66 wil Hans Wijers aanwijzen als een van de nieuwe informateurs, bevestigen ingewijden na berichtgeving van de NOS. Wijers was eerder minister van Economische Zaken in het kabinet-Kok I, president-commissaris van ING en topman van Akzo Nobel. Eerder meldden ingewijden al dat CDA en D66 twee informateurs zullen aanwijzen die de onderhandelingen tussen de twee partijen over een aanzet voor een coalitieakkoord zullen begeleiden.

17 uur geleden
D66 en CDA willen twee informateurs voordragen

DEN HAAG (ANP) - D66 en het CDA willen donderdag na het debat over de kabinetsformatie twee informateurs voordragen, van elke partij één. Dat stellen Haagse bronnen rondom de formatie. Namen zijn nog niet bekend.

17 uur geleden
Nieuwe leden Tweede Kamer leggen eed of belofte af

DEN HAAG (ANP) - De Kamerleden die op 29 oktober zijn verkozen, zijn woensdag beëdigd in de Tweede Kamer ten overstaan van tijdelijk voorzitter Martin Bosma. De Kamerleden legden een voor een de verklaring of de belofte af, nadat de griffier hun naam noemde. Dat mocht in het Nederlands of in het Fries.

20 uur geleden
Daling aantal nieuwe studenten baart onderwijsminister zorgen

DEN HAAG (ANP) - De daling van het aantal studenten dat een studie is begonnen aan een hogeschool of universiteit baart ook demissionair onderwijsminister Gouke Moes zorgen. "Om onze samenleving draaiende te houden, is het cruciaal dat er voldoende goed opgeleide (vak)mensen in de essentiële sectoren zijn", laat de BBB-bewindsman via een woordvoerder weten.

1 dag geleden
Koolmees: Eerste Kamer is belangrijk voor een nieuwe coalitie

DEN HAAG (ANP) - De Eerste Kamer is belangrijk voor een nieuwe coalitie, schrijft verkenner Wouter Koolmees (D66) in zijn verslag. Hij ziet dat partijen "ambitieuze plannen" hebben waarvoor "grote wetswijzigingen" moeten worden gedaan. Bovendien maken beoogde investeringen, bijvoorbeeld in defensie, het nodig om te bezuinigen. Dat alles lukt volgens de verkenner alleen als in de Eerste Kamer meerderheden worden gevonden voor die plannen.

1 dag geleden