Kamer uiterst kritisch op De Jonge om vaccinatieplannen
DEN HAAG (ANP) - Oppositiepartijen in de Tweede Kamer hebben weinig goede woorden over voor coronaminister Hugo de Jonge. Hun kritiek richt zich dinsdag in een Kamerdebat vooral op de "zwabberende" vaccinatiestrategie. Ook coalitiepartijen zijn kritisch op het beleid van het kabinet.
De Kamer kwam eerder terug van kerstvakantie om over het coronabeleid te debatteren. Nederland prikt als laatste land van Europa. Na druk van buitenaf kondigde het kabinet maandag aan dat de eerste prikken twee dagen eerder worden gezet. Woensdagochtend 6 januari worden zorgmedewerkers gevaccineerd. Ook de volgorde waarin specifieke groepen worden geprikt, werd meerdere keren aangepast.
"Dit is geen strategie, maar chaos. Het is laat en slecht voorbereid", zegt PVV-leider Geert Wilders. Hij noemt het "een blamage van de hoogste orde". "Men maakt een bende van die vaccinaties", zegt PvdA'er Lodewijk Asscher. "We hebben alle smoezen wel gehad." SP-leider Lilian Marijnissen wil van De Jonge weten "wat gaat hij doen om dit gigantisch falen te herstellen."
Opstappen
De PVV roept De Jonge op om op te stappen. "U bent, meneer de minister, niet de juiste man op de juiste plek", foetert Wilders tijdens het debat. "We kunnen ons in deze pandemie geen Hugo de Jonge als minister meer permitteren." Maar ook GroenLinks heeft "een probleem met het functioneren" van de bewindsman. "Op welke wijze gaat hij ervoor zorgen dat het niet weer misgaat?" vraagt partijleider Jesse Klaver zich af.
Ook vanuit de coalitie klinkt kritiek op het kabinet, en De Jonge in het bijzonder. Hij had verschillende scenario's moeten maken voor de vaccinatiestrategie, zegt VVD'er Klaas Dijkhoff. Fractievoorzitter Rob Jetten van D66 is zeer kritisch op de keuzes die zijn gemaakt. "De vaccinatieroute die minister De Jonge heeft uitgestippeld, is een hobbelig pad", zegt Jetten. "Minister heeft op één paard gewed, en dat was het verkeerde paard."
Ongemak
Gert-Jan Segers, leider van de kleinste coalitiepartij ChristenUnie, heeft "met ongemak gezien dat het grootste deel van Europa ons voorgaat met het vaccineren van zijn bevolking. Waarom lukt het hen wel en ons niet?" vraagt hij. Segers laat wel doorschemeren dat hij vindt dat sommige oppositiepartijen zich er wel heel makkelijk vanaf maken. Volgens hem is het "makkelijker is om vragen te stellen dan om ze te beantwoorden. Al helemaal als de vragenstellers zich voor geen enkele keuze hoeven te verantwoorden en degenen die er antwoorden op moeten geven op álles worden afgerekend."
Op aandringen van oppositiepartijen geeft ook CDA-fractievoorzitter Pieter Heerma toe dat het af en toe fout gaat. "Er gaan dingen mis en daar moet je ook kritiek op hebben", zegt hij over het beleid van De Jonge, ook CDA'er.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Minister Elanor Boekholt-O'Sullivan (Volkshuisvesting, D66) is "in beginsel positief" over haar eigen voorstel voor een landelijk huurregister. Donderdag publiceerde ze het voorstel, maar van de reacties laat ze nog afhangen of ze het register daadwerkelijk invoert.
9 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het blijft volgens asielminister Bart van den Brink (CDA) nog tot en met de stemmingen van volgende week dinsdag "spannend" of de Eerste Kamer twee asielwetten steunt. Steun voor de zogenoemde asielnoodmaatregelenwet is onzeker, omdat er nog geen gegarandeerde meerderheid is voor een aanpassing daarvan. Zonder die aanpassing, die regelt dat helpers van illegale asielzoekers niet gestraft worden, gaan het CDA en de SGP niet voor de wet stemmen.
55 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie (OM) heeft de aangiftes die zijn gedaan tegen twee verschillende campagnevideo's van Forum voor Democratie (FVD) geseponeerd. In totaal ging het om vier verdenkingen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Grote hacks zoals bij ChipSoft en eerder Odido gaan steeds vaker voorkomen, denkt justitieminister David van Weel. Volgens de VVD'er neemt cybercriminaliteit wereldwijd toe en moet daarom ook meer gebeuren om het tegen te gaan.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Eelco Eerenberg (Financiën) zit zelf ook nog vol vragen over de datakluis met informatie over de toeslagenaffaire die jaren verborgen bleef. "Wat er tussen nu en 2019 is gebeurd, dat is voor mij ook een vraagteken", zegt hij voorafgaand aan de ministerraad.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Kamerleden Esmah Lahlah (GroenLinks-PvdA) en Don Ceder (ChristenUnie) komen met een wetsvoorstel om kinderarmoede structureel terug te dringen. De initiatiefnemers verwachten dat de wet volgende week in internetconsultatie gaat.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink gaat deze week hard zijn best doen om in de Eerste Kamer steun te krijgen voor de twee strenge asielwetten. "Jazeker wel. Ik zet alles in wat nodig is", zei de CDA-bewindsman donderdagmiddag tegen journalisten. Die steun voor één van deze wetten is onzeker geworden toen de PVV woensdag bekendmaakte wél voor de wetten van partijgenoot Marjolein Faber te stemmen, maar niet voor de reparatie van de toevoeging die een illegaal verblijf strafbaar maakt.
1 dag geleden