Kamer uiterst kritisch op De Jonge om vaccinatieplannen
DEN HAAG (ANP) - Oppositiepartijen in de Tweede Kamer hebben weinig goede woorden over voor coronaminister Hugo de Jonge. Hun kritiek richt zich dinsdag in een Kamerdebat vooral op de "zwabberende" vaccinatiestrategie. Ook coalitiepartijen zijn kritisch op het beleid van het kabinet.
De Kamer kwam eerder terug van kerstvakantie om over het coronabeleid te debatteren. Nederland prikt als laatste land van Europa. Na druk van buitenaf kondigde het kabinet maandag aan dat de eerste prikken twee dagen eerder worden gezet. Woensdagochtend 6 januari worden zorgmedewerkers gevaccineerd. Ook de volgorde waarin specifieke groepen worden geprikt, werd meerdere keren aangepast.
"Dit is geen strategie, maar chaos. Het is laat en slecht voorbereid", zegt PVV-leider Geert Wilders. Hij noemt het "een blamage van de hoogste orde". "Men maakt een bende van die vaccinaties", zegt PvdA'er Lodewijk Asscher. "We hebben alle smoezen wel gehad." SP-leider Lilian Marijnissen wil van De Jonge weten "wat gaat hij doen om dit gigantisch falen te herstellen."
Opstappen
De PVV roept De Jonge op om op te stappen. "U bent, meneer de minister, niet de juiste man op de juiste plek", foetert Wilders tijdens het debat. "We kunnen ons in deze pandemie geen Hugo de Jonge als minister meer permitteren." Maar ook GroenLinks heeft "een probleem met het functioneren" van de bewindsman. "Op welke wijze gaat hij ervoor zorgen dat het niet weer misgaat?" vraagt partijleider Jesse Klaver zich af.
Ook vanuit de coalitie klinkt kritiek op het kabinet, en De Jonge in het bijzonder. Hij had verschillende scenario's moeten maken voor de vaccinatiestrategie, zegt VVD'er Klaas Dijkhoff. Fractievoorzitter Rob Jetten van D66 is zeer kritisch op de keuzes die zijn gemaakt. "De vaccinatieroute die minister De Jonge heeft uitgestippeld, is een hobbelig pad", zegt Jetten. "Minister heeft op één paard gewed, en dat was het verkeerde paard."
Ongemak
Gert-Jan Segers, leider van de kleinste coalitiepartij ChristenUnie, heeft "met ongemak gezien dat het grootste deel van Europa ons voorgaat met het vaccineren van zijn bevolking. Waarom lukt het hen wel en ons niet?" vraagt hij. Segers laat wel doorschemeren dat hij vindt dat sommige oppositiepartijen zich er wel heel makkelijk vanaf maken. Volgens hem is het "makkelijker is om vragen te stellen dan om ze te beantwoorden. Al helemaal als de vragenstellers zich voor geen enkele keuze hoeven te verantwoorden en degenen die er antwoorden op moeten geven op álles worden afgerekend."
Op aandringen van oppositiepartijen geeft ook CDA-fractievoorzitter Pieter Heerma toe dat het af en toe fout gaat. "Er gaan dingen mis en daar moet je ook kritiek op hebben", zegt hij over het beleid van De Jonge, ook CDA'er.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De protocollen van Defensie over oefeningen in droge periodes moeten worden aangepast, verwacht Derk Boswijk, de verantwoordelijke staatssecretaris. In Goedemorgen Nederland kon de CDA'er hierover nog geen uitsluitsel geven, omdat onderzoek naar de natuurbranden van deze week nog loopt.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland heeft andere landen om hulp gevraagd bij het bestrijden van de verschillende natuurbranden die momenteel woeden, schrijft justitieminister David van Weel (VVD) op X. Hij benadrukt hoe uitzonderlijk deze stap is. "Nederland levert vaak hulp en vraagt nu voor het eerst zelf."
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland heeft Israël opgeroepen om de veiligheid te waarborgen van Nederlandse opvarenden van de Global Sumud Flotilla. Van die vloot met humanitaire hulp voor Gaza heeft Israël meer dan twintig schepen onderschept. Nederland heeft daarover contact met Israëlische autoriteiten, meldt een woordvoerder van Buitenlandse Zaken na vragen van het ANP.
23 uur geledenDEN HAAG (ANP) - "We zorgen ervoor dat er bij elk gezin gewoon drinkwater uit de kraan blijft komen, ook in geval van zoetwatertekorten bij droogte", zegt minister Vincent Karremans (Infrastructuur en Waterstaat, VVD) in een reactie op het donderdag gepubliceerde onderzoek van de Raad voor de leefomgeving en infrastructuur (Rli). Volgens de raad staat de beschikbaarheid van drinkwater op de lange termijn ernstig onder druk.
1 dag geledenGORINCHEM (ANP) - Turkse Nederlanders in Gorinchem hebben veel te verduren gekregen na de gemeenteraadsverkiezingen vorige maand. Dat zegt burgemeester Reinie Melissant na het sluiten van de stemlokalen. De Zuid-Hollandse gemeente hield woensdag een nieuwe verkiezing, omdat er bij de vorige stembusgang mogelijk stemmen zijn geronseld.
1 dag geledenGORINCHEM (ANP) - Bij drie stembureaus in Gorinchem zijn woensdag geen opmerkelijkheden geweest. Dat laten de verschillende leden weten tijdens het tellen van de stemmen in het stadhuis. Rond de verkiezingen in maart ontstonden vermoedens van stemfraude met onder meer het ronselen van volmachten. Daarom was er woensdag een herstemming.
1 dag geledenGORINCHEM (ANP) - De stembureaus in Gorinchem, waar een herstemming voor de gemeenteraadsverkiezingen plaatsvond, zijn om 21.00 uur gesloten. Het tellen van de stemmen begint nu.
1 dag geleden