Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kamer uiterst kritisch op De Jonge om vaccinatieplannen

Kamer uiterst kritisch op De Jonge om vaccinatieplannen

DEN HAAG (ANP) - Oppositiepartijen in de Tweede Kamer hebben weinig goede woorden over voor coronaminister Hugo de Jonge. Hun kritiek richt zich dinsdag in een Kamerdebat vooral op de "zwabberende" vaccinatiestrategie. Ook coalitiepartijen zijn kritisch op het beleid van het kabinet.

De Kamer kwam eerder terug van kerstvakantie om over het coronabeleid te debatteren. Nederland prikt als laatste land van Europa. Na druk van buitenaf kondigde het kabinet maandag aan dat de eerste prikken twee dagen eerder worden gezet. Woensdagochtend 6 januari worden zorgmedewerkers gevaccineerd. Ook de volgorde waarin specifieke groepen worden geprikt, werd meerdere keren aangepast.

"Dit is geen strategie, maar chaos. Het is laat en slecht voorbereid", zegt PVV-leider Geert Wilders. Hij noemt het "een blamage van de hoogste orde". "Men maakt een bende van die vaccinaties", zegt PvdA'er Lodewijk Asscher. "We hebben alle smoezen wel gehad." SP-leider Lilian Marijnissen wil van De Jonge weten "wat gaat hij doen om dit gigantisch falen te herstellen."

Opstappen

De PVV roept De Jonge op om op te stappen. "U bent, meneer de minister, niet de juiste man op de juiste plek", foetert Wilders tijdens het debat. "We kunnen ons in deze pandemie geen Hugo de Jonge als minister meer permitteren." Maar ook GroenLinks heeft "een probleem met het functioneren" van de bewindsman. "Op welke wijze gaat hij ervoor zorgen dat het niet weer misgaat?" vraagt partijleider Jesse Klaver zich af.

Ook vanuit de coalitie klinkt kritiek op het kabinet, en De Jonge in het bijzonder. Hij had verschillende scenario's moeten maken voor de vaccinatiestrategie, zegt VVD'er Klaas Dijkhoff. Fractievoorzitter Rob Jetten van D66 is zeer kritisch op de keuzes die zijn gemaakt. "De vaccinatieroute die minister De Jonge heeft uitgestippeld, is een hobbelig pad", zegt Jetten. "Minister heeft op één paard gewed, en dat was het verkeerde paard."

Ongemak

Gert-Jan Segers, leider van de kleinste coalitiepartij ChristenUnie, heeft "met ongemak gezien dat het grootste deel van Europa ons voorgaat met het vaccineren van zijn bevolking. Waarom lukt het hen wel en ons niet?" vraagt hij. Segers laat wel doorschemeren dat hij vindt dat sommige oppositiepartijen zich er wel heel makkelijk vanaf maken. Volgens hem is het "makkelijker is om vragen te stellen dan om ze te beantwoorden. Al helemaal als de vragenstellers zich voor geen enkele keuze hoeven te verantwoorden en degenen die er antwoorden op moeten geven op álles worden afgerekend."

Op aandringen van oppositiepartijen geeft ook CDA-fractievoorzitter Pieter Heerma toe dat het af en toe fout gaat. "Er gaan dingen mis en daar moet je ook kritiek op hebben", zegt hij over het beleid van De Jonge, ook CDA'er.

Meer uit Politiek

Kabinet ziet geen acute dreiging voor Aruba, Bonaire en Curaçao

DEN HAAG (ANP) - Er zijn volgens het demissionaire kabinet geen aanwijzingen dat Aruba, Bonaire en Curaçao meegesleept worden in een mogelijk gewapend conflict in de Cariben. De spanning is in de regio hoog opgelopen door Amerikaanse acties tegen vermeende drugsbootjes uit Venezuela.

11 uur geleden
Ministerraad stemt in met besluit stroomstootverbod veehouderij

DEN HAAG (ANP) - De ministerraad heeft vrijdag ingestemd met het besluit van landbouwminister Femke Wiersma om stroomstootapparatuur in de veehouderij te verbieden. Voordat het besluit formeel van kracht kan worden, moet de Koning het voorstel ondertekenen, een formaliteit.

13 uur geleden
Heinen optimistisch over oplossing gebruik Russische tegoeden

DEN HAAG (ANP) - Minister Eelco Heinen (Financiën, VVD) is optimistisch dat er een oplossing wordt gevonden voor het gebruik van Russische tegoeden die op rekeningen in België staan. De Europese Commissie wil 90 miljard euro van die tegoeden gebruiken om Oekraïne te helpen.

14 uur geleden
Tielen: goed dat advies er is om minder vlees te eten

DEN HAAG (ANP) - Het is goed dat experts aanraden om minder vlees te eten, vindt demissionair staatssecretaris Judith Tielen (Preventie, VVD). Stappen om dat advies kracht bij te zetten laat ze aan een volgend kabinet.

15 uur geleden
Stikstofrekengrens verhogen 'hele klus' voor Wiersma

DEN HAAG (ANP) - Het verhogen van de stikstofgrens is voor demissionair landbouwminister Femke Wiersma "een hele klus". Dat erkende de BBB-minister naar aanleiding van berichten dat invoering hoogst onzeker is. Deze maand moet daar een besluit over vallen. "In de tussentijd ben ik in overleg met de provincies."

15 uur geleden
Van Marum: nieuw kabinet moet minister van Digitale Zaken krijgen

DEN HAAG (ANP) - Het nieuwe kabinet moet een minister van Digitale Zaken krijgen. Deze minister moet de "doorzettingsmacht" hebben om een nieuw digitaal systeem binnen de overheid van de grond te krijgen. Dat zei demissionair staatssecretaris Eddie van Marum na afloop van de ministerraad tegen het ANP. Behalve Binnenlandse Zaken gaat hij ook over digitalisering.

16 uur geleden
Minister maakt grappen over doodsbedreigingen tegen Hoofdpiet

DEN HAAG (ANP) - Demissionair onderwijsminister Gouke Moes maakte na afloop van de ministerraad in eerste instantie grappen over doodsbedreigingen aan het adres van Niels van der Laan, de acteur die de Hoofdpiet speelt in het Sinterklaasjournaal. De mensen die dat doen, krijgen volgens de BBB-bewindsman op pakjesavond "gewoon een zakje zout".

16 uur geleden