
Kamer twijfelt aan kabinetsplan voor toezicht op advocatuur
DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer is nog niet overtuigd van het voorstel van het kabinet om het toezicht op de advocatuur te versterken. Vorige week stuurde minister Franc Weerwind (Rechtsbescherming) een voorstel aan de Kamer dat onder meer moet voorkomen dat zware criminelen advocaten misbruiken om vanuit de gevangenis opdrachten te blijven geven, zoals Ridouan Taghi gedaan zou hebben.
Nu is het nog zo geregeld dat de advocatuur zichzelf reguleert, via een van de zogenoemde dekens. Straks komt de taak wat Weerwind betreft te liggen bij een Landelijke toezichtautoriteit advocatuur (LTA). Die autoriteit moet echter ook weer gaan bestaan uit een groep van drie advocaten, onder leiding van de beroepsorganisatie Nederlandse Orde van Advocaten (NOvA).
Tijdens een debat over het onderwerp uitten alle aanwezige partijen hun zorgen over het plan van Weerwind. SP'er Michiel van Nispen noemde het mede namens zelfstandig Kamerlid Pieter Omtzigt "kwetsbaar". Joost Sneller (D66) sloot zich daarbij aan en zei ook "nog niet overtuigd" te zijn van het plan.
Twijfels Ellian
VVD'er Ulysse Ellian noemde het voorstel van de minister "anders dan ik verwacht had". Hij betwijfelt of het "verstandig" is om het toezicht op deze manier aan de advocatuur zelf over te laten, omdat hij niet weet of de situatie rond de advocatuur "dat vertrouwen rechtvaardigt".
Ook uitte Ellian zijn bedenkingen bij de manier waarop het voorstel tot stand gekomen is, gezien de belangrijke rol van iemand die vanuit NOvA gedetacheerd was bij het ministerie. Hij vroeg verder aandacht voor de kwetsbare positie van advocaten die onder druk gezet worden door criminelen.
Geen staatstoezicht
Minister Weerwind zei het vooral belangrijk te vinden dat er geen "staatstoezicht" zou ontstaan, omdat advocaten een belangrijke rol spelen in de rechtsstaat. Hij zei dat ervoor gekozen is om de LTA onder te brengen bij de branche, omdat dat het "meest gezonde model" is. Voorwaarde is wel dat er "goede waarborgen" worden ingebouwd om te zorgen dat die toezichthouder niet afhankelijk wordt van de NOvA.
De drie aanwezige Kamerleden waren door de antwoorden nog steeds niet helemaal gerustgesteld en zeiden er nog over na te willen denken. Van Nispen en Ellian stelden voor dat de toezichthouder misschien beter een soort zelfstandig bestuursorgaan kan worden. Dat zijn meer toezichthouders, zoals bijvoorbeeld de Autoriteit Financiële Markten.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Demissionair staatssecretaris Teun Struycken (Justitie, NSC) weet nog niet wat de strengere asielwet gaat betekenen voor het al nijpende cellentekort. De Tweede Kamer stemde na een chaotische dag in met de asielwet, waarin nu ook staat dat illegaliteit en hulp aan illegalen strafbaar zijn. Illegalen of helpers kunnen tot zes maanden celstraf krijgen, terwijl het kabinet vanwege het cellentekort nu al toestaat dat gevangenen tot twee weken eerder de cel mogen verlaten.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Thierry Aartsen (Milieu) is blij met het voorstel van het bedrijfsleven om jaarlijks minstens 115.000 ton gerecycled plastic in te kopen. Voorafgaand aan de ministerraad zegt de demissionaire VVD-bewindsman dat hij "nu eindelijk een keer die discussie kan gaan voeren."
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Een meerderheid van 94 Tweede Kamerleden heeft voor de asielnoodmaatregelenwet gestemd na een avond waarin de fracties van NSC en SGP tot op het laatst onbeslist waren. De partijen hadden veel moeite met het wijzigingsvoorstel van de PVV over de strafbaarstelling van illegaliteit, omdat ze vreesden dat humanitaire hulp aan illegalen daardoor strafbaar zou worden.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Een ruime meerderheid van 95 Kamerleden heeft voor de wet gestemd over een tweestatusstelsel. Hierin wordt geregeld dat vluchtelingen worden opgedeeld in twee groepen, waarvan er één minder rechten krijgt. Het is nog allerminst zeker of de wet ook op voldoende steun kan rekenen in de Eerste Kamer. Daar is de steun van het CDA belangrijk en die partij is tegen.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Justitie- en asielminister David van Weel (VVD) is bereid het artikel uit de asielnoodmaatregelenwet dat de strafbaarstelling van illegaliteit regelt, niet meteen in werking te laten treden. Hij laat eerst de Raad van State advies uitbrengen en bespreekt dit vervolgens met de Tweede Kamer.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - VVD en CDA willen een boycot van producten uit illegale Israëlische nederzettingen op de bezette Westelijke Jordaanoever. Ze willen dat demissionair minister Caspar Veldkamp (Buitenlandse Zaken, NSC) hiervoor steun gaat zoeken in de Europese Unie. De bewindsman ontraadde donderdag de motie, maar een meerderheid in de Kamer stemde er toch mee in.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Regeringspartij NSC wil "zwart op wit" van justitie- en asielminister David van Weel dat de strenge asielwetgeving er niet voor zorgt dat het strafbaar wordt om humanitaire hulp te bieden aan mensen die illegaal in Nederland zijn. Komt die garantie er niet, dan kan NSC niet met het wetsvoorstel instemmen, zegt fractievoorzitter Nicolien van Vroonhoven.
1 dag geleden