Kamer teleurgesteld over trage aanpak van problemen in basiszorg
DEN HAAG (ANP) - De oppositie in de Tweede Kamer is diep teleurgesteld over het uitblijven van nieuwe plannen of maatregelen om de problemen aan te pakken waar huisartsen, tandartsen en fysiotherapeuten tegenaan lopen. Ook de coalitiepartijen drongen aan op een meer proactieve en concrete houding van zorgminister Fleur Agema en staatssecretaris Vicky Maeijer. CDA-Kamerlid Harmen Krul verweet hun dat ze de "riedeltjes herhalen" van hun voorgangers, terwijl Agema en Maeijer dat gevoel destijds als Kamerlid zelf ook al hadden, hield hij de twee PVV-bewindslieden voor.
GroenLinks-PvdA, CDA, SP en ChristenUnie drongen aan op meer actie om het tekort aan huisartsen en tandartsen aan te pakken, omdat dit komende jaren verder kan oplopen. Het is moeilijk voor (jonge) huisartsen om een eigen praktijk te beginnen. De huisvesting is lastig omdat er amper goede locaties zijn en er allerlei financiële obstakels zijn. Ook de tarieven zouden niet meer voldoen, zeker niet voor fysiotherapeuten. Velen stoppen voortijdig met hun praktijk, omdat het financieel niet meer te bolwerken is, zo benadrukten meerdere partijen. Mirjam Bikker van de ChristenUnie hoorde vooral "kan niet, wil niet of het komt later", vatte ze het debat samen.
Agema begrijpt de frustratie zei ze, maar vraagt om geduld omdat het langer duurt om plannen concreet uit te werken. Begin volgend jaar zal ze de Kamer meer informatie geven over de aanpak. Het oplopende tekort aan werknemers in de zorg heeft ze tot een topprioriteit gemaakt, herhaalde ze. Veel profijt zal volgens haar komen uit innovatie op de werkvloer, waardoor zorgverleners meer tijd voor patiënten krijgen.
Private equity
Veel verzet blijft er in de Kamer over private equity in de zorg, waarbij investeerders vooral uit zijn op snelle winsten. Een eerder breed gesteunde motie om te kijken wat het betekent als dit wordt afgeschaft, is nog niet uitgevoerd. De tegenstanders willen niet dat publiek zorggeld in commerciële zakken vloeit, terwijl de zorg zelf er niet beter van wordt. VVD en BBB zien wel het nut ervan, maar willen de excessen aanpakken.
Agema ziet ook voordelen van dit soort investeringen, maar zal de kwestie mede op aandringen van haar partijgenoot René Claassen preciezer uitzoeken. Volgens SP-leider Jimmy Dijk gaat het om een verbod op nieuwe private investeringen, en zouden de huidige langzaam moeten worden uitgefaseerd. Dat verraste Agema, die uitging van een verzoek tot een algemeen verbod.
Meer uit Gezond
BILTHOVEN (ANP) - De griepepidemie is voorbij, meldt het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM). Het aantal mensen dat afgelopen week de huisarts bezocht met acute luchtwegklachten is opnieuw gedaald. Ook het aantal afgenomen monsters waarin het griepvirus is aangetroffen, lag een stuk lager dan een week eerder.
6 dagen geledenUTRECHT (ANP) - Het aantal mensen met hooikoortsklachten nam vorige week af. Dat meldt onderzoeksinstituut Nivel op basis van nieuwe cijfers. Afgelopen week meldden zich 145 op de 100.000 mensen met hooikoortsklachten bij een huisarts. Het cijfer van een week eerder is bijgesteld naar 177.
6 dagen geledenBUENOS AIRES (ANP/AFP) - Argentinië is officieel uit de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) gestapt. Dat meldt minister van Buitenlandse Zaken Pablo Quirno op X. Met het verstrijken van de formele afkoelingsperiode na de aankondiging maakt het land nu geen deel meer uit van de WHO.
6 dagen geledenAMSTERDAM (ANP) - Vrouwenrechtenorganisatie Bureau Clara Wichmann gaat in hoger beroep in de zaak tegen het Amerikaanse Allergan, een producent van borstimplantaten. In december oordeelde de rechter dat de producent niet verantwoordelijk is voor de ziektes die vrouwen hebben gekregen nadat zij de implantaten hadden laten plaatsen.
1 week geledenBILTHOVEN (ANP) - Nu de temperaturen stijgen, lopen minder mensen griep op. Het aantal gevonden infecties daalt, melden het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) en onderzoeksinstituut Nivel. Ze concludeerden vorige week dat de jaarlijkse griepepidemie over zijn hoogtepunt heen lijkt, maar trekken nog niet de conclusie dat de epidemie voorbij is.
1 week geledenDEN HAAG (ANP) - Meer mensen hebben vroeg in het jaar last van hooikoorts. Dat meldt onderzoeksinstituut Nivel op basis van de nieuwste cijfers. In de afgelopen week gingen 174 op de 100.000 mensen naar een huisarts voor hooikoortsklachten. Dat zijn er meer dan een week eerder. Na de eerste warme dagen van 2026 meldden nog 138 per 100.000 mensen zich bij de huisarts. In de week daarvoor waren dat er 61.
1 week geledenAMSTERDAM (ANP) - Het ene ziekenhuis betaalt veel meer voor geneesmiddelen tegen kanker dan het andere ziekenhuis. Het verschil kan oplopen tot ruim 2800 euro per behandeling, ook al gaat het om precies hetzelfde middel. Dat constateren KWF en het Nederlands Kanker Instituut (NKI) van ziekenhuis Antoni van Leeuwenhoek (AVL). Ze vinden dat er meer openheid moet komen.
1 week geleden