Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kamer steunt versnelde aankoop van zes F-35 gevechtsvliegtuigen

Kamer steunt versnelde aankoop van zes F-35 gevechtsvliegtuigen

DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer gaat akkoord met de versnelde aankoop van zes F-35 gevechtsvliegtuigen en vier MQ-9 Reaper onbemande vliegtuigen. Dat gaat via een "ongebruikelijke procedure", erkende defensieminister Kajsa Ollongren in een debat, maar hiermee wordt volgens haar ook aan de wens van de Kamer voldaan.

Normaliter zou de aankoop bij de reguliere begrotingsbehandeling aan de orde komen. Maar het ministerie wil deze zomer nog de bestelling de deur uit doen. Dat scheelt volgens het ministerie veel tijd tijd en geld. "We kunnen deze mogelijkheid niet laten lopen", zei Ollongren.

Bovendien denkt het kabinet te handelen in de lijn van de wens van de Kamer. Die nam na de Russische inval in Oekraïne een motie aan waarin het kabinet werd opgeroepen de krijgsmacht te versterken door er meer in te investeren. Ook veel andere landen geven meer geld uit aan het leger waardoor de vraag naar militair materieel groot is.

Geopolitieke verhoudingen

Jasper van Dijk (SP) spreekt van een "overhaaste beslissing". Hij wilde de aankoop bij de begrotingsbehandeling bespreken. Hij kreeg steun van PVV'er Sietse Fritsma. De rest van de aanwezige partijen steunde het kabinet en vindt niet dat er op een achternamiddag over een aankoop van 1,1 miljard euro wordt beslist.

Defensie handelt "snel, efficiënt en doelmatig", meent Alexander Hammelburg (D66). GroenLinks-Kamerlid Laura Bromet zei "best positief" te zijn. De aanval van Rusland heeft de geopolitieke verhoudingen veranderd. Het maakt duidelijk dat een groot leger nodig is voor de verdediging van de democratie, aldus Bromet.

Als de F-35's deze zomer niet worden besteld zal de leverantie van de vliegtuigen twee jaar vertraging oplopen, verklaarde Ollongren. Ook lopen de kosten op. De productie van de Reapers van dit type loopt tegen zijn einde. Het onbemande vliegtuig heeft zijn kwaliteit bewezen, aldus staatssecretaris Christophe van der Maat.

Meer uit Politiek

Kabinet ziet geen acute dreiging voor Aruba, Bonaire en Curaçao

DEN HAAG (ANP) - Er zijn volgens het demissionaire kabinet geen aanwijzingen dat Aruba, Bonaire en Curaçao meegesleept worden in een mogelijk gewapend conflict in de Cariben. De spanning is in de regio hoog opgelopen door Amerikaanse acties tegen vermeende drugsbootjes uit Venezuela.

49 minuten geleden
Ministerraad stemt in met besluit stroomstootverbod veehouderij

DEN HAAG (ANP) - De ministerraad heeft vrijdag ingestemd met het besluit van landbouwminister Femke Wiersma om stroomstootapparatuur in de veehouderij te verbieden. Voordat het besluit formeel van kracht kan worden, moet de Koning het voorstel ondertekenen, een formaliteit.

2 uur geleden
Heinen optimistisch over oplossing gebruik Russische tegoeden

DEN HAAG (ANP) - Minister Eelco Heinen (Financiën, VVD) is optimistisch dat er een oplossing wordt gevonden voor het gebruik van Russische tegoeden die op rekeningen in België staan. De Europese Commissie wil 90 miljard euro van die tegoeden gebruiken om Oekraïne te helpen.

3 uur geleden
Tielen: goed dat advies er is om minder vlees te eten

DEN HAAG (ANP) - Het is goed dat experts aanraden om minder vlees te eten, vindt demissionair staatssecretaris Judith Tielen (Preventie, VVD). Stappen om dat advies kracht bij te zetten laat ze aan een volgend kabinet.

4 uur geleden
Stikstofrekengrens verhogen 'hele klus' voor Wiersma

DEN HAAG (ANP) - Het verhogen van de stikstofgrens is voor demissionair landbouwminister Femke Wiersma "een hele klus". Dat erkende de BBB-minister naar aanleiding van berichten dat invoering hoogst onzeker is. Deze maand moet daar een besluit over vallen. "In de tussentijd ben ik in overleg met de provincies."

5 uur geleden
Van Marum: nieuw kabinet moet minister van Digitale Zaken krijgen

DEN HAAG (ANP) - Het nieuwe kabinet moet een minister van Digitale Zaken krijgen. Deze minister moet de "doorzettingsmacht" hebben om een nieuw digitaal systeem binnen de overheid van de grond te krijgen. Dat zei demissionair staatssecretaris Eddie van Marum na afloop van de ministerraad tegen het ANP. Behalve Binnenlandse Zaken gaat hij ook over digitalisering.

5 uur geleden
Minister maakt grappen over doodsbedreigingen tegen Hoofdpiet

DEN HAAG (ANP) - Demissionair onderwijsminister Gouke Moes maakte na afloop van de ministerraad in eerste instantie grappen over doodsbedreigingen aan het adres van Niels van der Laan, de acteur die de Hoofdpiet speelt in het Sinterklaasjournaal. De mensen die dat doen, krijgen volgens de BBB-bewindsman op pakjesavond "gewoon een zakje zout".

6 uur geleden