Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kamer steunt versnelde aankoop van zes F-35 gevechtsvliegtuigen

Kamer steunt versnelde aankoop van zes F-35 gevechtsvliegtuigen

DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer gaat akkoord met de versnelde aankoop van zes F-35 gevechtsvliegtuigen en vier MQ-9 Reaper onbemande vliegtuigen. Dat gaat via een "ongebruikelijke procedure", erkende defensieminister Kajsa Ollongren in een debat, maar hiermee wordt volgens haar ook aan de wens van de Kamer voldaan.

Normaliter zou de aankoop bij de reguliere begrotingsbehandeling aan de orde komen. Maar het ministerie wil deze zomer nog de bestelling de deur uit doen. Dat scheelt volgens het ministerie veel tijd tijd en geld. "We kunnen deze mogelijkheid niet laten lopen", zei Ollongren.

Bovendien denkt het kabinet te handelen in de lijn van de wens van de Kamer. Die nam na de Russische inval in Oekraïne een motie aan waarin het kabinet werd opgeroepen de krijgsmacht te versterken door er meer in te investeren. Ook veel andere landen geven meer geld uit aan het leger waardoor de vraag naar militair materieel groot is.

Geopolitieke verhoudingen

Jasper van Dijk (SP) spreekt van een "overhaaste beslissing". Hij wilde de aankoop bij de begrotingsbehandeling bespreken. Hij kreeg steun van PVV'er Sietse Fritsma. De rest van de aanwezige partijen steunde het kabinet en vindt niet dat er op een achternamiddag over een aankoop van 1,1 miljard euro wordt beslist.

Defensie handelt "snel, efficiënt en doelmatig", meent Alexander Hammelburg (D66). GroenLinks-Kamerlid Laura Bromet zei "best positief" te zijn. De aanval van Rusland heeft de geopolitieke verhoudingen veranderd. Het maakt duidelijk dat een groot leger nodig is voor de verdediging van de democratie, aldus Bromet.

Als de F-35's deze zomer niet worden besteld zal de leverantie van de vliegtuigen twee jaar vertraging oplopen, verklaarde Ollongren. Ook lopen de kosten op. De productie van de Reapers van dit type loopt tegen zijn einde. Het onbemande vliegtuig heeft zijn kwaliteit bewezen, aldus staatssecretaris Christophe van der Maat.

Meer uit Politiek

Ook excuses Van Weel om communicatie over dossier-Lisa

DEN HAAG (ANP) - Ook justitieminister David van Weel (VVD) biedt zijn excuses aan voor zijn communicatie over het dossier-Lisa. Hij zei dat ongeveer 1700 politieagenten in het "dossier" van de vermoorde Lisa hadden gekeken, maar hij corrigeert dat nu naar "politiesystemen". Door zijn eerdere woordkeuze zouden agenten zich geschoffeerd hebben gevoeld.

2 uur geleden
Asielminister verscherpt toezicht op straat in Emmen na overlast

TER APEL (ANP) - Na aanhoudende berichten over overlastgevende asielzoekers in Emmen zet minister Bart van den Brink (Asiel, CDA) extra mensen in om het toezicht op straat te verscherpen. Tijdens zijn eerste bezoek als bewindsman aan het aanmeldcentrum in Ter Apel maakte hij bekend zes buitengewoon opsporingsambtenaren (boa's) en een teamleider in te zetten en bovendien de toezichtteams op straat met acht mensen te versterken.

4 uur geleden
Nieuwe asielminister wil 'rust, reinheid, regelmaat' in Ter Apel

TER APEL (ANP) - Twee weken na zijn aanstelling bracht asielminister Bart van den Brink (CDA) maandag zijn eerste werkbezoek aan het aanmeldcentrum van Ter Apel, om daar "rust, reinheid, regelmaat" te beloven. Burgemeester Jaap Velema vindt het snelle bezoek "een goede eerste stap voor het opbouwen van een vertrouwensrelatie". Maar hij is ook afwachtend. "Het zal allemaal wel even moeten blijken."

5 uur geleden
Heinen: te vroeg voor maatregelen tegen stijgende energieprijzen

BRUSSEL (ANP) - Minister Eelco Heinen (Financiën, VVD) vindt het nog te vroeg om maatregelen te nemen tegen de stijgende energieprijzen door de oorlog in Iran. "We zien nu een heftige marktreactie, maar hoe het zich verder ontwikkelt, weten we simpelweg nog niet", zei hij voorafgaand aan de vergadering met de ministers van Financiën van de eurolanden in Brussel.

6 uur geleden
Vijlbrief 'kijkt uit naar samenwerking' met nieuwe FNV-voorzitter

DEN HAAG (ANP) - Minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken en Werkgelegenheid) feliciteert Hans Spekman met zijn benoeming tot voorzitter van vakbond FNV. "Ik ken hem als een sociaal betrokken en bevlogen mens", aldus de D66-bewindsman. Hij zegt uit te kijken naar de samenwerking met Spekman. "Nederland kent een lange traditie van overleg in de polder, en daarvoor is een sterke vakbond onmisbaar."

7 uur geleden
BBB-bestuur betreurt lekken kritische brief van prominente leden

DEN HAAG (ANP) - Het bestuur van BBB "betreurt" dat een brief waarin een groep prominente leden zorgen uitte over de gang van zaken binnen de partij, "in de media is beland". Dat laat secretaris Ronne Smolders in een verklaring weten. In de brief spraken enkele tientallen leden, onder wie senatoren en oud-bewindspersonen, hun ongenoegen uit over het vertrek van Mona Keijzer, nadat zij gepasseerd was als opvolger van partijleider Caroline van der Plas.

11 uur geleden
Jetten ziet geen aanleiding om brandstofaccijnzen te verlagen

DEN HAAG (ANP) - Minister-president Rob Jetten (D66) ziet nog geen aanleiding om de belasting op brandstof te verlagen. In het televisieprogramma Nieuwsuur zei de premier dat hij de stijgende prijzen voor benzine en diesel wel in de gaten houdt.

23 uur geleden