Kamer steunt plan voor focus op rekenen, lezen en schrijven
DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Mariëlle Paul kan verder met haar plan om de focus in het basis- en voortgezet onderwijs meer te richten op lezen, schrijven en rekenen. Ze krijgt steun van de coalitiepartijen. Dat de invoering een jaar vertraging oploopt, viel wel slecht bij de Kamerleden.
De afgelopen jaren zijn de prestaties op het gebied van lezen, schrijven en rekenen achteruitgegaan. Daar wil de bewindsvrouw wat aan doen. Ze wil de "basis weer op orde krijgen", zei ze in een debat in de Tweede Kamer over de curriculumherziening en aanpak van de basisvaardigheden.
In 2006 zijn de kerndoelen van het basis- en voortgezet onderwijs voor het laatst gewijzigd. Het is toen teruggebracht naar 58 globale kerndoelen, maar dat leidde tot onduidelijkheid en overbelasting. Daarom wordt al jaren gewerkt aan een aanpassing. Het nieuwe kabinet heeft nu besloten dat het aantal doelen verder omlaag moet.
Meer ruimte
Volgens de oppositie is dat een slecht idee. Anita Pijpelink (GroenLinks-PvdA) vindt dat het onderwijsveld door het kabinet opzij wordt geschoven. Volgens Ilana Rooderkerk (D66) zijn de coalitiepartijen het niet eens over de kerndoelen waardoor er nu een "waterig compromis" op tafel ligt.
"Te veel kerndoelen zal niet leiden tot verdieping", meent Aant Jelle Soepboer (NSC). Hij vindt dat er meer ruimte moet worden gegeven aan docenten en scholen.
Samenhang verbeteren
Voor Paul gaat het erom dat er meer focus komt op lezen, schrijven en rekenen. Dat ze nog een keer door de kerndoelen wil gaan, is bedoeld om de samenhang te verbeteren en te voorkomen dat docenten overstelpt worden, zei ze. Volgend voorjaar ligt er volgens haar een nieuwe set kerndoelen.
Ze ziet ook geen ruimte voor het pleidooi van veel partijen om meer uren te geven aan bètavakken zoals natuurkunde. Dat is niet mogelijk omdat dat ten koste zou gaan van lezen, schrijven en rekenen.
Onvrede
In opdracht van de staatssecretaris werkt het landelijk expertisecentrum voor het curriculum (SLO) nu aan een aanpassing van het aantal kerndoelen. Daardoor loopt de invoering volgens de bewindsvrouw "maximaal" een jaar vertraging op. Invoering staat nu op de rol voor 2027.
Die vertraging wekt onvrede in de Kamer, ook bij de coalitie. PVV'er Nico Uppelschoten zei "heel veel moeite" te hebben met de vertraging. Arend Kisteman van de VVD noemde het "vervelend". De staatssecretaris snapt de teleurstelling, maar ze kreeg uiteindelijk wel de coalitiepartijen achter haar plan.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Voormalig informateur Rianne Letschert wordt minister van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap namens D66, bevestigen Haagse bronnen na berichtgeving van RTL Nieuws. De naam van de voorzitter van het college van bestuur van de Universiteit Maastricht circuleert al langer. Daarnaast wordt Judith Tielen staatssecretaris op het ministerie, meldt haar partij de VVD.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De VVD draagt uitsluitend zittende bewindspersonen en Tweede Kamerleden aan voor een post in het nieuwe kabinet. Zo keert David van Weel terug als minister van Justitie en Veiligheid, de post die hij bekleedde voordat hij afgelopen zomer overstapte naar Buitenlandse Zaken.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Caroline van der Plas wordt er allerminst vrolijk van dat D66 de nieuwe minister van Landbouw levert. "Boeren zijn zich rotgeschrokken. En ik met hen", schrijft de BBB-leider op X. "De partij die veestapel wilde halveren en de grootste boerenprotesten in de historie ontketende."
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Voormalig NSC'er Sandra Palmen blijft ook in het nieuwe kabinet als staatssecretaris belast met het toeslagenherstel. Dat heeft D66-leider en beoogd premier Rob Jetten bevestigd. De hersteloperatie voor gedupeerden van het schandaal rond de kinderopvangtoeslag wordt naar verwachting eind volgend jaar afgerond.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - In het nieuwe kabinet onder aanstaand premier Rob Jetten (D66) wordt één staatssecretaris verantwoordelijk voor alle digitale zaken. Tot nu toe waren die verantwoordelijkheden verdeeld over drie ministeries. De roep om een bewindspersoon met duidelijke beslismacht over digitale zaken klinkt al jaren, onder andere uit de IT-sector.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Nu bekend is welke partij welke posten krijgt in het nieuw te vormen kabinet, zal de komende dagen bekendgemaakt worden wie die functies zullen vervullen. "Ik denk dat voor alle drie de partijen geldt dat we heel ver zijn met de definitieve selectie van de personen", meldt aanstaand D66-premier Rob Jetten.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het CDA levert in het nieuwe kabinet onder meer de ministers van Buitenlandse Zaken, Binnenlandse Zaken en Economische Zaken. De VVD krijgt Financiën, Justitie en Veiligheid, Defensie, Volksgezondheid en Infrastructuur. Op de ministeries van Onderwijs, Landbouw en Sociale Zaken komt een D66'er. Dat hebben de partijen donderdag bekendgemaakt.
1 dag geleden