Kamer steunt onder Schoof vaker moties die kabinet afraadt
DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer steunt vaker moties die ministers en staatssecretarissen van het kabinet-Schoof afraden, in vergelijking met het laatste kabinet-Rutte. Dat blijkt uit een analyse van ANP van gegevens van de Tweede Kamer. Onder premier Dick Schoof zijn 26 procent van de afgeraden moties toch gesteund door een Kamermeerderheid, tegenover 14 procent in het kabinet-Rutte IV.
Moties zijn verzoeken van de Tweede Kamer aan het kabinet, voor bijvoorbeeld nieuw beleid of een onderzoek. Ministers en staatssecretarissen geven hier altijd een stemadvies bij. Coalitiepartijen volgen vaak het stemadvies van bewindslieden, maar wijken daar soms vanaf. Zonder steun van een of meerdere coalitiepartijen halen moties geen meerderheid.
De cijfers laten zien dat coalitiepartijen vaker ingaan tegen het advies van het kabinet dat ze zelf ondersteunen. Dat de Kamerleden - ook van de coalitie - meer zelfstandig opereren van het kabinet is een wens van Nieuw Sociaal Contract (NSC).
Verschil
Ook bij moties waarbij het kabinet het oordeel aan de Kamer liet, is een verschil te zien, hoewel dat kleiner is. Ruim 6 procent van de moties met vrij stemadvies van het kabinet-Schoof werd toch weggestemd, tegen 4 procent onder Rutte IV.
Het gaat om gegevens tot en met begin december, die zijn aangeleverd door de Dienst Informatie en Archief van de Tweede Kamer. Bij de vergelijking tussen stemuitslagen is alleen gekeken naar de periode voordat het laatste kabinet onder Mark Rutte was gevallen. Een vergelijking met eerdere kabinetten is niet te maken, omdat de juiste gegevens daarvoor niet beschikbaar zijn.
Schiphol
Donderdagavond laat stemde de Tweede Kamer nog in met meerdere moties die ministers hadden afgeraden. Het parlement verzocht minister Barry Madlener (Infrastructuur en Waterstaat) Schiphol volgend jaar strengere geluidsnormen op te leggen. De bewindsman noemde deze motie "zeer onverstandig".
Het staat coalitiepartijen volgens Schoof "vrij om een eigen afweging te maken" over moties, zolang zij zich houden aan de afspraken in het hoofdlijnenakkoord. Toch vindt de premier dat ministers en staatssecretarissen moeten proberen om Kamerleden zo vaak mogelijk te overtuigen, zei hij in zijn wekelijkse persconferentie, want negatieve stemadviezen worden "niet zomaar" gegeven.
Meer uit Politiek
ATLANTA (ANP) - De Democraat Jon Ossoff wordt als senator herkozen in de Amerikaanse staat Georgia, voorspelt persbureau Reuters op basis van voorlopige uitslagen van Decision Desk HQ. Dat is een bureau dat verkiezingsuitslagen verzamelt. Georgia stemde bij de laatste verkiezingen op Donald Trump, maar Ossoff wist in de peilingen al een ruime voorsprong op de Republikeinse afgevaardigde Mike Collins te houden.
37 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - PRO blijft achter de verder uitgewerkte stikstofplannen van landbouwminister Jaimi van Essen (D66) staan. Dat laat landbouwwoordvoerder Laura Bromet van de linkse oppositiepartij weten op Bluesky.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil een half jaar eerder dan gepland ervoor zorgen dat bedrijven en bijvoorbeeld woningbouwprojecten met een kleine stikstofuitstoot geen vergunning hoeven aan te vragen. Dat schrijft minister Jaimi van Essen (Landbouw, D66) in de brief over stikstof. Hij wil dit per 1 juli 2027 mogelijk maken.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In de zones rond kwetsbare natuur mogen boeren op termijn maximaal 1,5 koe per hectare grond houden. Dat is een van de strengere regels die landbouwminister Jaimi van Essen voorstelt om te zorgen voor minder stikstof op gevoelige natuur. Hij benadrukt dat provincies de mogelijkheid krijgen om daarvan af te wijken en met een eigen plan te komen.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Tweede Kamerlid Gidi Markuszower wil nog niet hardop zeggen of zijn fractie voor het aangepaste belastingplan van het kabinet gaat stemmen. Maar hij vindt het naar eigen zeggen "moeilijk argumenten te bedenken" om dat niet te doen. "Volgens mij is er heel veel pijn weggehaald."
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - JA21 kan het belastingplan nu nog niet steunen, maar ziet wel "dat er voorzichtig wat stappen worden gezet". Zo vindt partijleider Joost Eerdmans het bijvoorbeeld positief dat de zogenoemde vrijheidsbijdrage wordt gecompenseerd. Tegelijkertijd mist hij plannen voor ondernemers. Ook ziet hij de eisen van hem en bondgenoten BBB en SGP op niet-financiële thema's niet terug, zoals asiel, abortus of stikstof. "Daar moet op bewogen worden."
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De ChristenUnie is positief over de aanpassingen van het belastingplan waarmee het kabinet dinsdag is gekomen. Wel blijft de oppositiepartij vragen houden over de plannen voor de vermogenswinstbelasting box 3, zegt fractieleider Mirjam Bikker van de ChristenUnie.
12 uur geleden