Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kamer steunt mogelijke wapenleveranties aan Oekraïne

Kamer steunt mogelijke wapenleveranties aan Oekraïne

DEN HAAG (ANP) - Een meerderheid in de Tweede Kamer kan zich vinden in het voornemen van het kabinet om 'defensieve' wapens te leveren aan Oekraïne met het oog op de Russische dreiging. Maar wel vragen partijen zich af wat Nederland nog kan leveren. De eigen krijgsmacht kampt met tekorten.

De machtspolitiek van de Russische president Vladimir Poetin moet in elk geval niet worden beloond, vinden bijna alle partijen. Ook moeten Europese landen eenheid tonen en moeten ze zich niet tegen elkaar laten uitspelen door Moskou. Europa is pas een "effectief blok" als er eenheid is, aldus Corinne Ellemeet (GroenLinks).

"Rusland is de agressor", zei Kati Piri (PvdA) in het debat over de situatie in Oekraïne. Volgens Ruben Brekelmans (VVD) moeten we ons voorbereiden "op het ergste". Tunahan Kuzu van Denk riep op tot een "fermere" opstelling tegen Rusland, dat bijna 130.000 militairen heeft samengetrokken bij de grens met Oekraïne.

Zorgen

De Kamer wil weten wat Defensie kan leveren. Het kan niet veel zijn gezien de huidige staat van het leger, denkt Kees van der Staaij (SGP). Agnes Mulder (CDA) vraagt zich ook af of het wel een realistische optie is. Als we geen wapens kunnen leveren, moeten we kijken naar financiële steun, verklaarde Brekelmans.

Zorgen zijn er in de Kamer ook over het sanctiepakket tegen Rusland. Daar zijn de EU-lidstaten het nog niet over eens. Als sancties nodig mochten zijn moeten de oligarchen die Poetin steunen hard getroffen worden, vindt de Kamer. Ook Russische bedrijven die hier op papier gevestigd zijn, moeten dan worden aangepakt.

Tegenstanders

De PVV en Forum voor Democratie zijn de enige partijen die ook tegen sancties zijn als Rusland het buurland binnenvalt. Volgens Raymond de Roon (PVV) moet Rusland "comfort" worden geboden en moet er een einde komen aan de poging om Oekraïne te "verwestersen".

Een aantal partijen ziet niets in wapenleveranties. SP en Partij voor de Dieren vinden wapenhulp "olie op het vuur". Alles op alles moet volgens hen worden gedaan om de zaak te de-escaleren. Ook de Groep Van Haga en JA21 zien hier niets in. Wel steunen ze hulp aan Kiev om cyberaanvallen af te slaan.

Eerder deze week waren premier Mark Rutte en minister Wopke Hoekstra (Buitenlandse Zaken) nog in Kiev voor overleg met president Volodimir Zelenski. Daar bood het kabinet hulp aan tegen cyberaanvallen. Over wapens waar Oekraïne om heeft gevraagd kon Rutte nog niets zeggen. Een "heel gevoelige kwestie", noemde hij het toen.

Meer uit Binnenland

Rotterdammer blijft vast in zaak rond dood broer S10

HAARLEM (ANP) - De 36-jarige verdachte Arny R. uit Rotterdam blijft vastzitten voor betrokkenheid bij de dood van Emiel den Hollander, de tweelingbroer van zangeres S10. Dat heeft de rechtbank in Haarlem besloten.

1 uur geleden
FNV spreekt Qbuzz aan op rol veiligheid chauffeurs Emmen-Ter Apel

GRONINGEN (ANP) - FNV heeft nogmaals bij Qbuzz aangedrongen om op te komen voor de veiligheid van chauffeurs die op de openbare buslijnen rond Emmen en Ter Apel rijden. Volgens de vakbond doet de werkgever te weinig om overlast en onveilige situaties te voorkomen, ondanks een convenant dat in 2022 is getekend.

1 uur geleden
Verdachte blijft in cel voor schoppen tegen hoofd Haarlemmer

HAARLEM (ANP) - De 23-jarige Fouad B. uit Heemskerk blijft in de cel voor het schoppen en slaan tegen het hoofd en het lichaam van een minderjarige Haarlemmer (17). Beelden daarvan werden in september online gedeeld door een groep jongeren uit Beverwijk en Heemskerk, waarop een vergeldingsactie volgde van een groep Haarlemmers en vijf middelbare scholen in de regio de deuren een dag sloten.

1 uur geleden
Dit jaar bijna kwart miljoen kerstkaarten naar eenzame ouderen

AMERSFOORT (ANP) - Het Nationaal Ouderenfonds heeft voor de elfde editie van De Grote Kerstkaartenactie bijna een kwart miljoen kerstkaarten voor ouderen verwerkt. Een kerstkaart ontvangen kan volgens de organisatie een "lichtpuntje voor kerst" zijn voor ouderen die zich eenzaam voelen.

1 uur geleden
Dertig mensen kregen slachtofferhulp na aanrijding Nunspeet

NUNSPEET (ANP) - Slachtofferhulp Nederland heeft maandag ongeveer dertig mensen ondersteund in groepsopvang Het Venster in Nunspeet, onder wie vijf of zes kinderen. Op de Elburgerweg reed in de avond een 56-jarige bestuurster uit die plaats in op een groep mensen. Een woordvoerder zegt dat onder de ooggetuigen die het ongeval van heel dichtbij hebben gezien, ook een aantal kinderen zijn.

2 uur geleden
Bestuurster auto Nunspeet naar ziekenhuis

NUNSPEET (ANP) - De 56-jarige bestuurster van de auto die maandagavond inreed op een groep mensen in Nunspeet ligt in het ziekenhuis, meldt een politiewoordvoerster. Hoe zij eraan toe is, weet ze niet, maar "de medische zorg heeft voorrang op het verloop van het onderzoek", laat ze weten.

3 uur geleden
Dode persoon Zaltbommel is een vrouw, man aangehouden

ZALTBOMMEL (ANP) - De overleden persoon die in de nacht van maandag op dinsdag in een woning in Zaltbommel is gevonden, is een vrouw. Degene die werd aangehouden is een man, meldt de politie dinsdagochtend.

4 uur geleden