Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kamer steunt mogelijke wapenleveranties aan Oekraïne

Kamer steunt mogelijke wapenleveranties aan Oekraïne

DEN HAAG (ANP) - Een meerderheid in de Tweede Kamer kan zich vinden in het voornemen van het kabinet om 'defensieve' wapens te leveren aan Oekraïne met het oog op de Russische dreiging. Maar wel vragen partijen zich af wat Nederland nog kan leveren. De eigen krijgsmacht kampt met tekorten.

De machtspolitiek van de Russische president Vladimir Poetin moet in elk geval niet worden beloond, vinden bijna alle partijen. Ook moeten Europese landen eenheid tonen en moeten ze zich niet tegen elkaar laten uitspelen door Moskou. Europa is pas een "effectief blok" als er eenheid is, aldus Corinne Ellemeet (GroenLinks).

"Rusland is de agressor", zei Kati Piri (PvdA) in het debat over de situatie in Oekraïne. Volgens Ruben Brekelmans (VVD) moeten we ons voorbereiden "op het ergste". Tunahan Kuzu van Denk riep op tot een "fermere" opstelling tegen Rusland, dat bijna 130.000 militairen heeft samengetrokken bij de grens met Oekraïne.

Zorgen

De Kamer wil weten wat Defensie kan leveren. Het kan niet veel zijn gezien de huidige staat van het leger, denkt Kees van der Staaij (SGP). Agnes Mulder (CDA) vraagt zich ook af of het wel een realistische optie is. Als we geen wapens kunnen leveren, moeten we kijken naar financiële steun, verklaarde Brekelmans.

Zorgen zijn er in de Kamer ook over het sanctiepakket tegen Rusland. Daar zijn de EU-lidstaten het nog niet over eens. Als sancties nodig mochten zijn moeten de oligarchen die Poetin steunen hard getroffen worden, vindt de Kamer. Ook Russische bedrijven die hier op papier gevestigd zijn, moeten dan worden aangepakt.

Tegenstanders

De PVV en Forum voor Democratie zijn de enige partijen die ook tegen sancties zijn als Rusland het buurland binnenvalt. Volgens Raymond de Roon (PVV) moet Rusland "comfort" worden geboden en moet er een einde komen aan de poging om Oekraïne te "verwestersen".

Een aantal partijen ziet niets in wapenleveranties. SP en Partij voor de Dieren vinden wapenhulp "olie op het vuur". Alles op alles moet volgens hen worden gedaan om de zaak te de-escaleren. Ook de Groep Van Haga en JA21 zien hier niets in. Wel steunen ze hulp aan Kiev om cyberaanvallen af te slaan.

Eerder deze week waren premier Mark Rutte en minister Wopke Hoekstra (Buitenlandse Zaken) nog in Kiev voor overleg met president Volodimir Zelenski. Daar bood het kabinet hulp aan tegen cyberaanvallen. Over wapens waar Oekraïne om heeft gevraagd kon Rutte nog niets zeggen. Een "heel gevoelige kwestie", noemde hij het toen.

Meer uit Binnenland

Burgers vinden klimaatbeleid oneerlijk en willen minder bijdragen

DEN HAAG (ANP) - De meeste Nederlanders vinden het klimaatbeleid onrechtvaardig en de bereidheid om zelf bij te dragen aan het tegengaan van klimaatverandering neemt af, signaleert het Sociaal en Cultureel Planbureau (SCP) in een onderzoek. Het planbureau waarschuwt: "Mensen hebben vaak het gevoel dat de rekening te veel bij burgers wordt neergelegd en de grote vervuilers worden ontzien."

3 minuten geleden
ANWB ook 's avonds nog druk met pechgevallen door hitte

UTRECHT (ANP) - Ook in de avond is de Wegenwacht van de ANWB nog flink druk geweest met pechgevallen die veelal door de hitte zijn veroorzaakt. Aan het einde van de middag schatte de ANWB dat het aantal pechgevallen op zo'n 4300 zou uitkomen. Dat werden er uiteindelijk 4700.

1 uur geleden
Groningen biedt opnieuw nachtopvang aan asielzoekers Ter Apel

GRONINGEN (ANP) - De gemeente Groningen biedt opnieuw nachtopvang in congrescentrum Hanzeplaza voor asielzoekers die niet terechtkunnen in Ter Apel. De gemeente is bereid deze opvang met ongeveer een week te verlengen, mits er een oplossing komt voor de langere termijn. Hierover wordt woensdag mogelijk meer bekend, meldt de gemeente.

6 uur geleden
Waalre vangt tijdelijk 150 asielzoekers op

WAALRE (ANP) - Ongeveer 150 asielzoekers worden tijdelijk opgevangen in het Brabantse Waalre. Ze krijgen van juli tot begin volgend jaar onderdak op een terrein waar vroeger een dierenwinkel zat.

7 uur geleden
Waalre vangt tijdelijk 150 asielzoekers op

WAALRE (ANP) - Ongeveer 150 asielzoekers worden tijdelijk opgevangen in het Brabantse Waalre. Ze krijgen van juli tot begin volgend jaar onderdak op een terrein waar vroeger een dierenwinkel zat.

7 uur geleden
Vakbonden: voorstellen kabinet lijken onvoldoende

UTRECHT (ANP) - Vakbonden FNV, CNV en VCP vinden de nieuwste voorstellen van het kabinet voor de AOW, WW en WIA op het eerste gezicht "volstrekt onvoldoende". Volgens de vakbonden is veel rondom de plannen te onduidelijk. Het kabinet wilde door aanpassingen aan die sociale regelingen miljarden besparen, waarop de vakbonden reageerden met de dreiging van stakingen. Na een handreiking van minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken) geven de bonden aan eerst een verhelderend gesprek met het kabinet te willen. De vakbonden houden de geplande acties op de agenda.

9 uur geleden
Nederland ontbiedt Russische ambassadeur om aanvallen op Kyiv

BRUSSEL (ANP) - Nederland gaat de Russische ambassadeur ontbieden vanwege de meest recente aanvallen op de Oekraïense hoofdstad Kyiv. Dat maakte minister van Buitenlandse Zaken Tom Berendsen bekend na een vergadering met zijn collega's in Brussel.

9 uur geleden