Kamer steunt kandidaatlidmaatschap EU van Oekraïne
DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer steunt het kandidaat-lidmaatschap van Oekraïne van de Europese Unie. Ook de VVD, die lang twijfelde, gaat akkoord, zei Ruben Brekelmans in een debat over de komende EU-top. Eind vorige week kondigde het kabinet aan akkoord te gaan met de status van kandidaat-lid voor Oekraïne en Moldavië.
Volgens Brekelmans zijn de liberalen niet gedraaid zoals SP en PVV vinden. "Ik heb nog steeds zorgen." Maar volgens de Europese Commissie voldoet Oekraïne aan de voorwaarden en dat neemt de VVD over. Brekelmans vreest nog wel steeds dat het op een teleurstelling voor de Oekraïners kan uitlopen.
De Europese Commissie maakte vorige week bekend dat Oekraïne en Moldavië voldoen aan de eisen om kandidaat-lid te worden. Voor de actuele gesprekken over lidmaatschap beginnen, moeten beide landen nog wel aan een aantal voorwaarden voldoen.
Voorwaarden
De VVD wil dat er niet getornd wordt aan die voorwaarden. Dat mag geen "wassen neus" zijn, zei Brekelmans. Hij heeft nog steeds zorgen over de economie, rechtstaat en corruptie in Oekraïne. Maar hij begrijpt ook dat de regering in Kiev in de huidige oorlogsituatie heeft aangedrongen op de status van kandidaat-lid van de EU.
Ook CDA'er Mustafa Amhaouch gaf aan akkoord te gaan. Een aantal partijen vindt het jammer dat premier Mark Rutte zich zo lang heeft verzet tegen het kandidaat-lidmaatschap van Oekraïne. Daarmee is kostbaar politiek kapitaal verloren gegaan, zei Kati Piri (PvdA).
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Een nieuw instituut van Defensie moet samen met het bedrijfsleven en kennisinstellingen de innovatie "radicaal" versnellen. Staatssecretaris Derk Boswijk (Defensie, CDA) kwam donderdag met een eerste opdracht aan de partners voor de bescherming van de Noordzee. Daar vormen de Russen een bedreiging voor onderzeese kabels en leidingen.
10 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Op een van de telefoons van Moshtag B. (35), de vermeende opdrachtgever van de fatale aanslag aan de Tarwekamp in Den Haag, zijn screenshots gevonden van het plan van aanpak. B. erkende dit donderdag ook zelf op de tweede zittingsdag in zijn strafzaak, terwijl hij woensdag bij de start van het proces nog in het midden hield of hij op de hoogte was van een plan van aanpak.
12 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse Vereniging voor Journalisten (NVJ) loopt aanstaande zondag in Amsterdam opnieuw mee met de Rode Lijn-demonstratie tegen geweld in Gaza. De vakbond schrijft in een verklaring dat de Israëlische regering in reactie op de aanval van Hamas op 7 oktober 2023 ook de oorlog heeft verklaard aan de journalistiek.
17 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten ziet geen blokkades bij coalitiepartijen op een hogere belasting op vermogens. Dat zegt hij in het debat over de belastingen. Het gaat om het voorstel van PRO en Volt om meer belasting te heffen op vermogens en winst en zo de lasten voor werkenden te verlichten.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kost de schatkist de komende jaren vele miljarden als het belastingplan van het kabinet het niet haalt, zei premier Rob Jetten tijdens het debat erover. Volgens hem loopt de Rijksoverheid volgend jaar bijna 2 miljard euro mis als het belastingplan wordt weggestemd. In 2028 zou dat oplopen tot 6,1 miljard euro, en "de jaren erna structureel 9 miljard euro".
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Moshtag B., die ervan wordt verdacht de opdracht te hebben gegeven voor de fatale explosie aan de Tarwekamp in Den Haag op 7 december 2024, zei woensdag dat hij is "meegesleurd" in het plan om brand te stichten in de bruidswinkel van zijn ex-vriendin. De explosie die volgde, kostte zes mensen het leven.
22 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De Rotterdamse driehoek gaat met Feyenoord in overleg over het vuurwerkincident dinsdagavond bij de wedstrijd Feyenoord-Internazionale, meldt de woordvoerder van burgemeester Carola Schouten. De wedstrijd moest kortstondig worden onderbroken nadat er, ogenschijnlijk van buiten het stadion, vuurwerk neerdaalde op het veld en op het dak van de tribune.
22 uur geleden