Kamer steunt EU-missie om stabiliteit in Bosnië te behouden
DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer gaat akkoord met het sturen van maximaal 150 mariniers naar Bosnië en Herzegovina. Ze gaan deelnemen aan de EU-missie Althea. "We gaan op z'n best een bescheiden bijdrage leveren aan iets meer stabiliteit", zei minister Wopke Hoekstra (Buitenlandse Zaken).
Het is een bijdrage "in een heel moeilijke context", aldus de bewindsman. Corruptie is in het land een groot probleem, hervormingen gaan veel te langzaam en er zijn etno-nationalistische spanningen. Ook wil het kabinet met de bijdrage de groeiende invloed van Rusland en China in de regio tegengaan.
"Rusland heeft baat bij een instabiel Bosnië en zet daar ook actief op in", zei Hoekstra. Vooral in de Bosnisch-Servische entiteit van Bosnië, de Republika Srpska, is er Russische invloed. China ziet volgens de minister het land meer als economische toegangspoort. Bosnië is kandidaat-lid van de EU.
Aandacht
De Kamer kan leven met de inzet, bleek tijdens een debat. De SP staat "in beginsel positief" tegenover de bijdrage, zei Frank Futselaar. Stabiliteit in Bosnië is belangrijk, vindt Tunahan Kuzu van Denk. "Het is verstandig dat het kabinet aandacht heeft voor de Balkan", aldus Sjoerd Sjoerdsma (D66). Alleen de PVV was negatief.
Partijen missen wel een langetermijnperspectief voor Bosnië. Ook zijn er vragen over mogelijke escalaties. Volgens minister Kajsa Ollongren (Defensie) is het mandaat voldoende robuust om in dat geval op te treden. De veiligheidssituatie omschrijft ze nu als "redelijk stabiel". De missie wordt volgens Ollongren gewaardeerd in Bosnië. Tijdens de burgeroorlog (1992-1995) zaten ook Nederlandse militairen in Bosnië. Zij zaten in Srebrenica toen dat in handen viel van Bosnisch-Servische troepen die vervolgens 8000 moslimmannen en -jongens vermoordden.
De mariniers gaan in oktober voor een jaar naar Bosnië. Een kleine inlichtingen-eenheid van maximaal tien man gaat twee jaar. De EU-missie heeft een VN-mandaat en telt zo'n duizend militairen uit verschillende landen. In geval van een verslechterde veiligheidssituatie staat een reservecapaciteit van meer dan duizend militairen klaar.
Meer uit Binnenland
TER APEL (ANP) - Op dit moment is er in de overvolle aanmeldlocatie in Ter Apel voor ongeveer dertig asielzoekers geen opvangplek beschikbaar, meldt het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA). Het is onduidelijk of er voor hen in de nacht van woensdag op donderdag opvang geregeld kan worden.
1 uur geledenSTADSKANAAL (ANP) - De gemeente Stadskanaal gaat ervoor zorgen dat asielzoekers voor wie geen plaats is in het opvangcentrum in Ter Apel, niet buiten hoeven te slapen in de nacht van woensdag op donderdag. Dat meldt burgemeester Klaas Sloots woensdagavond in een verklaring. "Wij springen bij als het echt niet anders kan", aldus de burgemeester van de buurgemeente.
1 uur geledenTER APEL (ANP) - Het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) heeft woensdagavond bekendgemaakt aan welke specifieke voorwaarden asielzoekers moeten voldoen om voorrang te krijgen tot de overvolle opvanglocatie in Ter Apel.
2 uur geledenSTRAATSBURG (ANP) - Bas Eickhout (GroenLinks-PvdA) stopt na zeventien jaar als Europarlementariër. Hij doet dat deels om relaties in het verleden die "niet passen bij mijn rol", schrijft hij in een verklaring op BlueSky. De 49-jarige Eickhout maakte vorige week bekend een relatie te hebben met de 25-jarige Oostenrijkse Europarlementariër Lena Schilling. Zij is in het parlement aangesloten bij de Groenen, waar Eickhout vicevoorzitter van is.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Buitenlandminister Tom Berendsen (CDA) heeft de Israëlische ambassadeur ontboden, vanwege de behandeling van opvarenden van de Global Sumud Flotilla. Op beelden is te zien dat activisten van de vloot, die op weg was naar Gaza, ruw behandeld werden.
4 uur geledenUTRECHT (ANP) - Medewerkers in het openbaar vervoer gaan op woensdag 24 juni in de ochtend staken uit onvrede over het kabinetsbeleid rond sociale zekerheid, heeft FNV aangekondigd. Werknemers in het trein-, bus-, tram- en metrovervoer beginnen die dag pas om 08.00 uur met werken. Door de werkonderbreking staat het ov in de vroege ochtend volgens de vakbond stil.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De man die wordt verdacht van het veroorzaken van een explosie bij het partijkantoor van D66 in Den Haag blijft negentig dagen langer vastzitten. Dat heeft de raadkamer van de Haagse rechtbank woensdag bepaald.
6 uur geleden