Kamer stemt voor 3 miljard voor aanpak stikstofcrisis
DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer heeft donderdag de landbouwbegroting voor dit jaar aangenomen, inclusief de bijna 3 miljard euro die het kabinet wil uitgeven voor de aanpak van de stikstofcrisis.
BBB en PVV zeiden in een stemverklaring dat ze tegen het gedeelte van de begroting zijn waar de 1,28 miljard euro onder valt die naar de natuurmaatregelen van provincies gaat. Ze stonden wel achter de rest van de begroting, ook achter de 1,5 miljard euro die grotendeels naar vrijwillige uitkoopregelingen voor boeren gaat.
Tijdens het debat over de landbouwbegroting twee weken geleden lieten de vier partijen die toen over een mogelijke coalitie onderhandelden in het midden of ze achter de extra miljarden stonden. Maar ze dienden ook geen voorstel in om de begroting aan te passen. VVD-Kamerlid Thom van Campen had een "positieve grondhouding", en Harm Holman (NSC) zei: "Er dreigt, als we niks doen, een keiharde, koude sanering."
BBB-leider Caroline van der Plas had het over voedselnood en "wurgende regelgeving", maar zei de begroting alleen "heel goed en heel zorgvuldig" te bekijken. En hoewel Jeanet Nijhof (PVV) opvallend mild was over de stikstofplannen van het demissionaire kabinet, zei ze de 3 miljard euro "niet nu" te steunen.
"Mijn fractie vindt dat het aangaan van een verplichting van 1,28 miljard niet aan een demissionair kabinet is, maar aan een volgend kabinet", zei Van der Plas donderdag. "Daarnaast zien we enorme ongelijkheid tussen provincies. Zo wordt de provincie Zeeland afgepoeierd met slechts 4 miljoen euro, terwijl om 68 miljoen euro was gevraagd." Die bedragen kunnen nog veranderen als de provincies hun plannen aanscherpen.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Turkije heeft volgens de Nederlandse buitenlandminister Tom Berendsen gedreigd met een tegenaanval tegen Iran, als dat land Turkije nog eens beschiet. Dat zei de minister in Café Kockelmann. Eerder op de avond sprak hij met zijn Turkse ambtsgenoot Hakan Fidan.
30 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Minister van Buitenlandse Zaken Tom Berendsen (CDA) heeft Defensie gevraagd om te helpen Nederlanders terug te halen die in het Midden-Oosten zijn gestrand. Dat zei hij in Café Kockelmann.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In de gevangenissen ontstaat dit jaar een tekort van 265 cellen als er niet wordt ingegrepen, verwacht staatssecretaris Claudia van Bruggen (Justitie). Door allerlei noodmaatregelen is er op dit moment geen cellentekort, hoewel de gevangenissen overvol zijn. In een Kamerbrief kondigt de D66'er aan dat ze dit najaar "aanvullende maatregelen" wil nemen om dit te voorkomen. Ze schrijft nog niet welke.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De afgelopen week was "exemplarisch" voor de zwakke positie die de Europese Unie heeft op het wereldtoneel, zei Rob Jetten. Het ging in zijn wekelijkse persconferentie over de uiteenlopende standpunten van EU-landen rond de oorlog in Iran. "Wil Europa de taal van de macht leren spreken en serieus meedoen op het wereldtoneel, dan zal ook op dit vlak de Europese samenwerking aanzienlijk moeten verbeteren."
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederlandse militairen kunnen mogelijk slachtoffer worden van de oorlog met Iran, zei Rob Jetten vrijdagmiddag tijdens zijn wekelijkse persconferentie. "We schatten de kans heel klein in dat dit risico er is. Maar 100 procent uitsluiten kan in deze snel escalerende geweldssituatie denk ik nooit." De D66-premier had het specifiek over de mogelijke inzet van een Nederlands marinefregat in de Middellandse Zee. Frankrijk heeft hierom gevraagd en het kabinet wil hier maandag een besluit over nemen.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een toeslagenouder mag een bronzen standbeeld in de tuin van de ministeries van Binnenlandse Zaken en Justitie & Veiligheid niet laten veilen, oordeelt de rechter vrijdag in een kort geding. Yasmin Molleman had beslag laten leggen op het standbeeld om te zorgen dat de staat haar nog 15.000 euro betaalt aan dwangsommen, maar opnieuw beslist de rechter dat ze daar geen recht op heeft.
8 uur geledenMAASTRICHT (ANP) - De provincie Limburg blijft bij het standpunt geen nieuwe spoorverbinding voor goederentreinen tussen België en Duitsland over Limburgs grondgebied te willen. Die verbinding was er ooit via de zogenoemde IJzeren Rijn, een oude spoorlijn die al jaren buiten gebruik is. Met name vanuit België leeft de wens om een nieuw traject op te zetten via Limburg, maar de provincie en andere Limburgse overheden vinden dat de lasten voor omwonenden en de natuur niet opwegen tegen de baten.
8 uur geleden