Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kamer stemt niet over geld pechgeneratie, Dijkgraaf teleurgesteld

Kamer stemt niet over geld pechgeneratie, Dijkgraaf teleurgesteld

DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer heeft dinsdag toch niet gestemd over een plan van NSC om de 'pechgeneratie' tegemoet te komen voor de gestegen rente op studieleningen. Voor het plan is volgens de partij onvoldoende draagvlak. Partijleider Pieter Omtzigt kreeg afgelopen najaar - toen nog als onafhankelijk Kamerlid - voldoende steun voor het plan om het belastingvoordeel voor expats flink te versoberen. Daar wilde hij de tegemoetkoming voor studenten uit betalen, zonder precies uit te werken hoe. Dat blijft nu onduidelijk, tot teleurstelling van onderwijsminister Robbert Dijkgraaf.

In de tussentijd zijn er verkiezingen geweest en praat Omtzigt met zijn partij NSC met PVV, VVD en BBB over een mogelijke coalitie. Van deze partijen stemde alleen VVD tegen de bezuiniging op de expatregeling. De liberalen vinden deze regeling juist belangrijk om Nederland aantrekkelijk te houden voor het bedrijfsleven. BBB heroverweegt de steun, bleek vorige maand.

Dijkgraaf heeft begin dit jaar verschillende opties voorgelegd om het geld uit de expatregeling uit te geven aan (oud-)studenten die hebben gestudeerd onder het leenstelsel. De demissionair bewindsman liet het aan de Tweede Kamer om met een plan te komen, maar die liet het afweten. Tot Rosanne Hertzberger (NSC) vorige week tijdens een debat voorstelde om de 'pechgeneratie' in 2026 in één keer compensatie te geven.

Kosten

Haar plan zou circa 1,5 miljard euro kosten. Jan Paternotte van D66 reageerde verontwaardigd. Hij zei dat de bezuiniging op de expatregeling 6 miljard euro opleverde en vond dat dit bedrag volledig naar de leenstelselstudenten moest gaan. Hertzberger vindt dat D66'er rekent met een "fictief bedrag".

"Het is frustrerend en teleurstellend voor de pechgeneratie", zegt Hertzberger over het intrekken van de motie "bij gebrek aan draagvlak". "We zijn vastberaden het alsnog te regelen, maar nu lukt het helaas niet." Paternotte heeft ook zijn motie ingetrokken, omdat deze een reactie was op het plan van Hertzberger. Hierin verzocht hij het kabinet om de volledige opbrengst van de versobering van de expatregeling te gebruiken om de rente voor de pechgeneratie te verlagen. D66 werkt eveneens aan een nieuw voorstel.

Minister Dijkgraaf vindt het "erg vervelend" dat voor de pechgeneratie onduidelijkheid blijft bestaan over de compensatie uit de expatregeling. Hij had gehoopt dat hij zijn ministerie dinsdag aan het werk kon zetten om een plan van de Kamer uit te werken.

Meer uit Politiek

Kritiek van alle kanten op Markuszower over asielonrust

DEN HAAG (ANP) - Gidi Markuszower kreeg woensdagmiddag tijdens een debat kritiek van alle kanten bij een debat over de asieldemonstraties die de afgelopen weken geregeld uit de hand liepen. De kritiek kwam ook van coalitiepartijen CDA en D66, die de hulp van zijn fractie eerder juist goed konden gebruiken, bijvoorbeeld als het ging over de verhoging van de AOW-leeftijd. CDA'er Jeltje Straatman suggereerde bijvoorbeeld dat hij extreemrechts gedachtegoed legitimeerde door zich te laten zien bij asieldemonstraties in Loosdrecht.

6 minuten geleden
Berendsen: lijst met Gazanen met visum ligt al bij Israël

DEN HAAG (ANP) - Het ligt volgens minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) niet aan Nederland dat bijna vijftig Palestijnen uit Gaza met een werk- of studievergunning voor Nederland de verwoeste kuststrook nog niet hebben kunnen verlaten. De aanvraag is al ingediend bij de Israëlische autoriteiten, aldus de bewindsman.

46 minuten geleden
Klaas Knot pleit in Tweede Kamer voor 'geloof' in Lelylijn

DEN HAAG (ANP) - Adviseur Klaas Knot heeft in de Tweede Kamer zijn pleidooi herhaald voor aanleg van de Lelylijn, een snelle spoorlijn tussen de Randstad en Noord-Nederland. De voordelen van die spoorlijn zijn moeilijk in cijfers uit te drukken, zei hij. Erop inzetten heeft dus met "geloof" te maken.

6 uur geleden
Asielminister tegen politiek: laat rust terugkeren in Loosdrecht

DEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink (CDA) vindt dat politici eraan moeten bijdragen dat de rust terugkeert in plaatsen zoals Loosdrecht, waar mensen zich met geweld verzetten tegen de komst van asielzoekers. In Loosdrecht werd dinsdagavond brand gesticht bij een asielzoekerscentrum. In de weken daarvoor bezochten verschillende rechtse politici, zoals Lidewij de Vos (Forum voor Democratie), Gidi Markuszower (voorheen PVV) en Mona Keijzer (voorheen BBB) het dorp om de bewoners te steunen in hun protest.

6 uur geleden
Geen extra maatregelen kabinet na rellen bij opvanglocaties

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet komt niet met extra maatregelen na de rellen bij mogelijke asielzoekerslocaties, zegt minister David van Weel (Justitie en Veiligheid, VVD). Een demonstratie bij een noodopvang in Loosdrecht liep dinsdagavond volledig uit de hand. Er werd onder meer brand gesticht en de politie werd bekogeld.

6 uur geleden
Ambtenaren geloofden niet in 'dragende motivering' asielnoodrecht

DEN HAAG (ANP) - Ambtenaren van het toenmalige ministerie van Asiel en Migratie geloofden niet in de 'dragende motivering' die ze hadden geschreven om staatsnoodrecht in te schakelen voor strenge asielmaatregelen. De onderbouwing was "niet toereikend", schreven ze aan asielminister Marjolein Faber (PVV).

7 uur geleden
CU steunt asielplannen kabinet, was eerder tegen asielnoodwet

DEN HAAG (ANP) - De ChristenUnie is van plan om de recente asielplannen van het kabinet te steunen. De partij stemde eerder juist tegen de zogenoemde asielnoodmaatregelenwet, waar dezelfde maatregelen in zaten. Dat bevestigt de partij na berichtgeving van De Telegraaf.

22 uur geleden