Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kamer stemt niet over geld pechgeneratie, Dijkgraaf teleurgesteld

Kamer stemt niet over geld pechgeneratie, Dijkgraaf teleurgesteld

DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer heeft dinsdag toch niet gestemd over een plan van NSC om de 'pechgeneratie' tegemoet te komen voor de gestegen rente op studieleningen. Voor het plan is volgens de partij onvoldoende draagvlak. Partijleider Pieter Omtzigt kreeg afgelopen najaar - toen nog als onafhankelijk Kamerlid - voldoende steun voor het plan om het belastingvoordeel voor expats flink te versoberen. Daar wilde hij de tegemoetkoming voor studenten uit betalen, zonder precies uit te werken hoe. Dat blijft nu onduidelijk, tot teleurstelling van onderwijsminister Robbert Dijkgraaf.

In de tussentijd zijn er verkiezingen geweest en praat Omtzigt met zijn partij NSC met PVV, VVD en BBB over een mogelijke coalitie. Van deze partijen stemde alleen VVD tegen de bezuiniging op de expatregeling. De liberalen vinden deze regeling juist belangrijk om Nederland aantrekkelijk te houden voor het bedrijfsleven. BBB heroverweegt de steun, bleek vorige maand.

Dijkgraaf heeft begin dit jaar verschillende opties voorgelegd om het geld uit de expatregeling uit te geven aan (oud-)studenten die hebben gestudeerd onder het leenstelsel. De demissionair bewindsman liet het aan de Tweede Kamer om met een plan te komen, maar die liet het afweten. Tot Rosanne Hertzberger (NSC) vorige week tijdens een debat voorstelde om de 'pechgeneratie' in 2026 in één keer compensatie te geven.

Kosten

Haar plan zou circa 1,5 miljard euro kosten. Jan Paternotte van D66 reageerde verontwaardigd. Hij zei dat de bezuiniging op de expatregeling 6 miljard euro opleverde en vond dat dit bedrag volledig naar de leenstelselstudenten moest gaan. Hertzberger vindt dat D66'er rekent met een "fictief bedrag".

"Het is frustrerend en teleurstellend voor de pechgeneratie", zegt Hertzberger over het intrekken van de motie "bij gebrek aan draagvlak". "We zijn vastberaden het alsnog te regelen, maar nu lukt het helaas niet." Paternotte heeft ook zijn motie ingetrokken, omdat deze een reactie was op het plan van Hertzberger. Hierin verzocht hij het kabinet om de volledige opbrengst van de versobering van de expatregeling te gebruiken om de rente voor de pechgeneratie te verlagen. D66 werkt eveneens aan een nieuw voorstel.

Minister Dijkgraaf vindt het "erg vervelend" dat voor de pechgeneratie onduidelijkheid blijft bestaan over de compensatie uit de expatregeling. Hij had gehoopt dat hij zijn ministerie dinsdag aan het werk kon zetten om een plan van de Kamer uit te werken.

Meer uit Politiek

FVD: geen beleid om kandidaten met voorkeursstemmen te weigeren

DEN HAAG (ANP) - Het is volgens Forum voor Democratie geen beleid van de partij dat kandidaten die met voorkeursstemmen een raadszetel hebben gekregen, de raad niet in mogen. In een aantal gemeenten werd dat wel gevraagd, waarna kandidaten besloten buiten FVD om de raad in te gaan.

2 uur geleden
Yeşilgöz: trip met privéjet echt nodig, easyJet landt daar niet

DEN HAAG (ANP) - Het was "zeker nodig" dat defensieminister Dilan Yeşilgöz vorige week naar Cyprus vloog voor een bezoek aan het fregat Zr. Ms. Evertsen, dat in verband met de oorlog in het Midden-Oosten op missie is gestuurd in de Middellandse Zee. Dat zei de VVD-bewindsvrouw voor aanvang van de ministerraad.

3 uur geleden
Asielminister stuurt binnenkort strengere brief spreidingswet

DEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink (CDA) zal binnenkort een strengere brief sturen om gemeenten te vragen opvangplekken te realiseren voor asielzoekers, zodat de spreidingswet goed kan worden uitgevoerd. "Gemeenten die niets hebben gedaan, gaan we vragen: wanneer kom je nou met locaties?"

20 uur geleden
Jetten: hoge olieprijs zet landen aan tot aanpak schaduwvloot

DEN HAAG/HELSINKI (ANP) - Door de sterk gestegen olieprijs voelen landen volgens premier Rob Jetten nog meer "de noodzaak" om op te treden tegen de schaduwvloot waarmee Rusland oliesancties omzeilt. Hij zei dat donderdag na een bijeenkomst met leiders van noordelijke landen in Helsinki waar werd gesproken over de aanpak van de schaduwvloot.

20 uur geleden
COA onderschrijft oproep asielminister: 'acuut noodopvang nodig'

DEN HAAG (ANP) - Het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) onderschrijft de oproep aan gemeenten van de minister van Asiel en Migratie, Bart van den Brink, om met spoed voldoende opvanglocaties te realiseren. "Er is acuut noodopvang nodig om te voorkomen dat mensen op straat komen te staan", stelt het COA. "Door het nijpende tekort staat de menswaardigheid van de opvang zwaar onder druk. Dat is slecht voor het welzijn van onze bewoners."

20 uur geleden
Gemeenten snappen oproep minister voor meer asielopvangplekken

DEN HAAG (ANP) - De Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) snapt de oproep van asielminister Bart van den Brink (CDA) om snel meer opvangplekken voor asielzoekers te regelen. De vereniging hoopt "dat gemeenten kijken waar ze kunnen helpen", aldus een woordvoerder.

20 uur geleden
GroenLinks en PvdA samen verder als Progressief Nederland (PRO)

HALFWEG (ANP) - GroenLinks en PvdA gaan vanaf juni samen verder onder de naam Progressief Nederland. "Roepnaam: PRO." Dat hebben de partijen, die samen de grootste oppositiefractie vormen in de Tweede Kamer, donderdag bekendgemaakt.

21 uur geleden