Kamer stemt later over communicatieverbod zware crimineel in cel
DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer stemt dinsdag toch niet over een wet die het mogelijk maakt om het contact tussen zware criminelen in de gevangenis en de buitenwereld geheel of gedeeltelijk te beperken. De stemming is uitgesteld omdat demissionair minister Franc Weerwind (Rechtsbescherming) vrijdag een spoedadvies hierover heeft aangevraagd bij de Raad van State. Hij heeft namelijk grote bedenkingen bij twee door de Kamer aangenomen wijzigingsvoorstellen die toestaan om gesprekken tussen gedetineerden en hun advocaat op te nemen.
Esmah Lahlah (GroenLinks-PvdA) vindt het "niet meer dan logisch" om het advies af te wachten. Mirjam Bikker (ChristenUnie) vindt dat de wet opnieuw moet worden behandeld als de Raad van State oordeelt dat de wet inderdaad in strijd is met de grondwet en het Europees Verdrag voor de Rechten van de Mens, zoals Weerwind verwacht.
Lilian Helder (BBB) heeft een van de bekritiseerde wijzigingsvoorstellen (amendementen) ingediend en is "uit collegialiteit" bereid om de stemming over de wet uit te stellen. Ze waarschuwt wel dat er wat haar betreft maar "twee smaken" zijn: de wet intrekken óf goedkeuren en vervolgens laten behandelen door de Eerste Kamer. Een tussenvorm is volgens haar dus niet mogelijk.
Taghi
Begin deze maand bleek tijdens een debat dat een brede meerderheid in de Tweede Kamer vindt dat de communicatiemogelijkheden van zware criminelen aan banden moeten worden gelegd, in het geval dat de buitenwereld mogelijk gevaar loopt. Het gaat hier om gedetineerden in de Extra Beveiligde Inrichting in Vught of op Afdelingen voor Intensief Toezicht.
De inmiddels veroordeelde hoofdverdachte in het Marengo-proces Ridouan Taghi heeft via zijn neef en advocaat Youssef T. boodschappen naar criminele contacten buiten de gevangenis gestuurd. Dat was een belangrijke aanleiding voor Weerwind om de regels aan te scherpen.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Het nieuwe stelsel om belasting te heffen op het rendement op vermogen ligt "bovenop de stapel" als D66'er Eelco Eerenberg maandag begint als staatssecretaris van Financiën. De vervanger van Nathalie van Berkel - die zich deze week terugtrok na ophef over onjuistheden in haar cv - sprak dit vermoeden uit na zijn kennismaking met aanstaand premier Rob Jetten.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Aankomend premier Rob Jetten (D66) hoort graag "input" van partijen in de Tweede Kamer nu de planbureaus de kabinetsplannen hebben doorgerekend. "Dan kunnen we richting de zomer, als we de definitieve begroting van volgend jaar maken, daar goed naar kijken."
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De coalitie van D66, VVD en CDA investeert onderaan de streep toch niet in ontwikkelingssamenwerking. Hoewel er jaarlijks 257 miljoen euro voor wordt uitgetrokken, gaat ongeveer hetzelfde bedrag de komende jaren vanuit dat potje naar asielopvang. Het Centraal Planbureau en het Planbureau voor de Leefomgeving noemen het een "ombuiging" in de doorrekening.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Caroline van der Plas stopt als partijleider en fractievoorzitter van de BBB. Dat meldt de partij. Tweede Kamerlid Henk Vermeer volgt haar op. Van der Plas blijft wel actief als Kamerlid.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Volgens SP-leider Jimmy Dijk is "precies het tegenovergestelde nodig" van de plannen van de nieuwe coalitie. "Geen doorbraak, alleen afbraak. Het is de wereld op z'n kop", schrijft hij op X met twee tabellen uit de doorrekening van het coalitieakkoord door het Centraal Planbureau en het Planbureau voor de Leefomgeving.
17 uur geledenDEN HAAG (ANP) - David van Weel, de aanstaande minister van Justitie en Veiligheid, hoopt op "meer harmonie" in het nieuwe kabinet dan in de vorige coalitie, waarvoor hij ook minister was. Volgens de VVD'er zijn de inhoudelijke verschillen nu minder groot dan tussen zijn partij en de vroegere coalitiepartners PVV, NSC en BBB.
17 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Centraal Planbureau (CPB) ziet in de plannen van coalitiepartijen D66, VVD en CDA een "beperkte verruiming" van de hypotheekrenteaftrek. Het ging in de campagne veel over deze regeling die huizenbezitters bevoordeelt, en die D66 en CDA wilden afbouwen. Op papier verandert de coalitie niets aan de hypotheekrenteaftrek, maar door andere maatregelen gaat er toch meer geld naartoe.
18 uur geleden