Kamer stemt in met nieuwe gedragscode voor parlementsleden
DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer heeft dinsdag ingestemd met een nieuwe gedragscode voor zijn leden. In de nieuwe regels staat dat Kamerleden in het uiterste geval kunnen worden geschorst, als ze zich niet aan de interne gedragscode houden.
"Een ieder" kan een klacht indienen over het gedrag van een Kamerlid. Een nog op te richten college beoordeelt of de klacht gegrond is. Zo ja, dan zijn verschillende sancties mogelijk, met als uiterste optie schorsing van maximaal een maand. Tijdens de schorsing mag de parlementariër wel deelnemen aan stemmingen.
De Tweede Kamer had nog geen duidelijk gedefinieerde gedragscode. "Alle parlementen waarmee we ons zouden vergelijken hebben gewoon gedragsregels" zei Kamervoorzitter Khadija Arib eerder deze maand tijdens het debat over de gedragscode. Ook het toezicht is volgens haar cruciaal. "Als we geen toezicht hebben, kunnen we net zo goed geen gedragsregels hebben."
Onwerkbaar
Kamerleden Roelof Bisschop (SGP) en Tobias van Gent (VVD) lieten zich eerder deze maand nog kritisch uit over het plan. Van Gent noemde het voorstel "onwerkbaar", omdat "iedereen, waar ook ter wereld" een klacht tegen een Kamerlid kan indienen. Bisschop en Van Gent wilden dat alleen Kamerleden een klacht kunnen indienen. Bovendien vonden ze schorsing een te zware straf voor een overtreding. "Wat als een fractie uit één persoon bestaat? Die kan dan niet worden vervangen."
De twee Kamerleden wilde de code op die punten aangepast zien, maar trokken hun voorstellen nog voor de stemming dinsdag terug. Volgens Bisschop was vooraf al duidelijk dat er in de Kamer onvoldoende draagvlak voor was. Hij is evengoed blij dat handhaving van de gedragscode nu geregeld is. "De bezwaren blijven, maar je kunt niet alles hebben."
Meer uit Politiek
AMSTERDAM (ANP) - Thierry Baudet, oprichter van Forum voor Democratie, doet laconiek over de ophef die in de afgelopen weken is ontstaan over het verleden van enkele kandidaat-gemeenteraadsleden van zijn partij. Zij zouden banden hebben gehad met neonazistische groeperingen.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - PVV-leider Geert Wilders heeft op X iedereen bedankt die op de PVV heeft gestemd. "Prachtige resultaten!" schreef hij op X. In verschillende gemeenten, zoals Terneuzen en Pekela, werd de PVV de grootste.
4 uur geledenTERNEUZEN (ANP) - PVV-lijsttrekker Patrick van der Hoeff in Terneuzen denkt dat zijn partij de winst in de gemeenteraadsverkiezingen grotendeels te danken heeft aan het verzet tegen de komst van een azc. "Maar dat is niet de enige reden", zegt Van der Hoeff. "Wij hebben ons altijd kritisch uitgelaten over de bouw van een campus, een onderwijsinstelling die 100 miljoen euro moet kosten. Dat vinden we veel te veel en we denken dat veel andere Terneuzenaars dat ook vinden."
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De eerste uitslagen van Forum voor Democratie zijn voor partijleider Lidewij de Vos "reden tot feest, maar morgen begint voor ons een enorme klus". Dat zei ze op een partijbijeenkomst in Amsterdam, waar de partij de uitslagen van de gemeenteraadsverkiezingen van woensdag volgt. "Kiezers in heel Nederland hebben ons het vertrouwen gegeven om de grote uitdagingen van onze steden en dorpen aan te gaan", zei De Vos tegen de aanwezigen.
4 uur geledenBREDA (ANP) - Premier Rob Jetten (D66) heeft begrip voor "frustraties" in gemeenten over de komst van asielzoekerscentra. "Dat je denkt: dit overkomt ons, terwijl wij zelf willen meebeslissen over de grootte van een opvang of de voorwaarden van een asielopvang." Wel benadrukt hij dat het kabinet de instroom wil beperken, en asielzoekers die hier zijn eerlijk wil verdelen over gemeenten met de spreidingswet.
4 uur geledenDOKKUM (ANP) - Tussen de exitpoll van Ipsos in opdracht van NOS van Noardeast-Fryslân en de voorlopige uitslag, gemeld aan de ANP Verkiezingsdienst, zitten flink wat verschillen. Zo kwam FNP, ondanks zetelverlies, als grootste partij naar voren uit de exitpoll. Maar in de voorlopige uitslag is dat het CDA met 6 zetels. De partij wint 2 zetels, in plaats van 1 volgens de exitpoll.
5 uur geledenLEIDEN (ANP) - Jesse Klaver ziet zijn partij GroenLinks-PvdA "fors winnen" ten opzichte van de landelijke verkiezingen in november. Leden van de partij hebben de "rug gerecht", zei hij op een bijeenkomst in Leiden.
5 uur geleden