Kamer stemt in met nieuwe gedragscode voor parlementsleden
DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer heeft dinsdag ingestemd met een nieuwe gedragscode voor zijn leden. In de nieuwe regels staat dat Kamerleden in het uiterste geval kunnen worden geschorst, als ze zich niet aan de interne gedragscode houden.
"Een ieder" kan een klacht indienen over het gedrag van een Kamerlid. Een nog op te richten college beoordeelt of de klacht gegrond is. Zo ja, dan zijn verschillende sancties mogelijk, met als uiterste optie schorsing van maximaal een maand. Tijdens de schorsing mag de parlementariër wel deelnemen aan stemmingen.
De Tweede Kamer had nog geen duidelijk gedefinieerde gedragscode. "Alle parlementen waarmee we ons zouden vergelijken hebben gewoon gedragsregels" zei Kamervoorzitter Khadija Arib eerder deze maand tijdens het debat over de gedragscode. Ook het toezicht is volgens haar cruciaal. "Als we geen toezicht hebben, kunnen we net zo goed geen gedragsregels hebben."
Onwerkbaar
Kamerleden Roelof Bisschop (SGP) en Tobias van Gent (VVD) lieten zich eerder deze maand nog kritisch uit over het plan. Van Gent noemde het voorstel "onwerkbaar", omdat "iedereen, waar ook ter wereld" een klacht tegen een Kamerlid kan indienen. Bisschop en Van Gent wilden dat alleen Kamerleden een klacht kunnen indienen. Bovendien vonden ze schorsing een te zware straf voor een overtreding. "Wat als een fractie uit één persoon bestaat? Die kan dan niet worden vervangen."
De twee Kamerleden wilde de code op die punten aangepast zien, maar trokken hun voorstellen nog voor de stemming dinsdag terug. Volgens Bisschop was vooraf al duidelijk dat er in de Kamer onvoldoende draagvlak voor was. Hij is evengoed blij dat handhaving van de gedragscode nu geregeld is. "De bezwaren blijven, maar je kunt niet alles hebben."
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Om zorgfraude tegen te gaan, scherpt het kabinet een aantal regels aan. Zorgminister Mirjam Sterk werkt aan een wet die moet helpen voorkomen dat malafide zorgaanbieders beginnen of opnieuw aan de slag gaan. Ze verwacht dat de wet in 2028 naar de Tweede Kamer gaat.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Pieter Heerma van Binnenlandse Zaken wil dat overheden kijken naar mogelijke discriminatie bij hun eigen werk. Hij roept hen op om zich te melden voor de zogeheten discriminatietoets, een middel voor overheidsorganisaties om risico's op discriminatie op te sporen.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil dat jonge kinderen niet meer voor commerciële klussen mogen worden ingezet op sociale media. Minister Thierry Aartsen (Werk en Participatie, VVD) wil dat kinderen van 15 jaar en jonger hier niet meer aan mogen meedoen, laat hij aan de Tweede Kamer weten.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Tijdens de coronacrisis had er meer aandacht kunnen zijn voor eenzaamheid. Dat zei topambtenaar Mark Roscam Abbing, destijds verantwoordelijk voor de langetermijnstrategie tegen corona, tijdens zijn verhoor door de parlementaire enquêtecommissie corona.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ook voor het stikstofbeleid wil het kabinet steun zoeken bij zowel linkse als rechtse partijen. Premier Rob Jetten zei tijdens een werkbezoek aan de Veluwe dat hij hoopt op steun van ongeveer honderd zetels in de Tweede Kamer. De minderheidscoalitie (66 zetels) heeft dan niet alleen PRO nodig (20 zetels) maar bijvoorbeeld ook JA21 (9 zetels).
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Pogingen om tot meer maatschappelijk perspectief te komen in de strijd tegen het coronavirus, werden telkens achterhaald door oplopende besmettingscijfers, die toch leidden tot acute maatregelen. Dat zei topambtenaar Mark Roscam Abbing, destijds verantwoordelijk voor de langetermijnstrategie tegen corona, tegen de parlementaire enquêtecommissie die onderzoek doet naar de besluitvorming in die tijd.
12 uur geledenBREUKELEN (ANP) - Theatermaakster en politica Agaath Witteman is vrijdag op 84-jarige leeftijd overleden. Ze stierf na een kort ziekbed aan de gevolgen van een hersentumor, in het bijzijn van haar familie. Theaterproducent Matthijs Bongertman heeft dat zaterdag namens de familie aan het ANP bevestigd na berichtgeving door de Volkskrant.
2 dagen geleden