Kamer stelt voorwaarden aan afvaardiging naar WK Saudi-Arabië
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet moet geen afvaardiging naar het WK voetbal in Saudi-Arabië sturen, als dat land geen "significante verbetering" laat zien op het gebied van mensenrechten en arbeidsomstandigheden. Die oproep doet de Tweede Kamer in een motie van Wieke Paulusma (D66), die donderdag door een meerderheid werd gesteund. De Kamer vindt de situatie in Saudi-Arabië "op dit moment onacceptabel voor het organiseren van een groot sporttoernooi".
Met het afhaken van Australië als mogelijke organisator staat zo goed als vast dat Saudi-Arabië het WK van 2034 huisvest. FIFA-baas Gianni Infantino heeft dat eind oktober ook bevestigd in een bericht op Instagram.
Demissionair sportminister Conny Helder zocht daarop naar Europese steun om de toelatingsprocedure te laten aanpassen. "Er zijn heel veel landen die dit een merkwaardige zaak vinden", zei ze in Brussel na een overleg met collega-ministers.
Bezoek
Premier Mark Rutte was deze week nog op bezoek in Saudi-Arabië. Hij sprak daar met kroonprins Mohammed bin Salman over de "brede samenwerking". De kroonprins is volgens Amerikaanse inlichtingendiensten verantwoordelijk voor de moord in 2018 op de Saudische journalist Jamal Khashoggi, in het Saudische consulaat in Istanbul.
Helder kwam in 2022 in opspraak toen ze naar het WK in Qatar ging. De Tweede Kamer had het kabinet juist opgeroepen om weg te blijven met het oog op de mensenrechtensituatie in het land. Het kabinet vond destijds ook dat de mensenrechtensituatie "verbetering behoeft", schreef het in een reactie op de motie, maar koos toch voor "samenwerking met Qatar met het oog op duurzame verbetering".
In Qatar verscheen Helder op de tribune met een klein OneLove-speldje om op te komen voor lhbti-rechten, deels bedekt door een sjaal waarop in blokletters "never mind" stond.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Asielzoekers die geld hebben gekregen omdat de IND te lang doet over het beslissen over hun asielaanvraag, moeten dat boven een bepaalde grens inleveren om mee te betalen aan hun opvang. Dat heeft de Raad van State (RvS) woensdag besloten, in lijn met de werkwijze van opvangorgaan COA.
4 minuten geledenVLISSINGEN (ANP) - De schade na een explosie en daaropvolgende brand dinsdagavond in een wooncomplex in Vlissingen (Zeeland) is groot. Dat meldt de gemeente. Het complex aan de Schutterijstraat, maar ook omliggende panden en auto's hebben veel schade opgelopen door de klap en de grote uitslaande brand.
10 minuten geledenHOUTEN (ANP) - De winter is tot dusver een halve graad kouder dan gebruikelijk, meldt Weeronline. In de eerste helft van de meteorologische winter was de gemiddelde temperatuur in De Bilt 3,6 graden, normaal is dat 4,1 graden.
3 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De huurmarkt in de vrije sector bleef ook in het vierde kwartaal van 2025 "structureel krap", melden woningplatformen Huurwoningen.nl en Pararius. De prijs ging omhoog naar gemiddeld 1838 euro per maand en er verdwenen meer huurwoningen van de markt dan erbij kwamen. Beschikbare woningen stonden minder lang online; het scheelt een dag vergeleken met hetzelfde kwartaal een jaar eerder.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Steeds meer Nederlanders gebruiken AI-tools bij het plannen van hun vakantie, zo blijkt uit de zogenoemde vakantiemonitor van de ANWB. Kunstmatige hulpmiddelen zoals ChatGPT en Gemini worden niet alleen ingezet om inspiratie op te doen, maar ook om reisschema's samen te stellen, een passende bestemming te vinden en activiteiten te plannen. Zowel vooraf als tijdens de reis. Van alle Nederlanders gebruikt ruim 34 procent zo'n tool daarvoor.
7 uur geledenVLISSINGEN (ANP) - Bij de brand die dinsdagavond laat uitbrak na een explosie in een wooncomplex in de Schutterijstraat in Vlissingen, zijn meerdere gewonden gevallen, meldt de veiligheidsregio. Zij zijn overgedragen aan het ambulancepersoneel. Om hoeveel personen het gaat, is niet bekend. De brand is inmiddels geblust.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bij de Iraanse ambassade in Den Haag zijn dinsdagavond vier mensen aangehouden. Ze gooiden met stenen naar de ambassade en probeerden het hek bij het gebouw over te klimmen, bevestigt de politie berichtgeving van 112-website Regio15.
11 uur geleden