Kamer stelt voorwaarden aan afvaardiging naar WK Saudi-Arabië
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet moet geen afvaardiging naar het WK voetbal in Saudi-Arabië sturen, als dat land geen "significante verbetering" laat zien op het gebied van mensenrechten en arbeidsomstandigheden. Die oproep doet de Tweede Kamer in een motie van Wieke Paulusma (D66), die donderdag door een meerderheid werd gesteund. De Kamer vindt de situatie in Saudi-Arabië "op dit moment onacceptabel voor het organiseren van een groot sporttoernooi".
Met het afhaken van Australië als mogelijke organisator staat zo goed als vast dat Saudi-Arabië het WK van 2034 huisvest. FIFA-baas Gianni Infantino heeft dat eind oktober ook bevestigd in een bericht op Instagram.
Demissionair sportminister Conny Helder zocht daarop naar Europese steun om de toelatingsprocedure te laten aanpassen. "Er zijn heel veel landen die dit een merkwaardige zaak vinden", zei ze in Brussel na een overleg met collega-ministers.
Bezoek
Premier Mark Rutte was deze week nog op bezoek in Saudi-Arabië. Hij sprak daar met kroonprins Mohammed bin Salman over de "brede samenwerking". De kroonprins is volgens Amerikaanse inlichtingendiensten verantwoordelijk voor de moord in 2018 op de Saudische journalist Jamal Khashoggi, in het Saudische consulaat in Istanbul.
Helder kwam in 2022 in opspraak toen ze naar het WK in Qatar ging. De Tweede Kamer had het kabinet juist opgeroepen om weg te blijven met het oog op de mensenrechtensituatie in het land. Het kabinet vond destijds ook dat de mensenrechtensituatie "verbetering behoeft", schreef het in een reactie op de motie, maar koos toch voor "samenwerking met Qatar met het oog op duurzame verbetering".
In Qatar verscheen Helder op de tribune met een klein OneLove-speldje om op te komen voor lhbti-rechten, deels bedekt door een sjaal waarop in blokletters "never mind" stond.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De partijen die betrokken waren bij de bouw van een brug over het Twentekanaal bij Lochem hebben de risico's van dit bouwproject van tevoren onvoldoende in kaart gebracht. Tot die conclusie komt de Onderzoeksraad voor Veiligheid (OVV) in een rapport over het fatale ongeluk in februari 2024 tijdens werkzaamheden aan de brug. Een brugdeel viel tijdens het hijsen uit de kranen en kwam op een montageplatform terecht, waarop op dat moment vier bouwlieden stonden. Twee van hen overleden, de andere twee raakten gewond.
37 minuten geledenMOERDIJK (ANP) - Het Bewonerscollectief Moerdijk is een juridisch beschermingsfonds begonnen om zich collectief te kunnen verdedigen, nu hun dorp mogelijk plaats moet maken voor uitbreiding van haven en industrie. Het collectief, een eind vorig jaar opgerichte stichting om de bewoners te vertegenwoordigen, wil geld inzamelen. Daarvan kunnen de kosten worden betaald van juristen, onafhankelijke contra-expertises en planschade- en onteigeningsdeskundigen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Investeerders hebben in het vierde kwartaal van vorig jaar de meeste woningen verkocht sinds 2021, meldt het Kadaster. Daarmee zet de verkoopgolf van woningen door investeerders duidelijk door.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ook CNV zegt fel tegenstander te zijn van de Kamermotie die de door het kabinet beoogde ingrepen in de AOW moet verzachten. Volgens CNV-voorzitter Piet Fortuin moet ieder plan om de pensioenleeftijd sneller te laten stijgen van tafel, omdat het om een schending van eerdere afspraken tussen vakbonden, werkgevers en de politiek gaat. Eerder beklaagde FNV zich over die motie.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - "JA21 is niet op zoek naar het conflict", zo sloot partijleider Joost Eerdmans zijn betoog af in het debat over de regeringsverklaring. "Wij zijn op zoek naar de oplossing en we hopen dat het kabinet deze handschoen oppakt."
16 uur geledenROTTERDAM (ANP) - In een woning in Rotterdam heeft de politie dinsdag twee mensen aangehouden die worden verdacht van betrokkenheid bij de productie van en handel in verdovende middelen. In de woning en bijbehorende berging aan de Verschoorstraat vond de politie duizenden xtc-pillen, ruim 5 kilo amfetamine, jerrycans met amfetamineolie en een vuurwapen.
17 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - "Hoe verhoud je je tot de opkomst van modern fascisme? Wat vind je van de hedendaagse onverdraagzaamheid en intolerantie? Welke offers zijn wij bereid te brengen voor een menswaardige samenleving?" Die vragen stelde de Amsterdamse locoburgemeester Rutger Groot Wassink bij de 85e herdenking van de Februaristaking van 1941, bij het beeld van de Dokwerker.
17 uur geleden