Kamer schrikt van conclusie planbureaus dat armoede stijgt
DEN HAAG (ANP) - In de Tweede Kamer is geschrokken gereageerd op de analyse van het Centraal Planbureau en het Sociaal en Cultureel Planbureau dat de armoede in Nederland de komende jaren met een kwart zal toenemen als er geen maatregelen worden genomen. Vooral de linkse partijen wilden opheldering hierover van staatssecretaris Tamara van Ark (Sociale Zaken) tijdens een debat over armoede en schulden.
Van Ark zei de waarschuwingen van de planbureaus serieus te nemen, maar dat een oplossing samenhangt met veel verschillende aspecten. Het gaat niet alleen om uitkeringen en banen, maar ook om gezondheid, onderwijs en toeslagen. De discussie van de armoedeproblemen moet volgens haar daarom in breed verband worden gevoerd. Ze ziet de analyse van het CPB en SCP als bouwstenen voor de toekomst, die de politieke partijen in hun verkiezingsprogramma's zullen verwerken.
SP-Kamerlid Jasper van Dijk hekelde "het bewuste politieke beleid" om de bijstand sinds 2011 jaarlijks te verlagen, tot en met 2035. Het CBP en SCP noemen dat als een reden voor de toenemende armoede. Volgens Van Ark heeft de daling van bijstandsuitkeringen onder meer te maken met maatregelen die moesten tegengaan dat mensen in de bijstand netto meer zouden overhouden dan een werkende met een minimumloon.
Kwetsbare groepen
Van Ark wees erop dat het kabinet miljarden heeft gestoken in kwetsbare groepen, alleen al 1,5 miljard euro in kindregelingen. "Armoede alleen maar oplossen met meer financiële ondersteuning, is dus niet voldoende garantie om uit de armoede te komen", aldus Van Ark. Het gaat vooral om werk en daar hangen volgens haar veel aspecten van af.
Het aantal mensen in armoede in Nederland schommelt nu rond de 1 miljoen. Zij moeten gedwongen keuzes maken tussen een adequate woning, voeding of kleding. Door de coronacrisis zal dit probleem alleen maar verergeren, blijkt uit de analyse van de planbureaus.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Stadsherstel Amsterdam heeft nog geen zicht op de schade aan de Vondelkerk na de verwoestende brand tijdens de nieuwjaarsnacht. Vrijdag worden in overleg met de brandweer en politie dronebeelden gemaakt om zo meer duidelijkheid te krijgen over de omvang. "Het is nog te gevaarlijk om de kerk in te gaan", zegt een woordvoerster van de organisatie die sinds 1996 eigenaar van de kerk is.
3 uur geledenNIJMEGEN (ANP) - De verdachte van het dodelijke vuurwerkongeluk in Nijmegen tijdens oud en nieuw is een 44-jarige man uit Nijmegen. Dat laat een woordvoerder van de politie vrijdagmiddag weten. De man is donderdagmiddag vrijgelaten, al moet hij beschikbaar blijven tijdens het onderzoek. Wat de relatie is tussen de verdachte en het slachtoffer wil de politie niet zeggen.
3 uur geledenGRONINGEN (ANP) - De drie Nederlandse brandwondencentra kunnen in totaal zes gewonden van de cafébrand in Zwitserland opvangen. Dat laat het Martini Ziekenhuis in Groningen weten naar aanleiding van een bericht van de NOS.
3 uur geledenPUTTE (ANP) - Een groep jongeren heeft tijdens de jaarwisseling brandgesticht in een woning in het Noord-Brabantse Putte, door de ramen kapot te maken en vervolgens vuurwerk naar binnen te gooien. Een man (40), de vriend van de bewoonster, wilde samen met zijn vriendin de groep stoppen en werd mishandeld.
3 uur geledenDE BILT (ANP) - Het KNMI meldt dat komende nacht en zaterdag zwaardere sneeuwbuien op enkele plekken voor een sneeuwlaag van 5 tot 10 centimeter kunnen zorgen. Op meerdere plaatsen kan 3 tot 5 centimeter komen te liggen. Het weerinstituut heeft waarschuwingscode geel verlengd tot zondag 11.00 uur.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Verschillende omwonenden van de Vondelkerk in Amsterdam zijn inzamelingsacties gestart na de verwoestende brand in de nieuwjaarsnacht. Op meerdere crowdfundingsites zijn doneeracties begonnen om geld op te halen om de kerk te herstellen.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De twee tieners van 16 en 18 jaar die donderdagavond zijn doodgeschoten in Amsterdam Nieuw-West woonden allebei in een opvanglocatie voor asielzoekers van het COA. Dat bevestigt de politie na berichtgeving van Het Parool. Wat de aanleiding was voor de schietpartij, weet de politie nog niet.
5 uur geleden