Kamer sceptisch over nieuwe commissie compensatie toeslagenouders
DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer is bepaald niet enthousiast over het besluit van staatssecretaris Nora Achahbar om een nieuwe commissie in het leven te roepen om de compensatie voor slachtoffers van het toeslagenschandaal vlot te trekken. De zogenoemde hersteloperatie is totaal vastgelopen, maar het is wel heel duidelijk wáár het misgaat, vinden veel partijen. Een adviescommissie is volgens Kamerleden dan ook onnodig.
"Wat gaan we dan precies doen", verzuchtte Doğukan Ergin van DENK in het debat. "We gaan nu weer wat nieuws optuigen, en we weten het antwoord al", zei BBB'er Mariska Rikkers-Oosterkamp. "Laat je niet lokken in een nieuwe bureaucratische val", luidde de waarschuwing van D66-Kamerlid Hans Vijlbrief. Ook SP-leider Jimmy Dijk zit niet te wachten op dit plan, liet hij weten. "Die commissie hoeft niet voor mij. Is totaal onnodig."
Achahbar heeft een commissie, onder leiding van voormalig CDA-Kamerlid Chris van Dam, gevraagd advies uit te brengen over het proces. Dat moet het liefst nog dit jaar naar buiten komen en mogelijke oplossingen bevatten voor de vastgelopen hersteloperatie. De bewindsvrouw erkende in het debat dat deze inmiddels is uitgegroeid tot een "bloemkool" met allerlei verschillende aspecten, regelingen en routes. Toch denkt zij dat de commissie soelaas kan bieden. "Het is juist niet de bedoeling om alles om te gooien en het wiel opnieuw uit te vinden en de boel te vertragen."
Prinses Laurentien
Partijen zien in plaats van een nieuwe commissie liever dat de zogenoemde SGH-route vlot wordt getrokken. De afgelopen dagen spraken Kamerleden met veel gedupeerden in het toeslagenschandaal en zij zijn relatief tevreden over de compensatie-aanpak van de Stichting Gelijkwaardig Herstel (SGH). Die is wel duur, erkenden veel Kamerleden, maar de kosten van de hersteloperatie lopen toch al volledig uit de hand.
Sommige partijen opperden om te leren van de aanpak van de stichting, waar prinses Laurentien tot voor kort voorzitter voor was. Zij kwam in het nieuws omdat zij wangedrag zou hebben vertoond richting ambtenaren van Financiën.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Een reeks partijen is er niet blij mee dat duizenden huurders van sociale huurwoningen ook een of meerdere woningen bezitten. Bijna 12.000 sociale huurders zijn ook eigenaar van een woning en sommigen zelfs van meer dan tien, meldde het Centraal Planbureau dinsdag. "Oneerlijk en onrechtvaardig", zei Hans Vijlbrief (D66) in een debat.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland staat positief tegenover een eventuele bijdrage aan een NAVO-missie in het poolgebied rond Groenland. Volgens minister David van Weel (Buitenlandse Zaken, VVD) kan Nederland "op die manier bijdragen aan een stukje ontspanning in de relatie die wij zo belangrijk vinden, namelijk die tussen de Verenigde Staten en de Europese NAVO-bondgenoten".
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ook nadat een nieuw kabinet op het bordes heeft gestaan, moeten D66, VVD en CDA verder werken aan vertrouwen van de rest van de Tweede Kamer. Dat zei D66-leider Rob Jetten dinsdag na een nieuwe ronde formatiegesprekken.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil dat er meer wordt gedaan voor de mensen in Iran die massaal in opstand zijn gekomen tegen het bewind, maar demissionair minister David van Weel (Buitenlandse Zaken, VVD) maakte in een debat duidelijk dat de mogelijkheden daartoe zeer beperkt zijn.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het toekomstige kabinet hoeft niet te rekenen op steun van BBB om bezuinigingen op de gezondheidszorg aan een meerderheid te helpen. "Wij willen geen bezuinigingen op de zorg", zei partijleider Caroline van der Plas voor aanvang van een gesprek met de partijen aan de formatietafel.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet trekt voorlopig geen geld uit voor nieuwe infrastructuur bij gebieden voor grootschalige woningbouw die het zelf heeft aangewezen. Dat staat in een brief aan de Tweede Kamer. Vier regio's vroegen in totaal 425 miljoen euro. Wel krijgen ze 99 miljoen euro uit een andere pot voor woningbouw.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Forum voor Democratie zal plannen van de coalitie steunen die op één lijn liggen met het partijprogramma, zei FVD-leider Lidewij de Vos voor haar gesprek met D66, VVD, CDA en informateur Rianne Letschert. Of dat voor veel plannen geldt? "Daar heb ik een hard hoofd in."
10 uur geleden