Kamer ruziet over geld voor Brussel
DEN HAAG (ANP) - Partijen in de Tweede Kamer zijn het volstrekt oneens of er meer of minder geld naar Brussel moet. Coalitiepartij D66 verwijt premier Mark Rutte een "halsstarrige, kortzichtige koers" omdat hij alleen naar de Nederlandse bijdrage aan de Europese Unie kijkt en die niet wil verhogen. Oppositiepartij SP roept de minister-president juist op zijn rug recht te houden.
D66-Kamerlid Kees Verhoeven waarschuwt dat Nederland zijn krediet verspeelt en daarmee de kans op een goede Europese begroting. De pro-Europese partij wil dat er meer Europees geld vloeit naar bijvoorbeeld klimaat en het versterken van de concurrentiepositie, en minder naar landbouw. Dat is ook het streven van de Nederlandse regering, maar omdat Den Haag niet meer geld wil laten vloeien, leidt dat tot een slecht compromis, aldus Verhoeven. "Geen cent meer naar Brussel werkt niet."
Volgens SP'er Renske Leijten is er niets mis mee dat Nederland tot de "gierige vier" lidstaten behoort die de hand op de knip houden. Hoezo "meer, meer, meer", vraagt ze zich af. Volgens de SP is de huidige bijdrage van 1 procent van het nationaal inkomen al te veel.
De discussie laait weer op omdat de EU-lidstaten de Europese begroting voor de jaren 2021 tot 2027 moeten vaststellen. De Europese leiders buigen zich erover tijdens de top eind deze week in Brussel.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Jaap van Dissel, tijdens de corona-uitbraak directeur van het Centrum Infectieziekten bij het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) en voorzitter van het zogeheten Outbreak Management Team (OMT), wordt pas bij een volgend verhoor bevraagd over zaken als mondkapjes en de avondklok. Dat zei de voorzitter van de parlementaire enquêtecommissie corona Daan de Kort aan het begin van het eerste verhoor van Van Dissel.
14 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Voormalig BBB-staatssecretaris Gijs Tuinman heeft zijn partijlidmaatschap enkele weken geleden opgezegd, zegt hij vrijdag in Goedemorgen Nederland. De leiderschapswissel waarbij Henk Vermeer voorman van de BBB werd, heeft Tuinman "heel veel pijn gedaan".
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Sjoerd Sjoerdsma (Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking, D66) zegt niet op de hoogte te zijn van een "schaduwdeal" binnen de coalitie naast de overeenkomst met PRO over extra geld voor ontwikkelingshulp. Volgens ingewijden zou D66 het wetsvoorstel strafbaarstelling verheerlijking terrorisme gaan steunen in ruil voor steun van de VVD voor het akkoord met PRO.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet zal niet aandringen op een alternatief voor de snellere stijging van de AOW-leeftijd, een maatregel die onder druk van oppositie en vakbonden is geschrapt. Dat heeft minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken, D66) duidelijk gemaakt in een Kamerdebat over de ruzie tussen kabinet en bonden over de sociale zekerheid.
17 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Esther Ouwehand had niet meer de energie die nodig is om de Partij voor de Dieren te leiden, zei ze kort nadat ze die rol had overgedragen aan Christine Teunissen. Donderdag maakte Ouwehand bekend dat ze stopt als partijleider.
18 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De oppositie wil opheldering over een "schaduwdeal" tussen de coalitiepartijen die zou zijn gesloten bij het akkoord over de begroting ontwikkelingssamenwerking met PRO. In ruil voor 380 miljoen euro extra voor minister Sjoerd Sjoerdsma zou diens partij D66 de wet gaan steunen die verheerlijking van terrorisme strafbaar stelt.
18 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil pas praten over aanpassing van de financiële afspraken uit het coalitieakkoord als er een inhoudelijke deal is met de sociale partners en de oppositie over de sociale zekerheid. Dat heeft minister-president Rob Jetten gezegd in een Kamerdebat over de botsing tussen kabinet en vakbonden over de voorgenomen bezuinigingen.
19 uur geleden