Kamer roept Van der Wal ter verantwoording over EU-natuurwet
DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil deze week in debat met demissionair minister Christianne van der Wal (Natuur en Stikstof) over de gevolgen van de natuurherstelwet die het Europees Parlement dinsdag heeft goedgekeurd. Een voorstel van BBB-leider Caroline van der Plas kreeg genoeg steun van andere fracties.
Maandagmiddag vroeg de Kamer om de resultaten van een onderzoek naar de gevolgen van de wet voor Nederland, dat al zo goed als af zou zijn, met oog op de stemming die een dag later in het Europarlement zou plaatsvinden. Van der Wal reageerde in een brief dat ze de resultaten nog niet kan delen omdat het kabinet er nog over moet praten.
"Wat ons betreft treedt minister Van der Wal artikel 68 van de grondwet hiermee met voeten", zei Van der Plas. In dat grondwetsartikel staat dat de Kamer recht heeft op informatie van de regering, tenzij "het belang van de staat in het geding is". Van der Plas: "Volgens mij was er helemaal geen staatsbelang in het geding."
Wanneer het debat plaatsvindt, is nog niet bekend. Het gaat om een relatief zeldzaam interpellatiedebat. Dat verschilt iets van een normaal debat, omdat slechts dertig leden er steun voor hoeven uit te spreken, en omdat de meeste leden één in plaats van twee keer aan het woord komen.
De wet waar het Europees Parlement dinsdag mee instemde, verplicht landen om natuurgebieden in een goede staat te herstellen. De ministers van de lidstaten moeten er ook mee akkoord gaan voordat de wet in werking treedt. Volgens Van der Wal is het onderzoek over de gevolgen van de wet vooral voor die aankomende stemming van belang. "Het Europees Parlement heeft een zelfstandige positie."
Meer uit Politiek
TER APEL (ANP) - Twee weken na zijn aanstelling bracht asielminister Bart van den Brink (CDA) maandag zijn eerste werkbezoek aan het aanmeldcentrum van Ter Apel, om daar "rust, reinheid, regelmaat" te beloven. Burgemeester Jaap Velema vindt het snelle bezoek "een goede eerste stap voor het opbouwen van een vertrouwensrelatie". Maar hij is ook afwachtend. "Het zal allemaal wel even moeten blijken."
16 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Minister Eelco Heinen (Financiën, VVD) vindt het nog te vroeg om maatregelen te nemen tegen de stijgende energieprijzen door de oorlog in Iran. "We zien nu een heftige marktreactie, maar hoe het zich verder ontwikkelt, weten we simpelweg nog niet", zei hij voorafgaand aan de vergadering met de ministers van Financiën van de eurolanden in Brussel.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken en Werkgelegenheid) feliciteert Hans Spekman met zijn benoeming tot voorzitter van vakbond FNV. "Ik ken hem als een sociaal betrokken en bevlogen mens", aldus de D66-bewindsman. Hij zegt uit te kijken naar de samenwerking met Spekman. "Nederland kent een lange traditie van overleg in de polder, en daarvoor is een sterke vakbond onmisbaar."
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het bestuur van BBB "betreurt" dat een brief waarin een groep prominente leden zorgen uitte over de gang van zaken binnen de partij, "in de media is beland". Dat laat secretaris Ronne Smolders in een verklaring weten. In de brief spraken enkele tientallen leden, onder wie senatoren en oud-bewindspersonen, hun ongenoegen uit over het vertrek van Mona Keijzer, nadat zij gepasseerd was als opvolger van partijleider Caroline van der Plas.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister-president Rob Jetten (D66) ziet nog geen aanleiding om de belasting op brandstof te verlagen. In het televisieprogramma Nieuwsuur zei de premier dat hij de stijgende prijzen voor benzine en diesel wel in de gaten houdt.
18 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Voor echte gelijkheid tussen mannen en vrouwen moet er nog veel gebeuren, zegt minister-president Rob Jetten (D66). In een video op X staat hij stil bij Internationale Vrouwendag en hij roept "juist ook de mannen" op dat ook te doen.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De wens van de Tweede Kamer om verliezen uit sparen en beleggen te verrekenen met inkomsten uit eerdere jaren, kost in de eerste vijf jaar 3,4 miljard euro. Dat schrijft staatssecretaris Eelco Eerenberg (Financiën, D66) in een Kamerbrief. Een motie die hierom vroeg, werd vorige week aangenomen met steun van coalitiepartij VVD.
2 dagen geleden