Kamer roept om actie om burgers te beschermen tegen industrie
DEN HAAG (ANP) - Vooral linkse partijen hebben felle kritiek op demissionair staatssecretaris Vivianne Heijnen (Infrastructuur en Waterstaat). Zij doet wat hen betreft veel te weinig om de gezondheid te beschermen van mensen die rondom zware industrie wonen. Met name haar 'actieagenda' vinden de partijen ondermaats. Ook NSC en VVD willen concretere acties zien van de staatssecretaris.
De Onderzoeksraad voor Veiligheid schreef bijna een jaar geleden dat een betere bescherming tegen de uitstoot van industrie "mogelijk en noodzakelijk" is. Overheden moeten de regels beter inzetten, maar dat bedrijven zich aan de regels houden sluit ook niet uit dat ze gezondheidsschade veroorzaken. Burgers kunnen hun klachten moeilijk kwijt.
Volgens Ines Kostić (PvdD) is het plan van Heijnen een "doorschuifagenda" - "compleet respectloos voor omwonenden". Mpanzu Bamenga (D66) wees erop dat woorden als 'onderzoeken' en 'verkennen' tientallen keren in die brief voorkomen. Geert Gabriëls (GroenLinks-PvdA) riep op tot strengere regels. NSC'er Olger van Dijk wil meer actie zien van de staatssecretaris, en ook VVD-Kamerlid Hester Veltman vindt het belangrijk dat er "resultaten komen".
Gezondheid
Andere Kamerleden toonden zich bezorgd om de gezondheid van mensen die dicht bij industrie wonen, maar wezen ook op het "vestigingsklimaat", oftewel de mogelijkheid dat bedrijven buiten Nederland verdergaan. Dat geldt met name voor Mona Keijzer (BBB), die zei: "werk is ook in het belang van omwonenden."
"Het beeld wordt geschetst dat ik alleen maar onderzoeken doe, maar daar wil ik toch iets tegenover zetten", reageerde Heijnen op de kritiek. "De afgelopen twee jaar is veel gebeurd om stappen te zetten." Ze noemde onder meer een versterking van het stelsel van toezicht en handhaving, en het herzien van Europese regels. De vele onderzoeksopzetten in de agenda zijn volgens haar ook terecht: "goed beleid begint met goed onderzoek".
De Kamerleden waren niet overtuigd. "De staatssecretaris zit er al tweeënhalf jaar", zei Bamenga. "Als we dan een uitstelagenda krijgen, vind ik dat we kritisch mogen zijn." Kostić waardeert de inspanning van Heijnen, maar "we merken er nog niks van". Gabriëls vindt dat de discussie niet gaat over of het kabinet genoeg doet, hij wil vooral de punten uit de actieagenda concreet maken. "Er is niemand die de actieagenda bejubelt." Hij hoopt dat de staatssecretaris openstaat voor voorstellen uit de Kamer daartoe, iets wat zij toezegt.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink is nog bezig met een wetsvoorstel om mensen die illegaal in Nederland verblijven, te kunnen straffen. Dat is onderdeel van drie maatregelen die hij snel wil invoeren om de niet aangenomen asielnoodmaatregelenwet te vervangen. Vrijdag is zijn voorstel voor het ongewenst verklaren van bepaalde mensen wel door de ministerraad gekomen.
10 uur geledenNEW YORK (ANP) - Op internationaal niveau wil asielminister Bart van den Brink vooral benadrukken dat "terugkeer een essentieel onderdeel moet zijn" van migratiebeleid. Die boodschap heeft hij naar eigen zeggen naar voren kunnen brengen op een VN-migratiebijeenkomst in New York.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - "Protesteren doe je niet met bakstenen," zegt asielminister Bart van den Brink naar aanleiding van de vernielingen die zijn aangebracht aan het gemeentehuis in IJsselstein. Dat dit is gebeurd, noemt de CDA'er onacceptabel in een bericht op X.
5 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - De protocollen van Defensie over oefeningen in droge periodes moeten worden aangepast, verwacht Derk Boswijk, de verantwoordelijke staatssecretaris. In Goedemorgen Nederland kon de CDA'er hierover nog geen uitsluitsel geven, omdat onderzoek naar de natuurbranden van deze week nog loopt.
1 week geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland heeft andere landen om hulp gevraagd bij het bestrijden van de verschillende natuurbranden die momenteel woeden, schrijft justitieminister David van Weel (VVD) op X. Hij benadrukt hoe uitzonderlijk deze stap is. "Nederland levert vaak hulp en vraagt nu voor het eerst zelf."
1 week geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland heeft Israël opgeroepen om de veiligheid te waarborgen van Nederlandse opvarenden van de Global Sumud Flotilla. Van die vloot met humanitaire hulp voor Gaza heeft Israël meer dan twintig schepen onderschept. Nederland heeft daarover contact met Israëlische autoriteiten, meldt een woordvoerder van Buitenlandse Zaken na vragen van het ANP.
1 week geledenDEN HAAG (ANP) - "We zorgen ervoor dat er bij elk gezin gewoon drinkwater uit de kraan blijft komen, ook in geval van zoetwatertekorten bij droogte", zegt minister Vincent Karremans (Infrastructuur en Waterstaat, VVD) in een reactie op het donderdag gepubliceerde onderzoek van de Raad voor de leefomgeving en infrastructuur (Rli). Volgens de raad staat de beschikbaarheid van drinkwater op de lange termijn ernstig onder druk.
1 week geleden