Kamer roept om actie om burgers te beschermen tegen industrie
DEN HAAG (ANP) - Vooral linkse partijen hebben felle kritiek op demissionair staatssecretaris Vivianne Heijnen (Infrastructuur en Waterstaat). Zij doet wat hen betreft veel te weinig om de gezondheid te beschermen van mensen die rondom zware industrie wonen. Met name haar 'actieagenda' vinden de partijen ondermaats. Ook NSC en VVD willen concretere acties zien van de staatssecretaris.
De Onderzoeksraad voor Veiligheid schreef bijna een jaar geleden dat een betere bescherming tegen de uitstoot van industrie "mogelijk en noodzakelijk" is. Overheden moeten de regels beter inzetten, maar dat bedrijven zich aan de regels houden sluit ook niet uit dat ze gezondheidsschade veroorzaken. Burgers kunnen hun klachten moeilijk kwijt.
Volgens Ines Kostić (PvdD) is het plan van Heijnen een "doorschuifagenda" - "compleet respectloos voor omwonenden". Mpanzu Bamenga (D66) wees erop dat woorden als 'onderzoeken' en 'verkennen' tientallen keren in die brief voorkomen. Geert Gabriëls (GroenLinks-PvdA) riep op tot strengere regels. NSC'er Olger van Dijk wil meer actie zien van de staatssecretaris, en ook VVD-Kamerlid Hester Veltman vindt het belangrijk dat er "resultaten komen".
Gezondheid
Andere Kamerleden toonden zich bezorgd om de gezondheid van mensen die dicht bij industrie wonen, maar wezen ook op het "vestigingsklimaat", oftewel de mogelijkheid dat bedrijven buiten Nederland verdergaan. Dat geldt met name voor Mona Keijzer (BBB), die zei: "werk is ook in het belang van omwonenden."
"Het beeld wordt geschetst dat ik alleen maar onderzoeken doe, maar daar wil ik toch iets tegenover zetten", reageerde Heijnen op de kritiek. "De afgelopen twee jaar is veel gebeurd om stappen te zetten." Ze noemde onder meer een versterking van het stelsel van toezicht en handhaving, en het herzien van Europese regels. De vele onderzoeksopzetten in de agenda zijn volgens haar ook terecht: "goed beleid begint met goed onderzoek".
De Kamerleden waren niet overtuigd. "De staatssecretaris zit er al tweeënhalf jaar", zei Bamenga. "Als we dan een uitstelagenda krijgen, vind ik dat we kritisch mogen zijn." Kostić waardeert de inspanning van Heijnen, maar "we merken er nog niks van". Gabriëls vindt dat de discussie niet gaat over of het kabinet genoeg doet, hij wil vooral de punten uit de actieagenda concreet maken. "Er is niemand die de actieagenda bejubelt." Hij hoopt dat de staatssecretaris openstaat voor voorstellen uit de Kamer daartoe, iets wat zij toezegt.
Meer uit Politiek
GRONINGEN (ANP) - Het Groningen-gasveld is en blijft gesloten, ook nu de gasprijzen flink stijgen door de oorlog in het Midden-Oosten. Die boodschap heeft de provincie Groningen woensdag gegeven, nadat her en der werd gesuggereerd om toch weer gas te halen uit het Groningenveld. De provincie houdt het kabinet aan de sluiting die in 2024 is vastgelegd, zei gedeputeerde Susan Top na vragen van D66 over de gevolgen van de geopolitieke ontwikkelingen.
5 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Minister van Buitenlandse Zaken Tom Berendsen heeft de Iraanse ambassadeur ontboden vanwege de aanvallen met drones en raketten die het land heeft uitgevoerd op omliggende landen. Dat schrijft de CDA-minister op X. Berendsen noemt daarbij specifiek Cyprus en Turkije.
46 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Socialemediabedrijven TikTok, Meta en Google konden de zorgen van Tweede Kamerleden niet wegnemen tijdens een gesprek over transparantie, mogelijke beïnvloeding en maatregelen die de platforms daartegen nemen. Kamerleden waren meermaals niet tevreden met de antwoorden die ze kregen.
48 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil weten wat er is gebeurd met de 2 miljard euro aan extra steun voor Oekraïne die door het vorige kabinet is toegezegd. Niet alleen de oppositie, maar ook regeringspartijen willen dat weten, bleek woensdag tijdens de behandeling van de begroting van Defensie.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil de komende dagen "meerdere repatriëringsvluchten" mogelijk maken voor Nederlandse reizigers die door de oorlog in Iran gestrand zijn in het Midden-Oosten. Dat meldt minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) in een brief aan de Tweede Kamer. Hij trekt daarbij samen op met luchtvaartmaatschappijen en reisorganisaties. De nadruk komt te liggen op de landen waar de meeste Nederlanders vast zijn komen te zitten, aldus de bewindsman.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet overweegt een marineschip naar de Middellandse Zee te sturen. Frankrijk heeft daarom gevraagd, schrijven minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) en Dilan Yeşilgöz (Defensie, VVD) woensdag in een brief aan de Tweede Kamer.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Eric van der Burg van Koninkrijksrelaties gaat een plan opstellen zodat het kabinet direct kan ingrijpen bij vuilstort Selibon op Bonaire zodra dat mogelijk is. Momenteel moet het bestuurscollege van het eiland de problemen nog aanpakken en mag de regering niet ingrijpen.
8 uur geleden