Kamer reageert verdeeld op EU-akkoord
DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer is verdeeld over de deal die de Europese leiders na een marathonoverleg hebben bereikt over het coronaherstelfonds van 750 miljard euro en de meerjarenbegroting. Dat fonds zal voor 390 miljard euro aan subsidies en 360 miljard aan leningen bestaan.
Die invulling van het fonds voldoet aan de Nederlandse eisen, zegt de VVD. De partij is enthousiast over het akkoord. "Dit is echt een huzarenstukje van Mark Rutte", zegt Kamerlid Aukje de Vries. "We helpen landen, maar alleen met stevige en harde voorwaarden. En we krijgen een extra korting op onze afdrachten. Onze premier ging voorop in de strijd van de verstandige landen en heeft het beste resultaat voor Nederland binnengehaald."
PVV-leider Geert Wilders is juist totaal niet te spreken over de uitkomst van de Europese top. "Rutte is door de knieën gegaan. Toch €390 miljard giften voor Zuid-Europa! EU-begroting + Herstelfonds = 1800 miljard euro. Nederland staat voor 6% aan de lat én garant. Dat is 108 miljard euro! WAANZIN!! Miljarden weggegooid die we in ons eigen land hadden moeten besteden!", laat hij via Twitter weten.
Taboes doorbroken
D66 spreekt van een "historische deal met grote nieuwe stappen in de Europese integratie en een broodnodig steunpakket". Rutte heeft "zijn eigen taboes doorbroken", aldus fractievoorzitter Rob Jetten. Dat de EU geld gaat lenen met garanties van de lidstaten voor het "gigantische noodfonds" is "uitermate verstandig, want de kost gaat voor de baat uit." De onderhandelingen verdienen echter geen schoonheidsprijs, betreurt Jetten. Hij pleit voor een "radicaal andere aanpak".
Kamerlid Mahir Alkaya van de SP zegt ook dat Rutte "is gezwicht in Brussel. Namens Nederland tekent hij voor een megalomaan EU-fonds zo groot als de Nederlandse economie." Volgens de socialist maakt de Europese Commissie misbruik van de crisis om zo meer geld uit te geven. Bovendien was Rutte naar Brussel gegaan "met een duidelijke boodschap: geen gezamenlijke schulden, geen hogere begroting", aldus Alkaya. Dat hij hiermee toch heeft ingestemd gaat in tegen de wil van de Tweede Kamer, zegt hij.
De PvdA is op haar beurt weer positief dat er een akkoord ligt. "Goed dat er eindelijk een akkoord is over een gezamenlijke aanpak van de economische crisis", zegt Kamerlid Lilianne Ploumen. In de begroting staan wel punten waar de partij kritisch op is. Bijvoorbeeld dat er gekort wordt op "de aanpak van grote grensoverschrijdende problemen" als klimaatverandering en migratie.
Meer uit Binnenland
ROTTERDAM (ANP) - De politie heeft drie mannen opgepakt die verdacht worden van betrokkenheid bij de explosie bij een synagoge in Rotterdam en het voorbereiden van een explosie bij een synagoge in Heemstede. Dit meldt het Openbaar Ministerie, dat geen mededelingen doet over de vermoedelijke rol van de nu aangehouden mannen.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil de politie meer mogelijkheden geven om in openbare informatie op sociale media en andere onlineplatforms informatie te verzamelen om verstoringen van de openbare orde te voorkomen. Een wetsvoorstel daartoe is vrijdag door de ministerraad goedgekeurd. Het moet ervoor zorgen dat de politie tijdig kan ingrijpen.
4 uur geledenGRONINGEN (ANP) - Het Instituut Mijnbouwschade Groningen (IMG) heeft afgelopen jaar bijna 640 miljoen euro aan schadevergoedingen uitgekeerd in het aardbevingsgebied, iets minder dan in 2024. Toen keerde het instituut ruim 645 miljoen uit, meer dan het dubbele van het jaar daarvoor.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Raad voor de rechtspraak is zeer kritisch over het wetsvoorstel om gezichtsbedekkende kleding bij demonstraties strafbaar te stellen. De strafbaarstelling staat "op gespannen voet" met het demonstratierecht, stelt de raad.
6 uur geledenOOSTERHOUT (ANP) - De Veiligheidsregio Midden- en West-Brabant is onduidelijk over het aantal slachtoffers van het ongeluk met de gasfles bij een school in Oosterhout. Eerder zei de veiligheidsregio dat er zo'n vijf slachtoffers waren gevallen, later ging het om zeven mensen en nu blijken het er toch weer vijf.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een 18-jarige verdachte uit Rijswijk zit niet langer vast in de zaak over de doodgestoken 16-jarige jongen in Den Hoorn. Het gerechtshof in Den Haag heeft zijn voorarrest opgeheven, omdat er aanwijzingen zijn dat de verdachte uit zelfverdediging heeft gestoken. Dit meldt zijn advocaat Peter Plasman. Het Openbaar Ministerie bevestigt de vrijlating.
7 uur geledenOOSTERHOUT (ANP) - Door het ongeluk met een gasfles bij een praktijkschool aan de Nassaustraat in Oosterhout zijn zeven mensen gewond geraakt, meldt de veiligheidsregio. Het gaat om vier tieners en drie volwassenen. Een van de minderjarigen moest naar het ziekenhuis.
7 uur geleden