Kamer praat over enquête naar 'vermorzelende' fraudeaanpak
DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer gaat in debat over het verslag van de parlementaire-enquêtecommissie over het fraudebeleid van de afgelopen decennia, waardoor volgens de commissie "levens van mensen zijn vermorzeld". Ook de rol van het parlement zal besproken worden. De vraag is of de Tweede Kamer de conclusies onomwonden zal omarmen.
"De overheid heeft mensen hun waardigheid ontnomen en hun bestaanszekerheid", concludeerde de commissie, waarvan nog maar drie leden in de Tweede Kamer zitten. De meest indringende conclusie was volgens de commissie dat een schandaal zoals de toeslagenaffaire morgen weer kan gebeuren als niet wordt ingegrepen.
Dat is voor sommige partijen reden om alle aanbevelingen over te nemen en het rapport te omarmen. Maar het is niet zeker of een motie die dit uitspreekt Kamerbreed wordt aangenomen. Mogelijk komt er een voorstel van de PVV (als grootste partij) waarmee de Kamer alleen uitspreekt de bevindingen te willen betrekken bij toekomstig beleid. Mogelijk dat GroenLinks-PvdA in dat geval alsnog een voorstel indient om de bevindingen en aanbevelingen onomwonden over te nemen.
De enquêtecommissie nam expliciet ook de rol van de Tweede Kamer zelf onder de loep. Kamerleden hebben actief bijgedragen aan snoeihard fraudebeleid, en hebben gefaald in hun wetgevende en controlerende taak, luidde de conclusie. Het "papegaaiencircuit" tussen journalisten en Kamerleden had een aanjagende werking, waar een harde aanpak van (vermeende) fraudeurs uit voortkwam, volgens de commissie. In reactie op het enquêterapport dat in februari uitkwam, keek een deel van de Kamer ook naar zichzelf.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - De deelname van diverse burgemeesters en wethouders aan Nakba-herdenkingen is niet goed gevallen bij Joodse organisaties. Koepelorganisatie Centraal Joods Overleg (CJO) roept na de herdenkingen van afgelopen weekend bestuurders op "zich te onthouden van eenzijdige politieke stellingnames over het Arabisch-Israëlische conflict en zich te richten op waarvoor zij zijn aangesteld: het dienen van alle inwoners van hun gemeente, zonder onderscheid".
2 uur geledenGENÈVE (ANP) - Overheden en andere beleidsmakers in Europa moeten meer doen om de impact van klimaatverandering op de gezondheid te beperken. Een onafhankelijke commissie die vorig jaar in het leven is geroepen door de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) presenteert zondag verschillende aanbevelingen om de politiek en de internationale gemeenschap tot actie aan te zetten.
7 uur geledenPUTTEN (ANP) - Bij een tankstation langs de A28 bij Putten in Gelderland heeft een confrontatie tussen tientallen voetbalsupporters plaatsgevonden. Daarbij is een auto in brand gestoken, meldt een woordvoerder van de politie Oost-Nederland.
7 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De politie heeft twaalf demonstranten opgepakt die een kolenspoor in de Rotterdamse haven onklaar wilden maken. In totaal waren daar ongeveer dertig activisten van Kappen met Kolen, aldus de politie. Ze wilden steentjes onder het spoor vandaan halen. Volgens de politie luisterden de twaalf niet naar de aanwijzingen.
8 uur geledenUTRECHT (ANP) - Op de Universiteit Utrecht zijn vanaf maandag alle systemen weer beschikbaar. Ook de gebouwen zijn weer geopend. De universiteit kampte met problemen na de brand in een datacenter in Almere vorige week donderdag.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Tweede Kamerlid Gidi Markuszower heeft bij een demonstratie in Loosdrecht gesproken over de omstreden term 'omvolking', blijkt uit beelden van Nieuwsuur. In een optocht op 6 mei zei hij: "Maar ja, we worden omvolkt. Het is gewoon zo."
9 uur geledenWENEN (ANP) - De finale van het Eurovisie Songfestival is zaterdag in Nederland door gemiddeld 798.000 mensen bekeken, blijkt uit cijfers van het Nationaal Media Onderzoek (NMO). De uitzending staat daarmee op de derde plek in de top 25 van best bekeken programma's van de dag. De voorbeschouwing werd door 481.000 mensen bekeken en de uitslag van het songfestival door 679.000 mensen. Het best bekeken programma was zaterdag het NOS Journaal van 20.00 uur op NPO 1, met 1.364.000 kijkers.
10 uur geleden