Kamer praat met Rutte over de koloniale oorlog in Indonesië
DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer praat een groot deel van de dag met premier Mark Rutte over de dekolonisatie van Indonesië (1945-1950). Onafhankelijk onderzoek maakte vorig jaar duidelijk dat het Nederlandse leger in die tijd extreem geweld gebruikte in een poging weer de macht te krijgen in zijn kolonie na de Japanse bezetting.
Direct na het verschijnen van het onderzoek maakte premier Rutte zijn "diepe excuses" aan de Indonesiërs. De verantwoordelijkheid voor de misstanden in deze "koloniale oorlog" lag volgens hem op het hoogste niveau.
Uit het onderzoek bleek dat de Nederlandse krijgsmacht in de oorlog stelselmatig en wijdverbreid extreem geweld gebruikte dat veelal onbestraft bleef. De conclusies zijn "hard maar onontkoombaar. Het kabinet onderschrijft de conclusies. We moeten de beschamende feiten onder ogen zien", zei Rutte.
Een meerderheid van de Kamer reageerde destijds positief op de woorden van de premier. Een aantal veteranenorganisaties was teleurgesteld. De veteranen worden collectief op het verdachtenbankje geplaatst, stelde het Nederlands Veteraneninstituut.
GroenLinks wil dat het kabinet zich in het debat uitspreekt dat in de oorlog oorlogsmisdaden zijn gepleegd. Volgens het kabinet is dat niet mogelijk. Wel heeft het eerder aangegeven dat het extreme geweld volgens de huidige definities wel aangemerkt kan worden als oorlogsmisdaad.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De Eerste Kamer is belangrijk voor een nieuwe coalitie, schrijft verkenner Wouter Koolmees (D66) in zijn verslag. Hij ziet dat partijen "ambitieuze plannen" hebben waarvoor "grote wetswijzigingen" moeten worden gedaan. Bovendien maken beoogde investeringen, bijvoorbeeld in defensie, het nodig om te bezuinigen. Dat alles lukt volgens de verkenner alleen als in de Eerste Kamer meerderheden worden gevonden voor die plannen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Jesse Klaver noemt het advies van verkenner Wouter Koolmees om CDA en D66 het voortouw te laten nemen "verstandig". De fractieleider van GroenLinks-PvdA "vertrouwt erop dat het Jetten en Bontenbal lukt inhoudelijk een goede stap vooruit te zetten". Dat schrijft hij op X na het verschijnen van het verslag van de D66-verkenner.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - VVD-leider Dilan Yeşilgöz "waakt voor tijdrovende tussenstappen" in de formatie, schrijft ze op X naar aanleiding van het verslag van verkenner Wouter Koolmees. Ze licht niet toe wat ze daarmee precies bedoelt. Koolmees heeft aanbevolen dat D66 en CDA drie weken met elkaar gaan onderhandelen over een eerste aanzet van een coalitieakkoord. De VVD had daar graag bij aangesloten, schrijft de verkenner in zijn verslag.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - CDA-leider Henri Bontenbal staat naar eigen zeggen te "popelen" om met D66 "naar de inhoud te gaan". De reden waarom verkenner Wouter Koolmees (D66) aanbeveelt dat alleen deze twee partijen beginnen met onderhandelen voor een aanzet van een coalitieakkoord kan de christendemocraat "goed volgen".
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - D66-leider Rob Jetten gaat graag met het CDA aan de slag om te kijken "welke stappen we kunnen zetten" om een positieve agenda te maken. Maar hij ziet wel dat er "een risico" is in deze opzet, omdat niet duidelijk is of de voorstellen op een meerderheid kunnen gaan rekenen. Dat zei Jetten nadat D66-verkenner Wouter Koolmees dinsdagavond zijn advies had gepresenteerd.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Verkenner Wouter Koolmees adviseert dat D66 en CDA drie weken gaan onderhandelen over een "positieve agenda". Daarna kunnen andere partijen een inschatting maken of zij voldoende aanknopingspunten zien om met deze twee partijen verder te praten over een mogelijke coalitie. De verkenner zei dinsdagavond bij de presentatie van zijn verslag dat hij blij is dat D66 en CDA hebben aangegeven bereid te zijn deze gesprekken aan te gaan.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De kabinetsformatie gaat waarschijnlijk voorlopig verder met alleen D66 en CDA aan tafel. De twee partijen moeten de komende drie weken samen proberen verder te komen met een aantal belangrijke onderwerpen. Welke andere partijen daar uiteindelijk bij aansluiten om tot de gewenste meerderheidscoalitie te komen, komt later pas aan de orde.
5 uur geleden