Kamer pint zich niet vast op miljard coronasteun voor Afrika
DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil geen bezuiniging op ontwikkelingshulp, maar een miljard euro extra steun voor Afrika om de coronacrisis daar te bestrijden lijkt er niet te komen. Dat kwam maandag naar voren uit een overleg met minister Sigrid Kaag (Ontwikkelingssamenwerking).
De Adviesraad Internationale Vraagstukken (AIV) kwam op verzoek van de Kamer vorige maand met een spoedadvies. Daarin staat dat er een miljard extra vrijgemaakt moet worden om de gevolgen van het coronavirus in kwetsbare landen aan te pakken.
Regeringspartijen ChristenUnie, CDA, D66 en oppositiepartij SGP vragen het kabinet in een motie het AIV-advies als "leidraad" te gebruiken. "We pinnen ons op dit moment niet vast aan een bedrag", zei Joël Voordewind van de ChristenUnie toen de PvdA om een toelichting vroeg.
Ontwikkelingshulp
De vier partijen keren zich tegen bezuinigingen op ontwikkelingshulp. In de motie wordt het kabinet opgeroepen "een oplossing aan te dragen voor het tegengaan van dreigende vergaande bezuinigingen". Bijna de hele Kamer wil niet dat er gesneden wordt in de hulp aan arme landen.
De coalitie is verdeeld over het AIV-advies, waardoor een kabinetsreactie tot ergernis van de Kamer op zich laat wachten. De VVD wil geen extra geld vrijmaken. "Wij zijn al genereus", verklaarde de liberaal Arne Weverling. Hij wees erop dat Kaag al 100 miljoen heeft vrijgemaakt voor steun aan kwetsbare landen en dat de Europese Commissie ook miljarden heeft gereserveerd om die landen door de crisis te loodsen.
Kaag hangt een bezuiniging boven het hoofd. In het regeerakkoord is afgesproken dat haar begroting is gekoppeld aan het bruto nationaal inkomen. Als dat groeit, stijgt haar budget, maar bij krimp gaat haar begroting omlaag. Door de coronacrisis kan dat weleens oplopen tot een bezuiniging van 1,3 miljard, waarschuwde Voordewind.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - D66-leider Rob Jetten gaat naar de provincie Groningen om te spreken met inwoners van de regio die is getroffen door een aardbeving. "Ik ga er nu heen", zei hij vrijdagmiddag na afloop van een ontmoeting met de informateurs. De premierskandidaat zei dat hij vrijdagochtend al met een aantal bewoners heeft gesproken "die vanmorgen echt met schrik wakker zijn geworden".
47 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Leiders van politieke partijen reageren geschokt op de aardbeving in Groningen donderdagnacht. Op sociale media betuigen zij hun medeleven met de bewoners.
48 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Moerdijk is een plek waar heel veel industrie zit die cruciaal is voor de economie. Dat zegt demissionair minister Sophie Hermans van Klimaat en Groene Groei voorafgaand aan de wekelijkse ministerraad. Het Brabantse dorp moet mogelijk plaats maken voor uitbreiding van industrie en energieproductie. "Er zit een haven die ongelofelijk belangrijk is, ook voor onze energieproductie."
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De onderhandelaars van D66 en CDA en de informateurs van die partijen bespreken vrijdagochtend hoe de komende drie weken van de informatie eruitzien. CDA-leider Henri Bontenbal zei voor het begin van het eerste gesprek dat er vrijdag nog geen inhoudelijke zaken worden besproken.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Rob Jetten (D66) en Henri Bontenbal (CDA) zien vooral nieuwe politiek in de manier waarop de ophef over informateur Hans Wijers en wat hij over VVD-leider Dilan Yeşilgöz en de VVD zou hebben gezegd, is aangepakt. Nadat donderdag bekend was geworden wat Wijers zou hebben gezegd, namen Jetten en Bontenbal direct contact op met Yeşilgöz.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - JA21 blijft bij haar standpunt over de gaswinning in Groningen, ondanks de aardbeving met een kracht van 3.4 donderdagnacht. In de verkiezingscampagne noemde de partij het volstorten van de gasputten "een belachelijke fout". Tegen het ANP zegt partijleider Joost Eerdmans dat de beving volgens hem "opnieuw de urgentie van een daadkrachtige en zorgvuldige aanpak onderstreept".
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Rob Jetten (D66) en Henri Bontenbal (CDA) gaan met VVD-leider Dilan Yeşilgöz in gesprek nadat zij daarom vroeg. Volgens Bontenbal wordt het waarschijnlijk geen inhoudelijk gesprek, maar wordt gesproken over informateur Hans Wijers en wat hij zou hebben gezegd over Yeşilgöz en de VVD.
2 uur geleden