Kamer overwegend positief over plannen van Defensie
DEN HAAG (ANP) - In de Tweede Kamer wordt de nieuwe Defensienota over het algemeen positief ontvangen. Maar vooral de SP en PVV zijn kritisch. Het ministerie van Defensie krijgt de komende jaren miljarden euro's extra en gaat die gebruiken om achterstanden weg te werken.
Vorig jaar in aanloop naar de verkiezingen gaven de meeste partijen al aan meer geld in de krijgsmacht te willen investeren. Het nieuwe kabinet beloofde structureel 3 miljard euro extra. Na de Russische inval in Oekraïne is dat bedrag op verzoek van de Kamer opgehoogd naar 5 miljard euro.
Dat geld gaat naar het ophogen van voorraden en aanschaf van nieuw materieel. Ook gaan de landmacht, luchtmacht en marine nog meer samenwerken met de buurlanden. En er wordt meer ingezet op specialisatie. Capaciteiten waar de strijdkrachten goed in zijn en een meerwaarde hebben voor bondgenoten krijgen extra geld.
Eerst de basis
"Ik ben realistisch. We willen graag meer doen natuurlijk, maar eerst de basis op orde", laat Peter Valstar (VVD) weten. Voor hem kwam het belangrijkste nieuws al een dag eerder met de aankondiging van een nieuwe cao waardoor de lonen van de laagste rangen en schalen met meer dan 20 procent omhoog kunnen gaan.
Volgens CDA'er Derk Boswijk is het geld hard nodig. "Met deze investeringen gaan we de ergste gaten dichten." Alexander Hammelburg (D66) spreekt van een "zeer belangrijke koerswijziging" met meer Europese samenwerking en de inzet op specialismen. Samen zijn we sterker en veiliger, aldus de D66'er.
Duidelijke keuze mist
"De PvdA steunt meer investeringen in onze Defensie, en het is goed dat het kabinet hier werk van gaat maken", zegt Kati Piri. Ze mist wel een duidelijke keuze voor een specialisme en had meer investeringen in de landmacht willen zien. Haar SP-collega Jasper van Dijk is blij met de nieuwe cao, maar vindt 5 miljard extra voor Defensie te veel. "Dit is vooral een feestje voor de wapenindustrie."
Sietse Fritsma van de grootste oppositiepartij PVV ziet verkeerde prioriteiten. Hij wil stoppen met buitenlandse missies en juist minder focus op de EU. JA21 maakt zich ook zorgen over dat laatste. "Verdere opbouw naar een Europees leger vindt JA21 onverstandig en onnodig." De SGP wil vooral dat het kabinet opschiet. "Want anders staan we voor onze orders achter in de rij", aldus Chris Stoffer.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De komst van een extern meldpunt voor buitenlandse intimidatie laat nog lang op zich wachten. "Op dit moment is livegang medio 2028 bij een spoedige wetsbehandeling realistisch", meldt het kabinet maandag aan de Tweede Kamer.
9 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Coalitiepartijen D66, VVD en CDA bieden oppositiepartijen nog geen concrete voorstellen om het belastingplan aan te passen en zo aan een meerderheid te helpen. In het debat over het pakket aan belastingen voor volgend jaar zeiden de partijen af en toe wel dat ze ook niet blij zijn met bepaalde maatregelen, maar ze gingen niet in op alternatieve opties.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Om salmonellabesmetting bij leghennen te bestrijden, wil staatssecretaris Silvio Erkens (Voedselzekerheid, VVD) volgend jaar een vaccinatieverplichting invoeren. De afgelopen jaren is het aantal besmettingen bij kippen met salmonella enteritidis gestegen tot boven de Europese norm van 2 procent.
5 uur geledenLUXEMBURG (ANP) - Nederland staat open voor visarestricties van de EU tegen Russen, zei minister Tom Berendsen (Buitenland) bij aankomst in Luxemburg. Hij laat in het midden voor welke Russen beperkingen moeten gaan gelden. Er wordt gesproken over restricties voor Russische diplomaten, voormalige soldaten en burgers.
10 uur geledenSINGAPORE (ANP) - Max Verstappen heeft de Grote Prijs van Singapore op zijn naam geschreven. De viervoudig wereldkampioen van Red Bull in de Formule 1 leidde van start tot finish en bleef Ferrari-coureur Charles Leclerc uit Monaco en de Italiaan Kimi Antonelli in de Mercedes voor.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken) is kritisch op de deal die de Amerikaanse president Donald Trump heeft gesloten met Rusland over de levering van diesel. De Europese NAVO-bondgenoten proberen juist de economische druk op de Russen op te voeren. "Dan is het niet verstandig om dit soort deals te sluiten", zei de CDA-bewindsman in het televisieprogramma Buitenhof.
1 dag geledenBREDA (ANP) - De algemene ledenvergadering van NSC is zaterdag in chaos geëindigd na het aftreden van het voltallige bestuur. Het partijbestuur en de aanwezige leden werden het al niet eens over de agenda, omdat een aantal kritische moties niet in stemming mocht worden gebracht. Na een korte schorsing liet waarnemend voorzitter Ronald de Bruin weten de situatie "niet meer werkbaar" te vinden.
2 dagen geleden