Kamer overweegt hogere boetes voor verboden tabaksbonussen
.DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer overweegt de boetes voor tabaksbedrijven die verkopers een bonus geven als die veel sigaretten verkopen op te hogen. De bonussen zijn verboden, maar worden volgens de NVWA toch nog uitgekeerd. Volgens CDA-Kamerlid Anne Kuik blijkt daaruit dat de boetes te laag zijn. Een Kamermeerderheid lijkt dat met haar eens te zijn.
De NVWA meldde in december dat gebleken was dat tientallen supermarkten bonussen hadden gekregen van de producenten omdat ze veel tabak hadden verkocht. Dat wordt gezien als een vorm van reclame, omdat via die weg de verkoop van tabak wordt gestimuleerd. Het is daarom niet toegestaan. De bedragen liepen uiteen van tienduizenden euro's tot 2 miljoen, waarbij negen keer 1 miljoen euro of meer werd betaald. Ook tankstations bleken bonussen van duizenden tot honderdduizenden euro's te hebben gekregen. De boete die daartegenover staat, bedraagt voor de eerste overtreding 45.000 euro.
Naarmate bedrijven vaker de fout in gaan, lopen de boetebedragen op. In de wet staat dat er een bekeuring van maximaal 450.000 euro opgelegd kan worden. Het CDA vroeg het kabinet maandag in een motie om het boetebedrag "aanzienlijk te verhogen". Hoeveel precies, wil Kuik aan het kabinet laten. Ze denkt zelf aan een systeem dat afhankelijk is van het uitgekeerde bonusbedrag. Bijvoorbeeld een percentage.
Of er een meerderheid bestaat voor de motie, blijkt volgende week dinsdag bij de stemming. Duidelijk is wel dat het kabinet ervoor openstaat. Demissionair staatssecretaris Paul Blokhuis zei er tijdens het debat geen bezwaar tegen te hebben.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Rob Jetten (D66) noemde zijn eerste debat als minister-president "misschien wel rustig en saai", maar dat is volgens hem "het nieuwe normaal". Jetten zei dat de oppositie en coalitie moesten kijken waar ze elkaar kunnen vinden. In de praktijk werden inhoudelijk nog geen plannen aangepast en werden er nauwelijks deals gesloten tussen oppositie en coalitie.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een meerderheid van de Tweede Kamer heeft voor de motie gestemd met de oproep om het coalitieplan over een verhoging van de AOW-leeftijd te 'verzachten'. De vakbonden en ook oppositiepartijen zoals de SP en GroenLinks-PvdA vonden deze motie niet ver genoeg gaan, omdat zij de voorgestelde stijging van de AOW-leeftijd volledig van tafel willen. Maar de indieners van de motie SGP en Groep Markuszower kregen behalve de coalitiepartijen ook JA21 mee, na het debat van twee dagen over de regeringsverklaring.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil dat de belasting op vermogensrendement wordt aangepast, zodat verliezen in een voorgaand jaar kunnen worden verrekend. Een motie van ChristenUnie en JA21 met die oproep werd aangenomen door een meerderheid van de Kamer. Ook coalitiepartij VVD stemde voor deze aanpassing van de nieuwe vorm van box 3.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Groep Markuszower helpt het minderheidskabinet voorlopig, vicefractievoorzitter Hidde Heutink vindt het nog te vroeg om "voor miljarden te vertimmeren" aan het coalitieakkoord. Het beleid van D66, VVD en CDA blijft intact zolang de oppositie niet eensgezind is in het aanpassen van de kabinetsplannen.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Jesse Klaver is niet onder de indruk van het standpunt dat Rob Jetten (D66) als premier inneemt over de situatie in de Gazastrook. "Dit had Dick Schoof ook kunnen zeggen, zij het dat de heer Jetten dat veel eloquenter doet", aldus de leider van GroenLinks-PvdA bij het debat over de regeringsverklaring.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister-president Rob Jetten (D66) heeft niet expliciet gezegd dat minister van Buitenlandse Handel en zijn partijgenoot Sjoerd Sjoerdsma naar China kan voor handelsmissies. De vraag is relevant, omdat Sjoerdsma in dat land nog op een sanctielijst zou staan. "Hij kan een belangrijke rol vervullen", zei Jetten.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Oekraïne zou volgens een aangenomen motie van de Tweede Kamer dit jaar 2 miljard euro extra steun krijgen. Maar dat gaat niet meer gebeuren, bleek donderdag tijdens het debat over de regeringsverklaring. Het geld is "opgelost" in steun voor de komende jaren, aldus premier Rob Jetten.
7 uur geleden