Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kamer: onderzoek permanent stationeren militairen in Oost-Europa

Kamer: onderzoek permanent stationeren militairen in Oost-Europa

DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil dat het kabinet onderzoek doet naar het permanent stationeren van Nederlandse militairen in het oosten van Europa. Sinds 2017 zijn al Nederlandse militairen in Litouwen, maar die taak wordt uitgevoerd door verschillende eenheden.

Een zeer ruime meerderheid schaarde zich achter de motie van BBB en SGP die oproept tot de verkenning. Volgens de motie is er "een grote behoefte aan een permanente aanwezigheid van bondgenoten in de Baltische staten en Polen om Rusland af te schrikken". Ook is er in Nederland te weinig ruimte om te oefenen.

Duitsland kondigde in december aan een volledige brigade permanent in Litouwen te willen stationeren. Daarvoor moet nog veel gebeuren zoals de bouw van huizen, scholen en infrastructuur. In 2027 moet de brigade volledig operationeel zijn. Het gaat om ongeveer 5000 mannen en vrouwen.

Regionale plannen

De NAVO heeft haar oostflank de afgelopen jaren, vooral na de Russische invasie in Oekraïne, versterkt. De maximaal 350 Nederlandse militairen in Litouwen maken deel uit van de Enhanced Forward Presence-battlegroups van de NAVO. Die staat onder leiding van de Duitsers en is gestationeerd in Rukla.

Of uiteindelijk Nederlandse militairen permanent in het oosten worden gevestigd hangt af van de NAVO. Het bondgenootschap is bezig met de uitwerking van nieuwe regionale plannen. Dat Duitsland al weet dat het troepen blijvend in Litouwen gaat vestigen, komt omdat beide landen daarover een bilateraal akkoord hebben gesloten.

In de Koude Oorlog waren Nederlandse militairen wel permanent in het buitenland gestationeerd. De laatste Nederlandse kazerne in het buitenland lag in het Duitse Seedorf met de 41e Gemechaniseerde Brigade. Die werd in 2006 opgeheven. In Seedorf waren sinds 1963 voortdurend Nederlandse militairen gelegerd.

Meer uit Politiek

Nieuwe minister Volkshuisvesting: nieuwe steden bouwen zal moeten

DEN HAAG (ANP) - Nieuwe steden bouwen "zal moeten" om de woningnood op te lossen, vindt aankomend minister Elanor Boekholt-O'Sullivan (Volkshuisvesting, D66). "We moeten dat niet uitsluiten. We moeten iedereen een thuis geven. Dat is echt heel erg belangrijk", zei ze na haar kennismakingsgesprek met beoogd premier Rob Jetten.

4 minuten geleden
Letschert wil zich als minister eerst richten op cultuur en media

DEN HAAG (ANP) - Rianne Letschert wil zich in het begin van haar ministerschap vooral richten op de cultuursector en op media, om die onderwerpen snel in de vingers te krijgen. De voormalige informateur wordt minister van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap namens D66. "Op beleidsterreinen zit ik er helemaal middenin", zei de voormalige bestuursvoorzitter van de Universiteit Maastricht over het hoger onderwijs en onderzoek.

1 uur geleden
Bertram noemt bereikbare woningen, ov en milieu als prioriteiten

DEN HAAG (ANP) - Bereikbaarheid van nieuwe woningen, goed openbaar vervoer en milieubeleid zijn de drie prioriteiten voor Annet Bertram wanneer ze in het nieuwe kabinet aan de slag gaat als staatssecretaris van Infrastructuur en Waterstaat. Dat zei de kersverse CDA'er na haar kennismakingsgesprek met beoogd premier Rob Jetten. Ze somde daarmee min of meer haar hele aankomende takenpakket op.

3 uur geleden
Van Veldhoven: terugkijkend is overstap lobby niet goed gegaan

DEN HAAG (ANP) - Terugkijkend vindt D66'er Stientje van Veldhoven dat haar eerdere overstap van bewindspersoon naar lobbyist niet goed is gegaan. Dat zei ze woensdag na afloop van haar gesprek met formateur Rob Jetten. "Omdat het toch allerlei vragen opleverde, dat is niet goed voor de politiek," vindt de aankomend minister van Klimaat en Groene Groei.

4 uur geleden
Herbert was verbaasd dat ze is gevraagd voor een ministerspost

DEN HAAG (ANP) - Heleen Herbert was verbaasd dat ze is gevraagd om minister van Economische Zaken te worden, zei ze na afloop van haar gesprek met formateur Rob Jetten. De CDA'er zei dat het "een vraag is waar je onmogelijk ja op kunt zeggen, maar ook onmogelijk nee op kunt zeggen", waarmee ze voormalig onderwijsminister Robbert Dijkgraaf aanhaalde.

4 uur geleden
StemWijzer voor kiezers in 258 gemeenten bij raadsverkiezingen

DEN HAAG (ANP) - In 258 gemeenten is de StemWijzer online gegaan in aanloop naar de gemeenteraadsverkiezingen op 18 maart. De stemhulp is afgestemd op de lokale partijen en onderwerpen die in een gemeente spelen.

9 uur geleden
Burgemeesters bezorgd over verruwing in samenleving en wereld

DEN HAAG (ANP) - Burgemeesters maken zich grote zorgen over verharding en verruwing. Die zien ze in de politiek, in de samenleving en in de wereld. In de aanloop naar de gemeenteraadsverkiezingen, over precies een maand, waarschuwen ze daarvoor in hun toespraken.

10 uur geleden