Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kamer ondervraagt oud-verkenners en oud-voorzitter over Omtzigt

Kamer ondervraagt oud-verkenners en oud-voorzitter over Omtzigt

DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer gaat oud-verkenners Kajsa Ollongren (D66), Annemarie Jorritsma (VVD) en voormalig Tweede Kamervoorzitter Khadija Arib aan de tand voelen over een gesprek dat zij voerden aan het begin van hun verkenning in maart 2021. Daarin zouden de verkenners de positie van (toen nog) CDA-Kamerlid Pieter Omtzigt hebben aangekaart, iets dat ongebruikelijk is in deze fase. Tot nu toe had bovendien alleen VVD-leider en premier Mark Rutte toegegeven dat hij over Omtzigt had gesproken.

In een openbare hoorzitting willen de partijen erachter komen wat er precies is gezegd over Omtzigt, die bij het kabinet bekendstaat als kritisch Kamerlid en binnen het CDA voor spanningen zorgde. Toen Ollongren enkele dagen later per ongeluk werd gefotografeerd met aantekeningen waarop voor Omtzigt "functie elders" stond, brak er grote politieke ophef uit. Het bleek Rutte te zijn geweest die in een gesprek met de verkenners over Omtzigt had gesproken.

In een roemrucht debat op 1 april ging hij flink door het stof. De verkenners meldden daarin niets over hun eigen gesprek met Arib. Daarin zouden ze Omtzigt, die bij kiezers zeer populair was en een vergeefse gooi had gedaan naar het CDA-leiderschap, al als een risico hebben omschreven voor een toekomstig kabinet. Nieuwsuur kwam hier onlangs mee naar buiten. De commissie die de kabinetsformatie heeft geëvalueerd, wist wel van het bewuste gesprek, maar dat was in hun ogen gegaan over de stabiliteit van het CDA. Een stabiel CDA was belangrijk want Rutte had al vaker aangegeven dat zijn VVD graag met het CDA in een nieuwe coalitie verder wilde.

De Kamer wil nu alles weten van de hoofdrolspelers zelf, die hebben aangegeven dat ze bereid zijn nadere vragen te beantwoorden. Als eerste is Jorritsma aan de beurt, die net is afgezwaaid als senator. Dan komt Ollongren, die nu minister van Defensie is. Als laatste zal Arib worden bevraagd. Sommige Kamerleden wilden dat de betrokkenen om beurten werden bevraagd, en buiten de zaal zouden moeten wachten op elkaar, maar dat is niet het geval. De drie zitten gezamenlijk bij het gesprek en worden om beurten drie kwartier bevraagd.

Meer uit Politiek

D66 en CDA betrekken VVD naar verwachting bij formatiegesprekken

DEN HAAG (ANP) - D66 en CDA gaan in de volgende informatieronde in gesprek met de VVD, verwachten meerdere ingewijden rond de formatie zondag in gesprekken met het ANP. Het is niet duidelijk of de onderhandelingen zullen gaan over de optie van een minderheidskabinet.

8 uur geleden
Twee oud-ministers CDA en D66: ga voor minderheidskabinet met VVD

DEN HAAG (ANP) - Voormalig minister Roger van Boxtel (Grote Stedenbeleid, D66) en Cees Veerman (Landbouw, CDA) vinden dat de VVD moet aanschuiven bij D66 en CDA om te praten over een minderheidskabinet. Een meerderheidskabinet met deze drie partijen en GroenLinks-PvdA erbij zien de partijprominenten niet gebeuren, zeiden ze zondagmiddag bij Buitenhof.

15 uur geleden
Kabinet ziet geen acute dreiging voor Aruba, Bonaire en Curaçao

DEN HAAG (ANP) - Er zijn volgens het demissionaire kabinet geen aanwijzingen dat Aruba, Bonaire en Curaçao meegesleept worden in een mogelijk gewapend conflict in de Cariben. De spanning is in de regio hoog opgelopen door Amerikaanse acties tegen vermeende drugsbootjes uit Venezuela.

2 dagen geleden
Ministerraad stemt in met besluit stroomstootverbod veehouderij

DEN HAAG (ANP) - De ministerraad heeft vrijdag ingestemd met het besluit van landbouwminister Femke Wiersma om stroomstootapparatuur in de veehouderij te verbieden. Voordat het besluit formeel van kracht kan worden, moet de Koning het voorstel ondertekenen, een formaliteit.

2 dagen geleden
Heinen optimistisch over oplossing gebruik Russische tegoeden

DEN HAAG (ANP) - Minister Eelco Heinen (Financiën, VVD) is optimistisch dat er een oplossing wordt gevonden voor het gebruik van Russische tegoeden die op rekeningen in België staan. De Europese Commissie wil 90 miljard euro van die tegoeden gebruiken om Oekraïne te helpen.

2 dagen geleden
Tielen: goed dat advies er is om minder vlees te eten

DEN HAAG (ANP) - Het is goed dat experts aanraden om minder vlees te eten, vindt demissionair staatssecretaris Judith Tielen (Preventie, VVD). Stappen om dat advies kracht bij te zetten laat ze aan een volgend kabinet.

2 dagen geleden
Stikstofrekengrens verhogen 'hele klus' voor Wiersma

DEN HAAG (ANP) - Het verhogen van de stikstofgrens is voor demissionair landbouwminister Femke Wiersma "een hele klus". Dat erkende de BBB-minister naar aanleiding van berichten dat invoering hoogst onzeker is. Deze maand moet daar een besluit over vallen. "In de tussentijd ben ik in overleg met de provincies."

2 dagen geleden