Kamer ondervraagt oud-verkenners en oud-voorzitter over Omtzigt
DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer gaat oud-verkenners Kajsa Ollongren (D66), Annemarie Jorritsma (VVD) en voormalig Tweede Kamervoorzitter Khadija Arib aan de tand voelen over een gesprek dat zij voerden aan het begin van hun verkenning in maart 2021. Daarin zouden de verkenners de positie van (toen nog) CDA-Kamerlid Pieter Omtzigt hebben aangekaart, iets dat ongebruikelijk is in deze fase. Tot nu toe had bovendien alleen VVD-leider en premier Mark Rutte toegegeven dat hij over Omtzigt had gesproken.
In een openbare hoorzitting willen de partijen erachter komen wat er precies is gezegd over Omtzigt, die bij het kabinet bekendstaat als kritisch Kamerlid en binnen het CDA voor spanningen zorgde. Toen Ollongren enkele dagen later per ongeluk werd gefotografeerd met aantekeningen waarop voor Omtzigt "functie elders" stond, brak er grote politieke ophef uit. Het bleek Rutte te zijn geweest die in een gesprek met de verkenners over Omtzigt had gesproken.
In een roemrucht debat op 1 april ging hij flink door het stof. De verkenners meldden daarin niets over hun eigen gesprek met Arib. Daarin zouden ze Omtzigt, die bij kiezers zeer populair was en een vergeefse gooi had gedaan naar het CDA-leiderschap, al als een risico hebben omschreven voor een toekomstig kabinet. Nieuwsuur kwam hier onlangs mee naar buiten. De commissie die de kabinetsformatie heeft geëvalueerd, wist wel van het bewuste gesprek, maar dat was in hun ogen gegaan over de stabiliteit van het CDA. Een stabiel CDA was belangrijk want Rutte had al vaker aangegeven dat zijn VVD graag met het CDA in een nieuwe coalitie verder wilde.
De Kamer wil nu alles weten van de hoofdrolspelers zelf, die hebben aangegeven dat ze bereid zijn nadere vragen te beantwoorden. Als eerste is Jorritsma aan de beurt, die net is afgezwaaid als senator. Dan komt Ollongren, die nu minister van Defensie is. Als laatste zal Arib worden bevraagd. Sommige Kamerleden wilden dat de betrokkenen om beurten werden bevraagd, en buiten de zaal zouden moeten wachten op elkaar, maar dat is niet het geval. De drie zitten gezamenlijk bij het gesprek en worden om beurten drie kwartier bevraagd.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Iemand zonder geldige verblijfspapieren moet alleen vrezen voor vervolging als die niet meewerkt aan zijn of haar vertrek. Dat verzekerde asielminister Bart van den Brink (CDA) bij het debat in de Eerste Kamer over twee strenge asielwetten, waarvan de strafbaarstelling van illegaliteit een onderdeel is.
44 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - Premier Rob Jetten wil zich niet te bescheiden opstellen tijdens het besloten diner dat de Amerikaanse president Donald Trump maandag geeft voor het koningspaar en waar Jetten bij aanschuift. Het bezoek komt op een moment dat de relatie tussen de VS en Europa gespannen is.
17 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse blokkade van Iran is "onwenselijk", zegt premier Rob Jetten maandag in een gesprek met het ANP. Maar het is een betere manier om de druk op het bewind in Teheran op te voeren "dan de dreigementen die we eerder hebben gezien" van de Amerikanen.
17 uur geledenDEN HAAG (ANP) - D66 is ook in de Eerste Kamer tegen de asielwetten die nog zijn gemaakt door voormalig asielminister Marjolein Faber (PVV). Daardoor is steun van het CDA nodig om tot een meerderheid te kunnen komen in de Eerste Kamer. Het is nog niet bekend of het CDA de wetten gaat steunen, in de Tweede Kamer deed de partij dat niet.
18 uur geledenDEN HAAG (ANP) - GroenLinks-PvdA staat voortaan als Progressief Nederland (PRO) in de registers voor landelijke en Europese verkiezingen. De Kiesraad heeft geoordeeld dat de nieuwe naam van de fusiepartij voldoet aan de eisen. Dat betekent dat bij nieuwe verkiezingen Progressief Nederland op het stembiljet staat. Ook het nieuwe logo is geregistreerd. Lokale partijen die verwarring vrezen, zijn echter niet van plan hun verzet tegen de nieuwe partijnaam te staken, laat ProVeenendaal desgevraagd weten.
21 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet gaat aan vrouwen die in het verleden gedwongen afstand hebben moeten doen van hun kind excuses aanbieden voor de rol die de overheid daarin heeft gespeeld. Ook de afgestane kinderen krijgen excuses. Dat meldt staatssecretaris Claudia van Bruggen (Rechtsbescherming, D66) aan de Tweede Kamer.
23 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Defensieminister Dilan Yeşilgöz ziet niet voor zich dat Nederland meedoet aan het Amerikaanse plan om scheepvaart van en naar Iran te blokkeren. De Amerikaanse president Donald Trump kondigde de blokkade in de Straat van Hormuz zondag aan, terwijl tot nu toe Iran de zeestraat zelf heeft afgesloten. Blokkeren zou "averechts" werken, zei de VVD-minister in radioprogramma Sven Op 1.
1 dag geleden