Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kamer ondervraagt bewindslieden voor het eerst in hoorzittingen

Kamer ondervraagt bewindslieden voor het eerst in hoorzittingen

DEN HAAG (ANP) - Een primeur in de Tweede Kamer: beoogde bewindslieden worden in hoorzittingen ondervraagd. Kamerleden kunnen vragen stellen over de geschiktheid van de kandidaten die de coalitiepartijen PVV, VVD, NSC en BBB naar voren hebben geschoven als minister of staatssecretaris. Het is voor het eerst dat hoorzittingen worden gehouden, en niet iedereen is even enthousiast.

De linkse oppositiepartijen GroenLinks-PvdA, D66, Partij voor de Dieren, DENK en Volt hebben aangegeven samen op te trekken. Maar CDA, SP, SGP en ChristenUnie zullen geen Kamerleden afvaardigen om de kandidaten te bevragen. Ze vinden hoorzittingen nog voor de beëdiging van het kabinet niet de juiste vorm. De fracties van aanstaande coalitiepartijen zelf zijn wel aanwezig. De vraag is hoe stevig zij erin gaan bij hun eigen bewindspersonen.

Naast een primeur zijn de hoorzittingen ook een experiment. Het moet nog blijken hoeveel de Kamerleden precies te weten komen over de kandidaat-bewindspersonen. Doorvragen kan niet: elke partij mag steeds maar één vraag stellen per ronde.

Per hoorzitting worden de bewindspersonen van één departement bevraagd. Als eerste is het ministerie van Binnenlandse Zaken aan de beurt, met Judith Uitermark (NSC) als beoogd minister en twee beoogde staatssecretarissen: Zsolt Szabó (PVV, Koninkrijksrelaties en Digitalisering) en Eddie van Marum (BBB), die het herstel van het bevingsgebied in Groningen op zich zal nemen. Aanstaand minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening Mona Keijzer (tevens BBB-vicepremier) komt in haar eentje aan bod, omdat er geen andere bewindspersonen zijn op haar nog op te richten ministerie.

Beoogd NSC-minister Eppo Bruins van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap volgt daarop, met zijn staatssecretaris Mariëlle Paul. VVD'er Paul is nu nog demissionair minister, Bruins zat jarenlang namens de ChristenUnie in de Tweede Kamer. De eerste dag van hoorzittingen wordt afgesloten met het ministerie van Sociale Zaken. Naast beoogd minister Eddy van Hijum (ook vicepremier namens NSC), zal Jurgen Nobel (VVD) als aanstaand staatssecretaris worden ondervraagd.

Er zijn vier dagen uitgetrokken voor de hoorzittingen. Beoogd premier Dick Schoof wordt niet op deze manier ondervraagd.

Meer uit Binnenland

Kamer wil deel bezuiniging ontwikkelingshulp ongedaan maken

DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil zeer tegen de zin van het demissionaire kabinet een bezuiniging van 141 miljoen euro terugdraaien op de begroting van staatssecretaris Aukje de Vries (Buitenlandse Handel en Ontwikkelingshulp, VVD). Dat bleek donderdag tijdens de behandeling van de begroting.

13 minuten geleden
Plan in de maak voor ophalen auto's uit garage vlakbij explosie

UTRECHT (ANP) - De Veiligheidsregio Utrecht bekijkt momenteel wanneer mensen hun auto kunnen ophalen bij de parkeergarage aan de Utrechtse Springweg, vlakbij de Visscherssteeg waar donderdag een grote explosie plaatsvond. De veiligheidsregio zegt een plan op te stellen en later met meer informatie te komen.

34 minuten geleden
Brandweer Utrecht: lukt redelijk om bij brandhaard te komen

UTRECHT (ANP) - Het lukt de brandweer in Utrecht "redelijk" om bij de brandhaard te komen in het pand waar donderdagmiddag een explosie was. Een woordvoerder van de veiligheidsregio laat weten dat gebouwen instabiel zijn en scheuren hebben en dat daarom de brand van buitenaf wordt bestreden. Er zijn meerdere panden ingestort.

41 minuten geleden
Meerdere panden ingestort door explosie in centrum Utrecht

UTRECHT (ANP) - Door de explosie in het centrum van Utrecht zijn meerdere panden ingestort, meldt Veiligheidsregio Utrecht donderdagavond in een update. Vier gewonden zijn overgebracht naar het calamiteitenhospitaal van het UMC Utrecht. In de omgeving is veel schade.

45 minuten geleden
Omwonenden brand Utrecht opgevangen in hotel Karel V

UTRECHT (ANP) - Omwonenden die hun huis niet meer in kunnen na de grote explosie en brand in het centrum van Utrecht, worden opgevangen in hotel Karel V. Dat ligt niet ver van de getroffen Visscherssteeg. Een woordvoerster van de gemeente weet niet om hoeveel mensen het gaat.

1 uur geleden
Burgemeester maakt zich zorgen over gewonden bij explosie Utrecht

UTRECHT (ANP) - Burgemeester Sharon Dijksma is geraakt door de explosie en brand in het centrum van Utrecht en maakt zich zorgen over de mensen die gewond zijn geraakt. Dat zegt ze donderdagmiddag vlakbij de Visscherssteeg, waar de brand nog altijd woedt. Volgens Veiligheidsregio Utrecht gaat het om zeker vier gewonden. Mogelijk liggen er ook mensen onder het puin.

1 uur geleden
Veiligheidsregio: zeker 4 gewonden bij explosie centrum Utrecht

UTRECHT (ANP) - Bij de explosie in het centrum van Utrecht zijn zeker vier mensen gewond geraakt, meldt een woordvoerder van de veiligheidsregio. Eerder sprak hij van zeker één gewonde.

1 uur geleden