Kamer neemt afscheid van excentrieke huishistoricus De Bruyne
DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer heeft afscheid genomen van een SGP-woordvoerder die in veertig jaar uitgroeide tot huishistoricus en troetelbuitenbeentje. Uit zijn geheugen en boekenkast diepte Menno de Bruyne, liefst gekleed als Engelse aristocraat, vaak moeiteloos anekdotes en precedenten op tot lering en vermaak van Kamerleden, medewerkers en journalisten. Het is voor het eerst sinds mensenheugenis dat de Kamer een fractievoorlichter met deze egards uitzwaait.
De 67-jarige De Bruyne begon in 1984 als voorlichter voor de SGP in de Tweede Kamer, in een tijd dat zulke woordvoerders nog geen gemeengoed waren. Met de kleine, strenggereformeerde oppositiepartij stond hij doorgaans aan de zijlijn, maar met zijn kennis, observaties en voor de SGP onkarakteristieke lichtvoetigheid won de vraagbaak door de jaren heen aan gezag. Zijn liefde voor de politieke geschiedenis, het parlementaire werk en vooral het Binnenhof, bracht hij onvermoeibaar over op de talloze bezoekers die hij rondleidde in de eeuwenoude gebouwen van het Haagse machtscentrum. De Bruyne kreeg ook voor elkaar dat de Kamer de herinnering aan Gerrit Kastein levend houdt, een verzetsstrijder die zich vanuit het Kamergebouw met een fatale sprong opofferde voor kompanen.
Dat de Kamer en dus ook De Bruyne het Binnenhof moesten verlaten voor een jarenlange verbouwing, deed hem pijn. De man van de tweedjasjes en geruite pet miste de geschiedenis in het betonnen gebouw waar de Kamer tijdelijk zijn intrek heeft genomen. Ver voor de terugkeer naar het Binnenhof laat hij de Kamer nu achter zich en gaat met pensioen.
'Stijlicoon'
Kamervoorzitter Martin Bosma roemde De Bruyne dinsdagmiddag als "wandelende encyclopedie" en "omgevallen boekenkast inzake de Staten-Generaal". Én als "stijlicoon, zo weggelopen uit het Britse parlement".
Het afscheid "doet me wel wat", erkent De Bruyne met kenmerkend understatement. Voorheen schonk de Kamer alleen aan het vertrek van Kamerleden en van een enkele griffier aandacht in de grote vergaderzaal.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten heeft de Venezolaanse oppositieleider en Nobelprijswinnaar María Corina Machado ontvangen op zijn ministerie. Zij won vorig jaar de Nobelprijs voor de Vrede.
17 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De PVV geeft geen steun aan de reparatiewet die in de Eerste Kamer nodig is voor een meerderheid voor de asielplannen van het vorige kabinet. Dat schrijft PVV-senator Alexander van Hattem op X. De 'reparatie' was bedoeld om een van de twee asielwetten van voormalig PVV-minister Marjolein Faber minder streng te maken voor wie hulp biedt aan mensen die hier illegaal verblijven. Maar daar wil de PVV-fractie in de senaat niet aan, aldus Van Hattem.
17 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) heeft dinsdag met zijn Amerikaanse collega Marco Rubio gesproken over de inzet van een aantal Europese en Aziatische landen om de Straat van Hormuz te beschermen. Daarbij is wel benadrukt dat er eerst een einde aan de vijandelijkheden moet komen, zei Berendsen na afloop van het gesprek tegen media.
1 dag geledenLONDEN (ANP) - Premier Rob Jetten (D66) wil nog niets zeggen over mogelijke maatregelen die het kabinet voorbereidt om de gevolgen van de oorlog in Iran voor Nederlanders te verzachten. Er lijken maatregelen voor honderden miljoenen euro's te worden voorbereid, maar Jetten zei dat de plannen eerst nog besproken moeten worden in de ministerraad.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Minister David van Weel van Justitie en Veiligheid heeft geschrokken gereageerd op het nieuws dat een man in een elektrische rolstoel in Utrecht in brand is gestoken. "Dit gaat alle grenzen over."
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het CDA "gaat rustig kauwen" op de asielwetten waar de Eerste Kamer maandag en dinsdag over heeft gedebatteerd. De partij bezit de sleutel tot een meerderheid voor de wetten, maar senator Madeleine van Toorenburg wilde dinsdag nog niet prijsgeven of haar fractie voor gaat stemmen. De stemming is volgende week.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet lijkt bereid honderden miljoenen euro's uit te trekken voor maatregelen om de gevolgen van de oorlog in Iran voor burgers en bedrijven te verzachten. Hoeveel precies, is volgens ingewijden nog niet te zeggen omdat het pakket nog "volop in beweging" is.
1 dag geleden