
Kamer: Nederland moet in Europa voorop lopen tegen Iran
DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer vindt dat Nederland in Europa het voortouw moet nemen bij maatregelen tegen de machthebbers in Iran. Europa zou moeten optrekken met de Verenigde Staten "en andere landen in de vrije wereld", schrijven de leiders van tien partijen in een opiniestuk in de Volkskrant. "We kunnen met alle landen samenwerken en de dialoog zoeken, maar we staan op als mensen en hun rechten, hun vrijheid en hun leven op het spel staan."
Het artikel volgt op een motie in de Kamer om de Iraanse Revolutionaire Garde op de lijst van terroristische organisaties te plaatsen, waar alleen Forum voor Democratie tegen stemde. Het opiniestuk is getekend door de fractievoorzitters van de coalitiepartijen (VVD, D66, CDA en ChristenUnie) en PvdA, SP, GroenLinks, Denk, JA21 en SGP.
"Miljoenen Iraanse vrouwen en mannen willen vrijheid, strijden voor die vrijheid en doen dat met gevaar voor eigen leven", schrijven de fractievoorzitters. Ze vinden daarom dat die steun verdienen. "Het Iraanse regime treedt universele mensenrechten met voeten en vormt met zijn militaire activiteiten ook een dreiging voor de internationale veiligheid. Daarom moeten we grotere druk uitoefenen op dit regime."
Terreurorganisatie
De partijen vinden dat Nederland in de EU het voorstel moet indienen om de Revolutionaire Garde op de lijst van terroristische organisaties te plaatsen. Ook pleiten ze voor sancties tegen "specifieke personen uit het Iraanse regime en hun naaste familieleden", zoals eerder is gebeurd met machtige Russen. "Zo voorkomen we dat zij in Iran vrijheden kunnen schenden om vervolgens hier van onze vrijheden te komen genieten aan bijvoorbeeld onze universiteiten. En zo beschermen we Iraniërs hier, dat zij hier niet zomaar met (familieleden van) hun onderdrukkers uit Iran worden geconfronteerd."
De partijen pleiten ook voor betere handhaving van sancties, onder meer door de informatiedeling te verbeteren en landen te bestraffen als ze Iraniërs helpen om sancties te ontduiken. De veiligheidsdiensten zouden bedrijven beter moeten informeren "zodat een ondernemer ook te weten kan komen of een bedrijf in Dubai eigenlijk een Iraans bedrijf is dat de sancties omzeilt". Daarnaast moeten Iraniërs in Europa beter beschermd worden tegen bedreiging en intimidatie van de Iraanse regering.
Meer uit Binnenland
LOCHEM (ANP) - Een nieuwe brug bij het Gelderse Lochem ligt na een dag op zijn "definitieve plaats", meldt bouwbedrijf BAM, dat vrijdagavond aan de klus begon. Het gaat om de bijna 140 meter lange en 25 meter hoge Nettelhorsterbrug die over het Twentekanaal is geplaatst.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Sinds de persconferentie van de Amsterdamse driehoek van vrijdagavond, kan de politie nog geen update geven over ontwikkelingen in de zaak-Lisa. Dat komt vooral doordat de verdachte, een 22-jarige asielzoeker, in volledige beperkingen zit, legt een woordvoerster uit. Dat houdt in dat de man alleen contact mag hebben met zijn advocaat.
13 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Op de kades in Amsterdam komt de stroom bezoekers op gang voor de vierde dag van SAIL. Bij sommige schepen staat alweer een flinke rij. De organisatie houdt er rekening mee dat zaterdag de drukste dag wordt. "Een echte familiedag", zegt de woordvoerder.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Binnen 19 uur is er 20.000 euro ingezameld om langs Nederlandse snelwegen de boodschap 'Wij eisen de nacht op, laat vrouwen veilig thuiskomen' te tonen. Initiatiefneemster Danique de Jong wil die tekst "zo snel mogelijk overal in Nederland" op snelwegmasten zien.
16 uur geledenISTANBUL (ANP) - In de Turkse stad Istanbul zijn twee Nederlandse broers van 15 en 17 jaar overleden in hun hotel. Dat bevestigt een woordvoerder van Buitenlandse Zaken na berichtgeving in het AD en Turkse media. De vader van de jongens ligt in het ziekenhuis.
16 uur geledenZANDVOORT (ANP) - Zandvoort rekent komende week op duizenden extra bezoekers vergeleken met eerdere edities van het Formule 1-weekend. Met een uitgebreider programma wil de stichting Zandvoort Beyond ervoor zorgen dat rond de raceactiviteiten op het circuit meer mensen in het centrum van de Noord-Hollandse kustplaats zullen zijn. "Overdag liep er andere jaren alleen een verdwaalde toerist in het dorp, ik ben ervan overtuigd dat het nu veel drukker wordt", zegt directeur Rob Langenberg van Zandvoort Beyond.
18 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - In Amsterdam zijn vier mensen uit een woning gered die vol was komen te staan met rook door een brand. De brand brak vrijdagavond laat uit op de eerste etage van een gebouw aan de J.J. Viottastraat in het Museumkwartier. De oorzaak van de brand is niet bekend.
23 uur geleden