Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kamer na debat niks wijzer over mogelijke Russische beïnvloeding

Kamer na debat niks wijzer over mogelijke Russische beïnvloeding

DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil dolgraag opheldering van demissionair minister Hugo de Jonge (Binnenlandse Zaken) over mogelijke Russische beïnvloeding. De bewindsman moet keer op keer wijzen op de geheimhouding rond het werk van de inlichtingendiensten.

Aanleiding voor het debat is een waarschuwing van de Tsjechische geheime dienst BIS dat Rusland politici met geld probeert te beïnvloeden. Volgens Tsjechische media zou het ook gaan om Nederlandse politici en partijen, maar daar heeft De Jonge van de Tsjechen geen informatie over gekregen, liet hij al eerder weten.

Nadat media in Tsjechië hadden bericht dat Nederlandse politici en partijen betrokken waren, waren al snel de ogen gericht op FVD. Die partij van Thierry Baudet staat bekend om haar pro-Russische houding. Baudet ontkent alles en spreekt van "feitenvrij gepraat over roddels en insinuaties" en was daarom niet bij het debat.

Europese verkiezingen

De Jonge zegt door de berichten "bezorgd" te zijn, maar "niet verrast". Hij wijst erop dat al jaren wordt gewaarschuwd voor Russische beïnvloeding. De inlichtingendienst zal al zijn bevoegdheden inzetten als daar aanleiding voor is, bezwoer de minister in het debat dat was aangevraagd door de PVV.

Het kabinet zal de Kamer over de zaak informeren zodra dat kan. "Het voelt ongemakkelijk", zei Pieter Omtzigt van NSC. Hij maakt zich zorgen over de integriteit van de komende Europese verkiezingen. De minister zei het ongemak te snappen, maar hij wil de diensten niet voor de voeten lopen.

Onderzoek

Het debat kent "geen ideale uitkomst, maar dit is het maximaal haalbare", zei PVV-leider Geert Wilders aan het eind van het debat.

Meerdere Kamerleden wilden nog van De Jonge weten of de inlichtingendiensten wellicht meer of andere bevoegdheden nodig hebben om dit soort bedreigingen van de democratie het hoofd te kunnen bieden. De minister zei daar verder over te willen praten bij de aanstaande herziening van de Wet op de inlichtingen- en veiligheidsdiensten (Wiv).

Ook de Kamer zelf moet zich beter wapenen tegen buitenlandse inmenging, vindt een ruime meerderheid onder aanvoering van GroenLinks-PvdA. Zo moet het mogelijk worden om onafhankelijk onderzoek te laten doen naar ongewenste beïnvloeding van Kamerleden. Het presidium, het dagelijks bestuur van de Tweede Kamer, krijgt een maand om met voorstellen in die richting te komen.

Meer uit Politiek

Karremans heeft geen begrip voor actie XR op A12

DEN HAAG (ANP) - Minister Vincent Karremans (Infrastructuur en Waterstaat, VVD) heeft geen begrip voor de bezetting van een deel van de A12 nabij Utrecht. Het stuk snelweg is zaterdag bezet door klimaatactivisten van XR.

32 minuten geleden
Jetten: Spanje is en blijft volwaardig lid van NAVO

NICOSIA (ANP) - Het is voor alle EU-leiders "heel helder dat Spanje gewoon volwaardig lid is van de NAVO. En dat blijft ook zo", zei premier Rob Jetten vrijdag na de EU-top in Cyprus. In uitgelekte Amerikaanse plannen staat dat de VS dwarse NAVO-bondgenoten wil straffen, door hen bijvoorbeeld te schorsen. In die mails wordt Spanje genoemd.

18 uur geleden
Kabinet ziet geen opties voor exportstop vechthonden naar Israël

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet neemt ondanks een verzoek uit de Tweede Kamer geen maatregelen om te voorkomen dat vechthonden naar Israël worden geëxporteerd. Ministers Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) en Sjoerd Sjoerdsma (Handel, D66) schrijven dat zij het "zeer onwenselijk" vinden dat Israël Nederlandse vechthonden "onrechtmatig" inzet tegen Palestijnen. Maar voor een exportstop is volgens hen in de EU geen draagvlak en een nationaal verbod zou niet uitvoerbaar zijn.

22 uur geleden
Karremans onderzoekt onderscheid fatbikes, uitkomst in najaar

DEN HAAG (ANP) - Onderzoekers kijken de komende maanden hoe de wet onderscheid kan maken tussen fatbikes en andere elektrische fietsen. De resultaten zijn er na de zomer, belooft minister Vincent Karremans (Infrastructuur en Waterstaat, VVD) vrijdag in een brief aan de Tweede Kamer. Verder somt hij vooral plannen op die al bekend waren.

22 uur geleden
Jetten zag verhitte discussie leiders over EU-meerjarenbegroting

NICOSIA (ANP) - De standpunten van de EU-leiders over de nieuwe EU-meerjarenbegroting 2028-2034 liggen volgens premier Rob Jetten nog ver uiteen. "We hebben vandaag een hele uitvoerige en soms ook verhitte discussie gehad over de meerjarenbegroting", zei Jetten voor vertrek uit Cyprus, waar de EU-leiders donderdag en vrijdag bijeen waren voor een informele top.

23 uur geleden
Aartsen draait voorgenomen bezuiniging bijstand terug

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet draait een voorgenomen bezuiniging op de bijstand terug. Het gaat om het actief benaderen van mensen die recht hebben op een uitkering, maar daar nog geen gebruik van maken. Die regeling zou versoberd worden, dat zou zo'n 30 miljoen euro per jaar besparen.

1 dag geleden
Jetten blij met steunpakket Oekraïne en nieuwe sancties Rusland

DEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten vindt het goed dat het Europese steunpakket van 90 miljard euro voor Oekraïne eindelijk is aangenomen. Hij noemt het "een heel belangrijke stap".

2 dagen geleden