Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kamer na debat niks wijzer over mogelijke Russische beïnvloeding

Kamer na debat niks wijzer over mogelijke Russische beïnvloeding

DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil dolgraag opheldering van demissionair minister Hugo de Jonge (Binnenlandse Zaken) over mogelijke Russische beïnvloeding. De bewindsman moet keer op keer wijzen op de geheimhouding rond het werk van de inlichtingendiensten.

Aanleiding voor het debat is een waarschuwing van de Tsjechische geheime dienst BIS dat Rusland politici met geld probeert te beïnvloeden. Volgens Tsjechische media zou het ook gaan om Nederlandse politici en partijen, maar daar heeft De Jonge van de Tsjechen geen informatie over gekregen, liet hij al eerder weten.

Nadat media in Tsjechië hadden bericht dat Nederlandse politici en partijen betrokken waren, waren al snel de ogen gericht op FVD. Die partij van Thierry Baudet staat bekend om haar pro-Russische houding. Baudet ontkent alles en spreekt van "feitenvrij gepraat over roddels en insinuaties" en was daarom niet bij het debat.

Europese verkiezingen

De Jonge zegt door de berichten "bezorgd" te zijn, maar "niet verrast". Hij wijst erop dat al jaren wordt gewaarschuwd voor Russische beïnvloeding. De inlichtingendienst zal al zijn bevoegdheden inzetten als daar aanleiding voor is, bezwoer de minister in het debat dat was aangevraagd door de PVV.

Het kabinet zal de Kamer over de zaak informeren zodra dat kan. "Het voelt ongemakkelijk", zei Pieter Omtzigt van NSC. Hij maakt zich zorgen over de integriteit van de komende Europese verkiezingen. De minister zei het ongemak te snappen, maar hij wil de diensten niet voor de voeten lopen.

Onderzoek

Het debat kent "geen ideale uitkomst, maar dit is het maximaal haalbare", zei PVV-leider Geert Wilders aan het eind van het debat.

Meerdere Kamerleden wilden nog van De Jonge weten of de inlichtingendiensten wellicht meer of andere bevoegdheden nodig hebben om dit soort bedreigingen van de democratie het hoofd te kunnen bieden. De minister zei daar verder over te willen praten bij de aanstaande herziening van de Wet op de inlichtingen- en veiligheidsdiensten (Wiv).

Ook de Kamer zelf moet zich beter wapenen tegen buitenlandse inmenging, vindt een ruime meerderheid onder aanvoering van GroenLinks-PvdA. Zo moet het mogelijk worden om onafhankelijk onderzoek te laten doen naar ongewenste beïnvloeding van Kamerleden. Het presidium, het dagelijks bestuur van de Tweede Kamer, krijgt een maand om met voorstellen in die richting te komen.

Meer uit Politiek

Minister voorziet geen problemen in Ter Apel door migratiepact

DEN HAAG (ANP) - Het levert geen extra problemen op in Ter Apel als het Europese migratiepact volgende week vrijdag van kracht wordt, verwacht asielminister Bart van den Brink. De Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) gebruikt vanaf dan een nieuw systeem en gaat dat voorlopig alleen in Ter Apel gebruiken. Daardoor kunnen aanmeldingen niet meer worden afgehandeld door het asielzoekerscentrum in Budel, dat normaal gesproken enkele tientallen aanmeldingen per dag op zich neemt.

6 uur geleden
Volgende week coronaverhoren met Rutte, Schoof en Koolmees

DEN HAAG (ANP) - Tijdens de verhoren van volgende week moeten Mark Rutte, Dick Schoof en Wouter Koolmees voor de parlementaire enquêtecommissie corona verschijnen. Het is de tweede volle verhoorweek en deze staat in het teken van de organisatie van de corona-aanpak.

6 uur geleden
Boekholt wil gemeenten nu niet aanspreken op huizen statushouders

DEN HAAG (ANP) - Woonminister Elanor Boekholt-O'Sullivan vindt dit niet het goede moment om gemeenten die te weinig statushouders opvangen daarop aan te spreken. Gemeenten huisvesten al jaren veel minder vluchtelingen met verblijfspapieren dan moet van de wet. De D66-bewindsvrouw werkt aan afspraken met de gemeenten hierover. "Het zou echt heel raar zijn als ik dan nu hier hele stevige uitspraken doe."

7 uur geleden
Yeşilgöz: geen link begroting Sjoerdsma en terrorismevoorstel

DEN HAAG (ANP) - Er is geen link tussen het besluit om de begroting van minister Sjoerd Sjoerdsma (Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking, D66) dit jaar bij te plussen en de beslissing om verder te gaan met het wetsvoorstel strafbaarstelling verheerlijking terrorisme. Dat zei vicepremier en VVD-leider Dilan Yeşilgöz vrijdag.

8 uur geleden
Provincies grijpen 'liever niet in' bij huisvesting statushouders

DEN HAAG (ANP) - Hoewel een groot aantal gemeenten al jarenlang te weinig huizen regelt voor vluchtelingen met een verblijfsvergunning, willen provincies "liever niet" ingrijpen. Ze proberen gemeenten zo goed mogelijk te helpen om oplossingen te vinden, zeggen ze in een rondgang door het ANP. Provincies zijn wettelijk verplicht om erop toe te zien dat gemeenten aan hun taken voldoen. Het Rijk bepaalt ieder halfjaar hoeveel statushouders een gemeente moet huisvesten.

9 uur geleden
Aartsen wil komende jaren 75.000 extra asielzoekers aan het werk

DEN HAAG (ANP) - Mensen met een verblijfsvergunning en kansrijke asielzoekers moeten na drie maanden al aan het werk kunnen, vindt minister Thierry Aartsen (Werk en Participatie). In de komende vier jaar moeten 75.000 extra nieuwkomers een betaalde baan hebben, stelt hij zichzelf ten doel.

10 uur geleden
Van Dissel soms 'kriegelig' over hoe specifiek de adviesvraag was

DEN HAAG (ANP) - Als het Outbreak Management Team (OMT) adviesvragen kreeg rondom coronamaatregelen, bijvoorbeeld vanuit het ministerie van Volksgezondheid, waren die soms zo specifiek dat "je je daar kriegelig bij voelde", zei Jaap van Dissel vrijdag. Volgens de toenmalige OMT-voorman was het niet altijd mogelijk dat het team adviesvragen kon beantwoorden.

10 uur geleden