Kamer moet voortaan eerst akkoord gaan met verlenging coronawet
DEN HAAG (ANP) - De volgende keer dat het kabinet besluit de tijdelijke coronawet te verlengen, moet het parlement daar éérst mee akkoord gaan. Nu kunnen de Tweede Kamer en de Eerste Kamer zich er pas achteraf over uitlaten. De Tweede Kamer heeft woensdag een aanpassing van die wet aangenomen, ingediend onder leiding van GroenLinks-Kamerlid Lisa Westerveld. Zij hoopt zo op "democratisch herstel".
Vanwege de crisisbestrijding zat de Tijdelijke wet maatregelen Covid-19 zo in elkaar dat de wet - die de basis legt voor de coronamaatregelen - direct werd verlengd als het kabinet daartoe besloot. Pas daarna werd erover gedebatteerd en gestemd in de Kamer. Maar na bijna twee jaar coronacrisis moet dat anders, vindt zowel de Kamer als het kabinet.
Zorgminister Ernst Kuipers gaf deze week ook al aan begrip te hebben voor "de behoefte om het besluitvormingsproces anders in te richten". Zo krijgt de Kamer ook het belangrijke advies van het Outbreak Management Team (OMT) tegenwoordig vóór de persconferentie, in plaats van erna.
Als een van de Kamers besluit de voorgenomen verlenging van de coronaregels te blokkeren, gaat deze ook niet door. Overigens is dit in de praktijk meestal geen probleem: vaak is een ruime meerderheid van het parlement akkoord met het besluit van het kabinet.
Het gaat vooral om de positie van de Tweede Kamer. De partijen die het zogenoemde amendement indienen, "willen ervoor waken dat regering en parlement zich op een hellend vlak begeven waarbij er steeds minder gewicht wordt toegekend aan het beschermen van grondrechten". De tijdelijke coronawet wordt steeds met drie maanden verlengd.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Minister Dilan Yeşilgöz (Defensie, VVD) heeft de nabestaanden van een Nederlands bombardement op de Noord-Iraakse stad Mosul in 2016 excuses aangeboden. "Daarnaast heb ik, gelet op de uitzonderlijke omstandigheden van dit specifieke geval, besloten de nabestaanden een vrijwillige financiële tegemoetkoming aan te bieden", schrijft ze aan de Tweede Kamer.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De linkse oppositiepartijen SP en Partij voor de Dieren willen net als GroenLinks-PvdA dat oliebedrijven iets inleveren van de overwinsten die zij behalen door de hoge prijzen van olie en gas. Dat geld moet worden gebruikt om huishoudens te compenseren voor de sterk gestegen prijzen aan de pomp.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Tijdens het debat over de economische gevolgen van de oorlog in Iran toonden D66 en het CDA interesse in een plafond voor de prijzen aan de pomp. Partijleider Jesse Klaver (GroenLinks-PvdA) kwam met dat idee en wil grote olie- en gasbedrijven ervoor laten betalen.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De minimale leeftijd waarop mensen vuurwerk mogen afsteken, moet naar 18 jaar, vindt het kabinet. Staatssecretaris Annet Bertram (Infrastructuur en Waterstaat, CDA) sprak in een debat steun uit voor een voorstel van CDA en de Partij voor de Dieren om dat te regelen. "Ik denk dat het verstandig is om dat te doen."
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Tussen de politieagenten aan de ene kant en de korpsleiding en de politiek aan de andere kant is een "vertrouwenskloof", stelde justitieminister David van Weel woensdag bij een debat in de Tweede Kamer. De komende tijd wil de VVD'er zijn best doen om deze te dichten. JA21 en BBB eisten zelfs het vertrek van de korpsleiding. Maar daarin ging Van Weel niet mee.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Na het Europees Hof oordeelt nu ook de Raad van State (RvS) dat de beslistermijn voor het behandelen van asielaanvragen niet verlengd had mogen worden. In 2022 besloot staatssecretaris Eric van der Burg (VVD) de wachttijd van zes maanden te verlengen met nog eens negen maanden, omdat de Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) ver achterliep met de aanvragen.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Judith Tielen (basisonderwijs, VVD) moet 222 basisscholen nog achterstallige personeelskosten betalen. De Raad van State (RvS) bevestigt woensdag een eerdere uitspraak van de rechtbank. Die oordeelde in juni 2024 dat de scholen in totaal circa 250 miljoen euro te weinig kregen over de periode augustus tot en met december 2022.
7 uur geleden