Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kamer: minder afhankelijkheid binnen EU van Zwitsers wapentuig

Kamer: minder afhankelijkheid binnen EU van Zwitsers wapentuig

DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil dat de krijgsmachten in Europa minder afhankelijk worden van de Zwitserse wapenindustrie. De coalitie staat achter een motie van VVD-Kamerlid Jeroen van Wijngaarden waarin wordt opgeroepen om samen met andere landen te kijken of daarvoor initiatieven kunnen worden opgezet.

Europese landen willen graag luchtafweersystemen, tanks en gepantserde voertuigen naar Oekraïne sturen, maar stuiten daarbij op Zwitserland dat daaraan niet wil meewerken. Het land produceert de wapensystemen of de munitie daarvoor, maar staat de leveringen niet toe omdat het land neutraal wil blijven.

De motie roept premier Mark Rutte ook op om de druk op Zwitserland op te voeren om de leveringen van wapens en munitie toch toe te staan. Het land profiteert ook voor zijn eigen veiligheid van de NAVO en Europese defensiesamenwerking, aldus de indieners. "We zijn al in gesprek met Zwitserland en we blijven dat ook doen", zei Rutte hierop.

De motie werd ingediend tijdens een debat ter voorbereiding op de Europese top, die donderdag begint. Woensdag wordt erover gestemd.

Meer uit Politiek

Kabinet praat zaterdag verder met oppositie op Catshuis

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet praat zaterdag verder met de oppositie over het belastingplan, dat meldt een woordvoerder van premier Rob Jetten. Naast de premier zijn vicepremiers Dilan Yeşilgöz en Bart van den Brink en minister Eelco Heinen en staatssecretaris Eelco Eerenberg (Financiën) bij de gesprekken op het Catshuis.

9 minuten geleden
Heerma wil restzetelverdeling voor nu niet aanpassen

DEN HAAG (ANP) - Binnenlandminister Pieter Heerma (CDA) wil voor nu niet verder met een wetsvoorstel dat regelt dat politieke partijen bij decentrale verkiezingen minstens één zetel moeten hebben om kans te maken op een restzetel. De restzetelverdeling geldt al voor de Tweede Kamerverkiezingen, maar zou na de wetswijziging ook tellen voor de verkiezingen van gemeenteraden, provinciale staten, waterschappen en eilandraden.

46 minuten geleden
Afbouw fossiel is prioriteit voor Nederland bij klimaattop

DEN HAAG (ANP) - Het uitfaseren van het gebruik van olie, kolen en gas is voor Nederland een belangrijk thema op de aanstaande VN-klimaattop in Antalya, de COP31 die op 9 november begint. Klimaatminister Stientje van Veldhoven noemt deze "transitie weg van fossiele brandstoffen" in een brief aan de Tweede Kamer een "dwarsdoorsnijdende prioriteit" tijdens de top.

2 uur geleden
Jetten: geen 'stappen terug' op stikstofaanpak en vrouwenrechten

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet is niet bereid "stappen terug" te zetten in de aanpak van het slepende stikstofprobleem, of op "belangrijke verworvenheden voor vrouwenrechten". Dat heeft minister-president Rob Jetten gezegd tijdens de wekelijkse persconferentie na afloop van de ministerraad.

4 uur geleden
Zorgen bij kabinet over grondrechten bij Europese internetregels

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet maakt zich zorgen over grondrechten en de privacy van ouders en kinderen bij de nieuwe Europese regels voor internetgebruik door kinderen. Staatssecretaris Willemijn Aerdts (Digitale Handel en Soevereiniteit) wil er in gesprek met Europese collega's voor zorgen dat de grondrechten en privacy worden gewaarborgd in de nieuwe regels.

5 uur geleden
Kabinet komt nog niet met beloofde uitwerking stikstofplannen

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet komt vrijdagmiddag toch niet met verdere uitwerking van de stikstofplannen. Landbouwminister Jaimi van Essen zou die bekendmaken nadat hij veelvuldig overlegd heeft met onder andere boerenorganisaties. Vrijdagochtend zat hij nog met LTO en NAJK om de tafel, maar na de ministerraad wilde Van Essen "nog de puntjes op de i zetten" en neemt hij nog een paar dagen de tijd.

6 uur geleden
Klaver: kabinet vervult rechtse wensen niet, zelf ook ontevreden

DEN HAAG (ANP) - Volgens PRO-leider Jesse Klaver is het kabinet niet van plan in te gaan op de wensen van drie partijen op de rechterflank om steun voor het belastingplan te krijgen. Maar of het kabinet er met zijn partij en Volt uitkomt, durfde Klaver ook nog niet te zeggen na afloop van een gesprek met het kabinet.

8 uur geleden