Kamer kritisch op wijzigingen jeugdzorg, oppositie wil meer geld
DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer is kritisch over de manier waarop het kabinet de problemen in de jeugdzorg wil aanpakken. De sector is te versnipperd, waardoor kinderen te lang op hulp moeten wachten of niet de juiste hulp of bescherming krijgen. Door de "lappendeken" van instanties, regionale netwerken, gemeenten en zorgaanbieders met allemaal hun eigen taken en verantwoordelijkheden kan het ook grondig mislopen, zoals met het mishandelde pleegmeisje in Vlaardingen, zien partijen.
Zowel kabinet als Kamer vindt dat verbeteringen dringend nodig zijn. Alleen over de manier waarop dit moet gebeuren, verschillen partijen. De oppositie wil er in ieder geval veel geld bij om de gaten die de afgelopen jaren zijn ontstaan op te vullen en grote ingeboekte bezuinigingen te wijzigen. Een motie die hiertoe oproept van Kamerlid Lisa Westerveld (GroenLinks-PvdA) krijgt in ieder geval steun van acht oppositiepartijen. De coalitiepartijen lieten zich hier nog niet over uit tijdens een debat over de wijziging van de jeugdwet woensdagavond.
Westerveld baseert haar motie op de aanbevelingen van een commissie onder leiding van oud-minister Tamara van Ark. Zij onderzocht onlangs wat er terechtkomt van de afspraken uit de zogeheten hervormingsagenda jeugd, die in 2023 tot stand kwam na moeizaam overleg tussen de overheid, de gemeenten, aanbieders van jeugdzorg en jeugdhulpverleners. Volgens Van Ark zijn de maatregelen erin niet voldoende en de bezuinigingen niet haalbaar.
Gemeenten
De basis van de jeugdzorg blijft in de nieuwe wet liggen bij de gemeenten, zoals sinds 2015 is geregeld. De oppositie wees er evenwel op dat lokale overheden het al erg moeilijk hebben met het regelen van jeugdzorg en dat het ze veel geld kost. Daarnaast krijgen ze nog een bezuiniging over zich heen van 2,3 miljard euro in 2026. Daarover dreigen de gemeenten met een rechtszaak.
Het is niet duidelijk of het wetsvoorstel van de staatssecretarissen Vincent Karremans (Jeugd, VVD) en Teun Struycken (Rechtsbescherming, NSC) het gaat halen. Zo vindt NSC-Kamerlid Faith Bruyning "de intentie van de wet goed", maar de wet zelf niet. Ze ziet "veel haken en ogen om het verschil te maken" en wilde nog niet zeggen of haar partij de wet gaat steunen. Om de wet aan te scherpen, hebben partijen 22 amendementen en 24 moties ingediend. Daar wordt volgende week dinsdag over gestemd. Over de wet zelf pas de week erna.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De Blankenburgverbinding levert veel minder geld op dan verwacht. De tunnel die de A20 bij Vlaardingen verbindt met de A15 bij Rozenburg zou dit jaar naar schatting ongeveer 75 miljoen euro opleveren, maar dat bedrag is bijgesteld naar 25 miljoen. Dat bevestigt het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat na berichtgeving door RTL Nieuws.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het gaat niet lukken om per 1 januari 2026 een soepelere stikstofgrens te regelen, zei demissionair landbouwminister Femke Wiersma (BBB) na afloop van de ministerraad. Haar partij wilde graag de waarde verhogen vanaf wanneer een stikstofvergunning nodig is, maar de plannen hiervoor moeten nog verder worden uitgewerkt. Wiersma hoopt dit "zo snel mogelijk" te kunnen doen, maar kan nog niet zeggen wanneer het wel kan.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Luchthaven Schiphol mag nog twee jaar door zonder natuurvergunning. Dat heeft de ministerraad vrijdag besloten. In juni vernietigde de rechtbank in Den Haag de natuurvergunning van de nationale luchthaven, omdat deze niet zorgvuldig was voorbereid en gemotiveerd.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Landbouwminister Femke Wiersma (BBB) geeft gehoor aan een motie van de Tweede Kamer, die haar oproept voorlopig geen regels te versoepelen voor het uitrijden van mest. Wiersma zei dat vrijdag na afloop van de ministerraad.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Demissionair staatssecretaris Koen Becking (voortgezet onderwijs) wil een voldoende voor het vak Nederlands niet verplicht stellen om een middelbare schooldiploma te kunnen halen. De VVD-bewindsman schrijft in een brief aan de Tweede Kamer dat die verplichting ten koste kan gaan van de bredere taalontwikkeling van leerlingen.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Landbouwminister Femke Wiersma wil voorafgaand aan de ministerraad nog niet zeggen wat ze gaat doen met een Kamermotie die haar vraagt verregaande mestplannen te pauzeren. Wel benadrukt zij dat de Kamer "het hoogste orgaan" is in Nederland. "Die kan moties aannemen, en dat is ook gebeurd. Wij gaan in het kabinet kijken hoe we daarmee omgaan."
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Niet het Rijk maar vervoersbedrijf Qbuzz moet beveiliging regelen voor de pendelbus die tussen het azc van Ter Apel en het station van Emmen rijdt, vindt asielminister Mona Keijzer (BBB). Op die buslijn is veel overlast door asielzoekers die geen buskaartje willen betalen, waarna de gemeente besloot die gratis te maken zolang er geen veiligheidsmaatregelen komen.
2 dagen geleden