Kamer keurt handelswijze NCTV af en perkt zijn taken in
DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer veroordeelt de werkwijze van de Nationaal Coördinator Terrorismebestrijding en Veiligheid (NCTV) die jarenlang informatie over personen, politieke partijen en andere organisaties verzamelde, zonder dat daar een wettelijke grondslag voor was. Een motie van DENK-Kamerleden Farid Azarkan en Stephan van Baarle is door een meerderheid van de Kamer aangenomen.
Daarnaast moet wettelijk worden vastgelegd dat de NCTV nooit meer op eigen houtje informatie van personen en organisaties mag verzamelen. Een motie met die strekking van D66, PvdA en DENK is eveneens met een Kamermeerderheid aangenomen. De inlichtingen- en veiligheidsdiensten en de politie doen dit al in het belang van de nationale veiligheid. Daar moet het bij blijven, vindt de Kamer.
De regering moet bovendien excuses maken aan iedereen die ten onrechte door de NCTV is gevolgd, zo heeft de Kamer besloten.
Begin mei werd duidelijk dat onder meer PVV en DENK in geheime rapportages van de NCTV werden gekwalificeerd als polariserend. De fractievoorzitters van beide partijen, Geert Wilders en Azarkan, reageerden laaiend. Minister van Justitie Dilan Yeşilgöz erkende eind mei dat de NCTV nooit dergelijke kwalificaties over politieke partijen had mogen geven.
Meer uit Binnenland
TILBURG (ANP) - Bij een actie in Brabant waaraan bijna tweehonderd agenten meewerkten zijn dinsdagochtend negen aanhoudingen verricht, meldt de politie. De personen worden verdacht van het overtreden van de Opiumwet en zijn tussen de 21 en 29 jaar oud. Ze zijn aangehouden bij invallen in panden in de Brabantse plaatsen Tilburg en Oisterwijk.
4 uur geledenMARMARIS (ANP) - De Nederlandse Cerisa van Kesteren, die deel uitmaakt van de vloot naar Gaza, meldt een nieuwe onderschepping door Israël. "Interceptie is begonnen! Boot voor ons is nu aan de beurt", liet ze rond 13.15 uur Nederlandse tijd weten. Kort daarop kwamen berichten aan haar niet meer aan. Young European Greens meldt inmiddels de "ontvoering door Israël" van Van Kesteren.
4 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft dinsdag een gevangenisstraf van 24 jaar geëist tegen de 58-jarige René F. uit Schiedam voor het medeplegen van de moord op ggz-directeur Rob Zweekhorst. De dood van de ggz-directeur staat te boek als een vergismoord.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De klimaatzaak van Milieudefensie tegen Shell nadert zijn ontknoping. De milieuorganisatie en het grote olie- en gasbedrijf treffen elkaar vrijdag voor de Hoge Raad, die het laatste oordeel in de zaak velt. De eisers blijven hopen dat Shell een concreet percentage krijgt opgelegd waarmee het de uitstoot van broeikasgassen die het veroorzaakt moet verminderen.
6 uur geledenMAASTRICHT (ANP) - In een aantal filialen van supermarktketen Lidl in Brabant en Limburg zijn maandag verdovende middelen aangetroffen tussen partijen fruit. Dit fruit was verpakt in grote dozen. De dozen zijn allemaal afkomstig uit hetzelfde distributiecentrum van de supermarktketen.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De rechtbank in Amsterdam heeft dinsdag de Amerikaanse straf van de 81-jarige Jaitsen Singh omgezet naar een levenslange celstraf in Nederland. Singh kreeg in 1986 in de Verenigde Staten, waar hij destijds woonde, 56 jaar tot levenslang voor de moord op zijn vrouw en stiefdochter en de uitlokking daarvan.
6 uur geledenGRONINGEN (ANP) - Het Openbaar Ministerie stelt dat tbs'er Malek F. (39) volledig ontoerekeningsvatbaar was toen hij op 6 april vorig jaar een medepatiënt in de Groningse Mesdagkliniek neerstak. De officier van justitie heeft de rechtbank daarom gevraagd de verdachte te ontslaan van rechtsvervolging en om voortzetting van de eerder opgelegde tbs-maatregel.
7 uur geleden