Kamer is het zat dat politie 'wegsleepdienst' XR is
DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer heeft geen goed woord over voor de demonstraties van actiegroep Extinction Rebellion (XR) op snelwegen. De politie wordt daarbij ingezet als "wegsleepdienst", zeiden onder meer BBB, SGP en JA21. Andere partijen als CDA, ChristenUnie en SP vinden het niet te verkroppen dat wijkagenten voor deze demonstraties worden ingezet, waardoor hun werk in de wijken blijft liggen, zo werd woensdag duidelijk tijdens het begrotingsdebat van het ministerie van Justitie en Veiligheid.
"De politie wil geen wegsleepdienst zijn en zeker niet als dat ten koste gaat van andere belangrijke taken" zei onder anderen BBB-Kamerlid Lilian Helder. "Het inzetten van bakken aan politiecapaciteit" bij "verboden demonstraties" noemde CDA-Kamerlid Derk Boswijk onacceptabel, waarbij hij ook doelde op de recente boerenprotesten. "De een met een potje lijm in de hand en de ander met een trekker onder zijn kont misbruikt het recht van demonstratie."
Grote ontevredenheid in de Tweede Kamer is er ook over het feit dat het Openbaar Ministerie (OM) demonstranten, zoals die van XR, niet vervolgt. Marjolein Faber (PVV) noemt het een "schoffering voor politie, marechaussee en goedwillende burgers" dat het afgelopen weekeinde weer zo'n duizend mensen zonder boete naar huis zijn gestuurd. VVD-Kamerlid Ingrid Michon vindt dat de politie ter plekke boetes moet kunnen uitschrijven.
Woensdagochtend is afgesproken dat politie en het OM sneller en directer gaan optreden tegen actievoerders die de wet overtreden. Dat kan het ter plekke beboeten zijn. Als niet direct kan worden opgetreden, worden zij achteraf beboet en vervolgd, zo is afgesproken tijdens een spoedoverleg van demissionair minister Dilan Yeşilgöz met het OM en de politie. Dat overleg ging onder meer over de boerenprotestacties van de afgelopen dagen en de snelwegblokkades door XR.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet houdt vast aan zijn besluit om rapper Ye niet de toegang tot het land te weigeren. Dat laat het ministerie van Asiel en Migratie weten in reactie op het besluit van het Centraal Joods Overleg (CJO) om hierover naar de rechter te stappen. De organisatie eist een inreisverbod voor de artiest die ook bekend is als Kanye West.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Regels rond het vuurwerkverbod dat de aankomende jaarwisseling van kracht moet zijn, moeten worden aangescherpt, adviseert de Raad van State. In een kritisch advies zet de hoge wetgevingsadviseur vraagtekens bij de keuze van het kabinet om uitzonderingen op het verbod laagdrempelig te maken. Die keuze staat "op gespannen voet" met het doel van de wet, een veilig oud en nieuw.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Hans Vijlbrief gaat deze week langs bij oppositiepartijen om te praten over afspraken over de toekomst van de sociale zekerheid. Dat zei de minister van Sociale Zaken (D66) zondag bij Buitenhof. Hij noemde onder andere Progressief Nederland, nu nog als GroenLinks-PvdA in de Tweede Kamer, en JA21 als partijen waar hij mee wil praten.
1 dag geledenNIEUWEGEIN (ANP) - De SGP wil dat bij verdeling en opvang van asielzoekers de "culturele en religieuze afstand tot onze samenleving" meeweegt. Dat zegt partijleider Chris Stoffer op een bijeenkomst van de orthodox-christelijke partij in Nieuwegein. De SGP noemt het huidige asielbeleid onhoudbaar en vindt dat dit strenger moet.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - De parlementaire enquête over corona gaat volgende week verder met openbare verhoren van toenmalig Tweede Kamervoorzitter Khadija Arib, Jaap van Dissel en Pieter-Jaap Aalbersberg. De week staat in het teken van het begin van de pandemie.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Ook premier Rob Jetten schrok van de bedragen die sommige ministeries betaalden voor het inhuren van privéjets, die bewindslieden nodig hadden voor werkreizen. Volgens RTL besteedde de Rijksoverheid de afgelopen vijf jaar bijna 2 miljoen euro aan privévluchten. Vooral het ministerie van Defensie trok hier vaak geld voor uit.
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Het plan van de Israëlische premier Benjamin Netanyahu om een groter deel van de Gazastrook te bezetten is "uitermate zorgelijk", zegt minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA). Het past volgens hem niet binnen de afspraken die zijn gemaakt over het staakt-het-vuren.
3 dagen geleden