Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kamer houdt veel zorgen over prijsplafond, maar gaat toch akkoord

Kamer houdt veel zorgen over prijsplafond, maar gaat toch akkoord

DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer houdt veel zorgen en vragen over het prijsplafond voor stroom en gas dat in januari in werking zal treden. Het is "niet de meest briljante regeling ooit door de overheid bedacht", erkende Henri Bontenbal (CDA). Desondanks steunt een meerderheid de regeling.

De Kamer kreeg pas deze week het 89 pagina's tellende voorstel. De Raad van State wordt niet zoals normaal om advies gevraagd. SP, PVV en Kamerlid Omtzigt zijn het meest kritisch over het plan dat onder grote druk tot stand kwam. Omtzigt noemt het prijsplafond de "privatisering van de sociale zekerheid".

Maar ook voorstanders (naast de coalitiepartijen onder meer de PvdA en GroenLinks) zijn zeker niet gerust over dit "onwijs complexe dossier". Ze zijn bang dat bedrijven toch flinke overwinsten gaan maken. Verder maken ze zich zorgen over het toezicht en de controle op de regeling. Ze pleiten in dat kader voor een grotere rol voor de ACM.

Volgens minister Rob Jetten (Klimaat en Energie) wordt "diep in de boeken gekeken" van energieleveranciers om te voorkomen dat ze overwinsten maken. Bij de winstmarge wordt gekeken naar de laatste vier jaren waarbij het slechtste jaar mag worden weggestreept. Dat valt niet bij alle partijen goed.

Die vier jaar geven een representatief beeld van de winst, aldus de minister. Dat het slechtste jaar niet meetelt, komt omdat er jaren zijn geweest waarbij niet gesproken kan worden van een reguliere bedrijfsvoering onder meer door corona en de oorlog en Oekraïne. De antwoorden stelden PvdA en VVD niet echt tevreden.

In regeling zit een knip, namelijk voor en na de jaarafrekening die een klant ontvangt. Daardoor kan een deel van de mensen niet volledig profiteren van het prijsplafond. Volgens Jetten zal 95 procent van de huishoudens hier geen last hebben. Toch wil een meerderheid van de Kamer dat de minister gaat kijken of hier iets aan gedaan kan worden.

Het stoort de Kamer ook dat de regeling voor blokaansluiting er nog niet is. Jetten belooft die vrijdag naar de Kamer te sturen. Het gaat om 700.000 huishoudens die een gas-, warmte- of stroomaansluiting delen, zoals flats of studentenhuizen. Hun tegemoetkoming komt niet in januari, maar zal wel met terugwerkende kracht toegepast worden.

Het prijsplafond gaat gelden voor gasverbruik tot 1200 kuub en stroomverbruik tot 2900 kWh. Het gaat een jaar gelden en gaat volgens de huidige schatting meer dan 11 miljard euro kosten. Dat kan veel meer worden. Eerder stelde het kabinet dat het 23 miljard kan kosten en mogelijk zelfs 40 miljard. In het voorjaar wordt meer duidelijk, beloofde Jetten.

Uiteindelijk gaat de Kamer akkoord met de subsidieregeling die volgens D66 "verre van ideaal" is. Dat vindt ook de VVD. "Het is een onvolmaakt voorstel", concludeerde Silvio Erkens (VVD). Tom van der Lee (GroenLinks) noemt het een "noodverband dat vrij grof is, maar hier zullen we het mee moeten doen".

Meer uit Binnenland

Van den Brink tevreden met EU-akkoord over terugkeerhubs

DEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink noemt het "goed nieuws" dat er in de Europese Unie een onderhandelingsakkoord is om asielzoekers die niet mogen blijven terug te sturen. Het Europees Parlement, de EU-lidstaten en de Europese Commissie bereikten maandagavond een akkoord over een nieuwe terugkeerregeling.

5 uur geleden
Dode en twee gewonden door steekincident in Heerhugowaard

HEERHUGOWAARD (ANP) - Bij een steekincident bij een bedrijf in Heerhugowaard zijn een dode en twee gewonden gevallen, meldt de politie. Rond 19.35 uur kreeg de politie een melding van een steekpartij en zette vervolgens de omgeving af voor een grote actie. De politie heeft nog niemand aangehouden en roept getuigen op zich te melden.

6 uur geleden
Politie: agent wist bij aanhouding niet dat vrouw zwanger was

ZEIST (ANP) - De politieagent die tijdens de veelbesproken aanhouding in het asielzoekerscentrum in Zeist een vrouw naar de grond trok, wist volgens de politie niet dat zij zwanger was. "Hij geeft aan dat hij anders had gehandeld als dit wel zo was geweest", meldt de politie, die aanvullende informatie over het voorval deelt op haar website.

7 uur geleden
Eerste Gazanen met visum onderweg naar Nederland

DEN HAAG (ANP) - De eerste twee van bijna vijftig Palestijnen uit Gaza met een studie- of werkvisum zijn onderweg naar Nederland. Dat bevestigt het ministerie van Buitenlandse Zaken na berichtgeving van de NOS. Wanneer de rest van de groep mag vertrekken, is nog niet duidelijk.

10 uur geleden
Asielzoekers Ter Apel komende nachten opgevangen in 2e Exloërmond

2E EXLOËRMOND (ANP) - Nog altijd is er geen structurele opvangplek gevonden voor asielzoekers die niet bij het azc in Ter Apel terechtkunnen. Wel kunnen zij de komende drie nachten naar het Drentse 2e Exloërmond. De gemeente Borger-Odoorn, waar het dorp onder valt, heeft de sporthal Hunsowhal voorzien van 150 slaapplekken.

11 uur geleden
Nederland zet komende zes maanden geen mensen uit naar Libanon

DEN HAAG (ANP) - Nederland zet in ieder geval het komende halfjaar geen mensen uit naar Libanon, vanwege de Israëlische inval in het land. Minister Bart van den Brink (Asiel en Migratie) schrijft in een brief aan de Tweede Kamer dat er de komende zes maanden geen besluit wordt genomen over verblijfsvergunningen voor Libanezen.

11 uur geleden
Defensie: eens worden met Rekenkamer over onderbouwing inkoop

DEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Defensie wil het eens worden met de Algemene Rekenkamer over de onderbouwing van uitgaven voor de uitbreiding van Defensie. De Algemene Rekenkamer concludeerde op Verantwoordingsdag dat Defensie risico's neemt door niet bij alle uitgaven een aanbestedingsprocedure te gebruiken.

11 uur geleden