Kamer houdt veel zorgen over prijsplafond, maar gaat toch akkoord
DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer houdt veel zorgen en vragen over het prijsplafond voor stroom en gas dat in januari in werking zal treden. Het is "niet de meest briljante regeling ooit door de overheid bedacht", erkende Henri Bontenbal (CDA). Desondanks steunt een meerderheid de regeling.
De Kamer kreeg pas deze week het 89 pagina's tellende voorstel. De Raad van State wordt niet zoals normaal om advies gevraagd. SP, PVV en Kamerlid Omtzigt zijn het meest kritisch over het plan dat onder grote druk tot stand kwam. Omtzigt noemt het prijsplafond de "privatisering van de sociale zekerheid".
Maar ook voorstanders (naast de coalitiepartijen onder meer de PvdA en GroenLinks) zijn zeker niet gerust over dit "onwijs complexe dossier". Ze zijn bang dat bedrijven toch flinke overwinsten gaan maken. Verder maken ze zich zorgen over het toezicht en de controle op de regeling. Ze pleiten in dat kader voor een grotere rol voor de ACM.
Volgens minister Rob Jetten (Klimaat en Energie) wordt "diep in de boeken gekeken" van energieleveranciers om te voorkomen dat ze overwinsten maken. Bij de winstmarge wordt gekeken naar de laatste vier jaren waarbij het slechtste jaar mag worden weggestreept. Dat valt niet bij alle partijen goed.
Die vier jaar geven een representatief beeld van de winst, aldus de minister. Dat het slechtste jaar niet meetelt, komt omdat er jaren zijn geweest waarbij niet gesproken kan worden van een reguliere bedrijfsvoering onder meer door corona en de oorlog en Oekraïne. De antwoorden stelden PvdA en VVD niet echt tevreden.
In regeling zit een knip, namelijk voor en na de jaarafrekening die een klant ontvangt. Daardoor kan een deel van de mensen niet volledig profiteren van het prijsplafond. Volgens Jetten zal 95 procent van de huishoudens hier geen last hebben. Toch wil een meerderheid van de Kamer dat de minister gaat kijken of hier iets aan gedaan kan worden.
Het stoort de Kamer ook dat de regeling voor blokaansluiting er nog niet is. Jetten belooft die vrijdag naar de Kamer te sturen. Het gaat om 700.000 huishoudens die een gas-, warmte- of stroomaansluiting delen, zoals flats of studentenhuizen. Hun tegemoetkoming komt niet in januari, maar zal wel met terugwerkende kracht toegepast worden.
Het prijsplafond gaat gelden voor gasverbruik tot 1200 kuub en stroomverbruik tot 2900 kWh. Het gaat een jaar gelden en gaat volgens de huidige schatting meer dan 11 miljard euro kosten. Dat kan veel meer worden. Eerder stelde het kabinet dat het 23 miljard kan kosten en mogelijk zelfs 40 miljard. In het voorjaar wordt meer duidelijk, beloofde Jetten.
Uiteindelijk gaat de Kamer akkoord met de subsidieregeling die volgens D66 "verre van ideaal" is. Dat vindt ook de VVD. "Het is een onvolmaakt voorstel", concludeerde Silvio Erkens (VVD). Tom van der Lee (GroenLinks) noemt het een "noodverband dat vrij grof is, maar hier zullen we het mee moeten doen".
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - DPG Media verlengt het project waarbij jaarlijks 5000 gratis krantenabonnementen worden verstrekt aan mensen met een laag inkomen. Aanleiding is onderzoek van Hogeschool Windesheim, waaruit blijkt dat deelnemers zich door de abonnementen beter geïnformeerd en meer betrokken voelen bij de samenleving.
1 uur geledenWARFFUM (ANP) - In het Groningse Warffum zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag 45 asielzoekers opgevangen, meldt het Rode Kruis. Dat is minder dan een nacht eerder, toen er 82 mensen in de nachtopvang sliepen. Volgens een woordvoerster van het Rode Kruis wijst het lagere aantal er vermoedelijk op dat meer mensen zijn doorgestroomd naar andere opvanglocaties.
1 uur geledenOSS (ANP) - De politie heeft zaterdagochtend vroeg een 35-jarige Nederlandse man uit Oss opgepakt voor mogelijke betrokkenheid bij de dood van een 47-jarige man uit Berghem. Een 33-jarige man die eerder vrijdag in Berghem werd opgepakt, geldt niet langer als verdachte.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het scenario waarin Moerdijk blijft bestaan, is "nadrukkelijker" in beeld gekomen bij het kabinet. Staatssecretaris Jo-Annes de Bat (Klimaat en Groene Groei) meldt in een Kamerbrief dat hij de optie overweegt dat "een kleinere uitbreiding van het haven- en industriecluster Moerdijk wordt gerealiseerd". Als hiervoor wordt gekozen, hoeft het Noord-Brabantse dorp niet te verdwijnen om plaats te maken voor de uitbreiding van het haven- en industriegebied en grootschalige energieprojecten.
13 uur geledenDE BILT (ANP) - Voor het oosten van het land is code oranje afgegeven vanwege zware onweersbuien die plaatselijk kunnen voorkomen. Het KNMI meldt dat er bij de buien kans is op grote hagelstenen, zware windstoten en veel regen in korte tijd.
18 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Een groep van zes mensen heeft vernielingen aangericht bij de Mevlana Moskee in Rotterdam-West. Dat gebeurde op het moment dat er in het gebouw mensen aanwezig waren, meldt de politie.
19 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De parlementaire enquête over corona gaat volgende week verder met openbare verhoren van toenmalig Tweede Kamervoorzitter Khadija Arib, Jaap van Dissel en Pieter-Jaap Aalbersberg. De week staat in het teken van het begin van de pandemie.
19 uur geleden