Kamer houdt veel zorgen over prijsplafond, maar gaat toch akkoord
DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer houdt veel zorgen en vragen over het prijsplafond voor stroom en gas dat in januari in werking zal treden. Het is "niet de meest briljante regeling ooit door de overheid bedacht", erkende Henri Bontenbal (CDA). Desondanks steunt een meerderheid de regeling.
De Kamer kreeg pas deze week het 89 pagina's tellende voorstel. De Raad van State wordt niet zoals normaal om advies gevraagd. SP, PVV en Kamerlid Omtzigt zijn het meest kritisch over het plan dat onder grote druk tot stand kwam. Omtzigt noemt het prijsplafond de "privatisering van de sociale zekerheid".
Maar ook voorstanders (naast de coalitiepartijen onder meer de PvdA en GroenLinks) zijn zeker niet gerust over dit "onwijs complexe dossier". Ze zijn bang dat bedrijven toch flinke overwinsten gaan maken. Verder maken ze zich zorgen over het toezicht en de controle op de regeling. Ze pleiten in dat kader voor een grotere rol voor de ACM.
Volgens minister Rob Jetten (Klimaat en Energie) wordt "diep in de boeken gekeken" van energieleveranciers om te voorkomen dat ze overwinsten maken. Bij de winstmarge wordt gekeken naar de laatste vier jaren waarbij het slechtste jaar mag worden weggestreept. Dat valt niet bij alle partijen goed.
Die vier jaar geven een representatief beeld van de winst, aldus de minister. Dat het slechtste jaar niet meetelt, komt omdat er jaren zijn geweest waarbij niet gesproken kan worden van een reguliere bedrijfsvoering onder meer door corona en de oorlog en Oekraïne. De antwoorden stelden PvdA en VVD niet echt tevreden.
In regeling zit een knip, namelijk voor en na de jaarafrekening die een klant ontvangt. Daardoor kan een deel van de mensen niet volledig profiteren van het prijsplafond. Volgens Jetten zal 95 procent van de huishoudens hier geen last hebben. Toch wil een meerderheid van de Kamer dat de minister gaat kijken of hier iets aan gedaan kan worden.
Het stoort de Kamer ook dat de regeling voor blokaansluiting er nog niet is. Jetten belooft die vrijdag naar de Kamer te sturen. Het gaat om 700.000 huishoudens die een gas-, warmte- of stroomaansluiting delen, zoals flats of studentenhuizen. Hun tegemoetkoming komt niet in januari, maar zal wel met terugwerkende kracht toegepast worden.
Het prijsplafond gaat gelden voor gasverbruik tot 1200 kuub en stroomverbruik tot 2900 kWh. Het gaat een jaar gelden en gaat volgens de huidige schatting meer dan 11 miljard euro kosten. Dat kan veel meer worden. Eerder stelde het kabinet dat het 23 miljard kan kosten en mogelijk zelfs 40 miljard. In het voorjaar wordt meer duidelijk, beloofde Jetten.
Uiteindelijk gaat de Kamer akkoord met de subsidieregeling die volgens D66 "verre van ideaal" is. Dat vindt ook de VVD. "Het is een onvolmaakt voorstel", concludeerde Silvio Erkens (VVD). Tom van der Lee (GroenLinks) noemt het een "noodverband dat vrij grof is, maar hier zullen we het mee moeten doen".
Meer uit Binnenland
GRONINGEN (ANP) - De politie heeft in de nacht van zaterdag op zondag in Groningen een waarschuwingsschot gelost, nadat agenten te voet de achtervolging hadden ingezet op een verdachte. Volgens de politie was zij rond 02.30 uur afgekomen op een melding van een schietpartij in de Hagedisstraat in de stad, waarbij meerdere personen betrokken zouden zijn.
3 uur geledenLECH (ANP) - Nederlandse wintersporters op weg naar het Oostenrijkse Arlberg kunnen in de nacht van zaterdag op zondag niet in de populaire skigebieden Lech en Zürs arriveren. Door een lawine is de Arlbergpas sinds zaterdagmiddag 17.00 uur "tot nader order" afgesloten, meldt de website Lechzuers. De lawine heeft de toegangswegen tot de pas bedolven. De Arlbergpas "blijft naar verwachting ten minste tot zondagochtend dicht", schrijft de Oostenrijkse nieuwszender ORF op haar website.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Duizenden mensen hebben zaterdag in Den Haag het Chinees Nieuwjaar gevierd. In Chinatown was een optocht met Chinese leeuwen en draken en vuurwerk. Een woordvoerder schat dat daar zo'n 10.000 mensen op af zijn gekomen. Ook in theater Amare waren activiteiten, die door een paar duizend mensen werden bezocht.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Zo'n honderd mensen hebben zaterdagmiddag actiegevoerd tegen de Amerikaanse immigratiedienst ICE op de Koekamp in Den Haag. Dat zegt een Dolle Mina ter plaatse. De actie werd door onder meer de Dolle Mina's Den Haag georganiseerd. In de aankondiging van de actie werden de door ICE doodgeschoten Amerikanen en gearresteerde kinderen aangehaald. "Ver-van-ons-bed-show? Nee!"
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De politie heeft charges uitgevoerd en wapenstokken gebruikt tijdens een ingreep bij een demonstratie in Den Haag tegen een geplande huisvestingslocatie aan de Sportlaan in de Vogelwijk, ziet een ANP-verslaggever. Toen tientallen overgebleven demonstranten weigerden te vertrekken na een vorderingsbevel, heeft de politie de straat leeggeveegd.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het is onrustig in de Haagse Vogelwijk door een demonstratie tegen de komst van een locatie waar 750 personen, waaronder asielzoekers, jongeren en dakloze gezinnen, komen te wonen. Dat moet gaan gebeuren in het oude HagaZiekenhuis aan de Sportlaan. Een ANP-verslaggever ziet dat zo'n tweehonderd boze demonstranten zich voor het gebouw aan de Sportlaan hebben verzameld.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het werk van Rob Jetten als formateur zit erop. De politiek leider van D66 heeft zaterdag zijn eindverslag overhandigd aan Tweede Kamervoorzitter Thom van Campen. Maandag wordt hij beëdigd als minister-president.
18 uur geleden